منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - ۱۶:۴۲
شناسه خبر: 234080
گروه :خبر
13940515000078_PhotoA

وزیر خارجه با بیان اینکه پیش‌نویس سند رسمی راکتور اراک قطعی شده و در آینده نزدیک امضا خواهد شد، گفت: باز طراحی اراک تک پروژه‌ای نخواهد بود و ایران مدیریت تمام پروژه‌ها را برعهده دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص مراحل تهیه و تدوین سند رسمی راکتور اراک با بیان اینکه این سند در سه مرحله تهیه می‌شود، گفت: در مرحله اول بیانیه و یادداشت اعلام نیت بین صالحی و وزیر انرژی آمریکا و همتای چینی انجام شد و همزمان با روز تصویب توسط کاخ سفید، روی سایت آمریکا قرار گرفت.

* تشریح سه مرحله تدوین سند اراک

رئیس دستگاه دیپلماسی که با خبرگزاری خانه ملت گفت‌وگو می‌کرد، در خصوص مرحله دوم سند رسمی راکتور ارک اظهار داشت: مرحله دوم سند رسمی یا در سطح وزرا یا سطح مناسب دیگری بین ایران و همه اعضای گروه 1+5 امضا خواهد شد. پیش نویس آن قطعی شده و منتظر نهایی شدن و امضا هستیم.

* بازطراحی اراک تک پروژه‌ای نخواهد بود/مدیریت پروژه‌های بازطراحی با ایران

وی در خصوص مرحله نهایی این سند توضیح داد: مرحله نهایی در واقع در خصوص اسناد و جزییات هر یک از پروژه‌های مربوط به راکتور اراک است. بازطراحی راکتور اراک احتمالا تک پژوه‌ای نخواهد بود، بلکه طی پروژه متعددی صورت می‌گیرد. طبق توافقی که صورت گرفته است ایران مدیر تمام پروژه‌ها خواهد بود و به نوعی همه با ما کار می‌کنند.

*پیش‌نویس سند اراک قطعی شده/آغاز تدوین سند رسمی

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای اضافه کرد: در خصوص اسناد و جزییات پروژه‌های حسب مورد و در زمان لازم اقدامات انجام خواهد شد. اما در مرحله کنونی آنچه باید قبل از اجرا انجام شود، آماده کردن سند رسمی است که کارهای آن صورت گرفته و در آینده نزدیک امضای آن انجام می‌شود.

ظریف در پاسخ به این سؤال که تغییرات در راکتور اراک منوط به بسته شدن پرونده PMD در آژانس بین‌المللی اتمی است؟ نیز گفت: جزییات بازطراحی در راکتور اراک براساس ابلاغیه مقام معظم رهبری، تصمیم شورای عالی امنیت و مجلس گرفته انجام خواهد شد، برنامه ریزی در این زمینه صورت گرفته تا در چارچوب زمانی که پیش بینی کرده بودیم به یاری خدا پیش برود.

*راستی آزمایی کمی است نه کیفی

وزیر خارجه عنوان کرد: در ماه دسامبر (15 دسامبر) زمانی برای بسته شدن پرونده پیش‌بینی شده است. انتظار می‌رود تا آن زمان همه کارها تمام شود که آن روز به اصطلاح روز اجرای برجام خواهد بود.

وی همچنین درباره کاهش ذخایر اورانیوم نیز گفت: برای تبادل ذخایر اورانیوم تمام هماهنگی لازم انجام خواهد شد. این کار دقیقا بر همان شکلی صورت می‌گیرد که مقام معظم رهبری تعیین و قبلا در شورای عالی امنیت و کمیته هسته‌ای توافق شده است.

*راستی آزمایی آژانس بر اساس تعداد و وزن مواد خواهد بود/ حضور آژانس در زمان اجرای تغییرات بلامانع است

وزیر امور خارجه کشور در خصوص روند راستی آزمایی آژانس از ایران گفت: راستی آزمایی موارد کمی است نه کیفی. آنها تعداد و وزن مواد را مورد بررسی قرار خواهند داد. قبلا هم در چندین بند نحوه کار احصا شده است. کاری که از سوی آنها انجام می‌گیرد هم در طول و هم در پایان کار خواهد بود، بنابراین مانعی برای راستی آزمایی و حضور آژانس در طول تغییرات وجود ندارد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است