منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۷
شناسه خبر: 294844
گروه :خبر
13941225000053_PhotoA

وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه برنامه موشکی ایران دفاعی است، گفت: ما کلاهک هسته‌ای نداریم و دنبال آن هم نیستیم.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که در کانبرا به سر می‌برد پس از دیدار و گفت‌وگو با جولی بیشاپ همتای استرالیایی در نشست خبری مشترک ضمن قدرردانی از مهمان‌نوازی وزیر خارجه استرالیا، عنوان کرد: امروز درباره موضوعات متنوع و راه‌های گسترش همکاری‌ها گفتگو کردیم.

وی با بیان اینکه به دنبال گسترش همکاری‌ها با استرالیا در همه زمینه‌ها هستیم، با اشاره به گسترش حوزه اقدامات تروریستی داعش بر همکاری 2 کشور بر مقابله با داعش و افراط‌گرایی تاکید کرد.

ظریف با بیان اینکه ما و استرالیا درباره مبارزه با تروریسم دیدگاه‌های مشترکی داریم، به پیشنهاد رئیس جمهور کشورمان درباره جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری اشاره کرد و افزود 2 کشور می‌توانند با یکدیگر در این زمینه همکاری کنند.

وی عنوان کرد که با همتای استرالیایی خود درباره مناسبات دوجانبه، حقوق بشر، افراط‌گرایی و… گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه کشورمان عنوان کرد که گفت‌وگوهای سازنده‌ای با همتای استرالیایی خود داشته است.

محمد جواد ظریف همچنین درباره تبادل هیأت‌ها اعم از هیأت‌های پارلمانی و رفت و آمد تجار و بازرگانان ابراز امیدواری کرد.

ظریف با اشاره به موضوع حقوق بشر و استفاده سیاسی از آن افزود: ایران تنها کشور منطقه است که انتخابات برگزار می‌کند.

وی همچنین گفت:  ما از برنامه موشکی خود علیه هیچ کشوری استفاده نمی‌کنیم و برنامه موشکی ما دفاعی است.

ظریف بر همکاری 2 کشور در زمینه‌های مختلف از جمله مبارزه با قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان تاکید کرد.

وی در پاسخ به سوالی با بیان اینکه ایران مخالف افراطی‌گری است، درباره بحران سوریه بر حل این بحران از طریق راه حل سیاسی تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی اسلام را دین صلح و دوستی برشمرد و افزود: اسلام مخالف افراطی‌گری است و مسلمانان نیز قربانی داعش و گروه‌های افراطی خشن شده‌اند.

خبرنگار افغان به زبان فارسی از ظریف پرسید که شما از استرالیا چه می‌خواهید؟ که ظریف در پاسخ عنوان کرد: ما به دنبال همکاری با استرالیا هستیم و معتقدیم ظرفیت‌های متنوعی برای همکاری بین 2 کشور وجود دارد.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره برنامه موشکی گفت: آزمایش موشکی ایران نقض قطعنامه ٢٢٣١ نیست.

وی عنوان کرد: ما کلاهک هسته‌ای نداریم و به دنبال آن نیز نیستیم.

ظریف افزود: برنامه موشکی ما دفاعی است.

به گزارش فارس، ظریف درباره بازگشت مهاجران غیرقانونی ایرانی از استرالیا که سوال یکی از خبرنگاران بود نیز تصریح کرد: هیچ اجباری برای بازگشت اتباع ایرانی به کشور نیست ولی ما این امکان را فراهم می‌کنیم که دواطلبانه به کشور بازگردند.

وی درباره اخراج مهاجران غیرقانونی ایرانی، اظهار داشت: تصمیم‌گیری در این زمینه به عهده دولت استرالیاست ولی ما کسی را مجبور به بازگشت به ایران نمی‌کنیم.

دیپلمات ارشد ایرانی به موضوع سوریه و اعلام روسیه برای خروج بخشی از نیروهایش از سوریه هم اشاره کرد.

محمدجواد ظریف تصریح کرد که اعلام روسیه برای خروج بخشی از نیروهایش از سوریه نشان می‌دهد که آنها نیاز فوری و قریب الوقوع برای توسل به گزینه نظامی برای حفظ آتش‌بس نمی‌بینند.

وزیر خارجه ایران همچنین بر لزوم ادامه مقابله با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه تاکید و اعلام کرد که کشورهای مختلف و جامعه بین‌المللی باید سیگنال و پیام واضحی در قبال مقابله با این گروه‌های تروریستی ارائه دهند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است