منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۲۸
شناسه خبر: 209414
گروه :خبر
13940515000078_PhotoA

وزیر خارجه گفت: من هیچ وقت ادعا نکردم که توافق وین یا برجام یک توافق یک طرفه است و همواره گفته‌ام که این توافق دو طرفه است، چرا که اگر دو طرفه نباشد توافق نیست و تحمیل است و هدف ما این بود که اجازه ندهیم چیزی را به ما تحمیل کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در همایش بزرگداشت روز خبرنگار که امروز (شنبه) در تالار وحدت برگزار شد با تبریک روز خبرنگار و گرامی داشت یاد و خاطره شهید صارمی و دیپلمات‌های شهید وزارت خارجه که در مزار شریف توسط طالبان به شهادت رسیدند، گفت: خبرنگاران از دیپلمات‌ها زرنگ‌تر هستند چون باید امروز را روز دیپلمات می‌نامیدند، اما گوارای وجودشان باشد.

وی افزود: روزنامه‌نگاران و اصحاب رسانه به عنوان یکی از ارکان مهم مردم‌سالاری در دنیا و کشورمان شأن بالایی دارند و برای ما افتخار است که با آنها باشیم.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به این سؤال که چه زمانی از ته دل خندیده‌اید؟ گفت: آنقدر خندیده‌ام و از نکاتی که گفته می‌شود به وجد می‌آیم که نمی‌توانم به یاد آورم چه دوره‌ای بیشترین خوشحالی را داشتم اما بیش از همه خوشحالی مردم مرا به وجد می‌آورد و امیدوارم در چشمانشان و قلب‌هایشان امید به آینده وجود داشته باشد.

وی با اشاره به روند مذاکرات نیز گفت: همه چیزمان را مدیون مقاومت و ایستادگی مردم هستیم و مذاکرات دشواری را با هم پشت سر گذاشتیم.

ظریف با بیان اینکه در داخل سالن مذاکرات روزهای سختی را داشتیم، یادآور شد: دوستان ما و رسانه‌ها بخصوص رسانه‌های ایرانی که با ما همراه بودند روزهای سخت‌تری را گذراندند، زیرا ما می‌دانستیم چه خبر است اما آنها نمی‌دانستند و منتظر بودند تا از داخل نشست‌ها فردی به جمع آمده و به راست و دروغ اطلاعاتی در اختیار آنها قرار دهد.

وزیر خارجه کشورمان با قدردانی از خبرنگاران که تلاش کردند و اجازه دادند تحولات مذاکرات از سوی مردم دنبال شود، خاطرنشان کرد: هرچه به پایان مذاکرات نزدیک‌تر شدیم و به خصوص به دور پایانی به همت خود دوستان اصحاب رسانه توانستیم حرکت بهتری را در زمینه دیپلماسی عمومی و ارائه اطلاعات به مردم داشته باشیم و تصویر خوبی از دیدگاه‌ها و نظرات جمهوری اسلامی به جامعه بین‌الملل ارائه دهیم.

ظریف ادامه داد: این یک تحول و پیشرفت بود که همه ما که دست اندرکاران مذاکرات بودیم شاهد آن بودیم و دیدیم که با پیشرفت در مذاکرات، تصویر خوبی از مذاکرات منتشر شد. اگرچه این انتقاد را به راحتی می‌پذیرم در زمینه اطلاع رسانی در دوران مذاکرات و به دلیل ماهیت مذاکرات مجبور بودیم مقداری با ملاحظه عمل کنیم، اما این محدودیت‌ها و مشکلات هر چه بیشتر به پایان مذاکرات رسیدیم با همکاری دوستان بهتر می‌شد.

ظریف ادامه داد: امروز در دنیایی از نظام دو قطبی به چند قطبی به سر می‌بریم که ابعاد قدرت متکثر شده است و برای ما که به لحاظ قدرت اقتصادی و نظامی قدرت میانی هستیم زمینه برای رقابت باز شده و اجازه می‌دهد در حوزه جهانی حضور پیدا کنیم به خصوص برای ما که در ایران دارای حرف و نظر هستیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که دیپلماسی عمومی در اینجا معنا و مفهوم پیدا می‌کند، خاطرنشان کرد: آنچه به مذاکرات شکل، معنا و تبلور خارجی می‌دهد دعوای گفتمانی است که از سوی کنشگران صحنه جهانی به بازیگران منتقل می‌شود.

وی هدف از مذاکرات را حفظ و پاسداری از دستاوردهای علمی کشور برشمرد و گفت: هدف مهم و خط قرمز ما حفظ عزت و سربلندی ملت ایران بود.

وزیر خارجه هدف 12 سال مقاومت و هدف سی و چند سال ایستادگی و مقاومت و همچنین ایستادگی در برابر رژیم صدام و ددمنشی‌های صدامیان علیه مردم ایران را نشان دادن این خواند که «ایرانی را نمی‌توان تهدید کرد».

 این اظهارات ظریف با تشویق حاضران روبرو شد.

ظریف ادامه داد: خواستیم به دنیا نشان دهیم که این مردم در مقابل تهدید، فشار، تحمیل، جنگ و استفاده از سلاح شیمیایی بدون عبور از خط قرمزها و مبانی اخلاقی، مقاومت و ایستادگی می‌کند و در برابر احترام و تکریم در مذاکرات حاضر شده و اینکه طرف مقابل از مسیر تعامل و گفت‌وگو می‌تواند به اهدافش برسد.

وزیر خارجه اضافه کرد: هدف مقام معظم رهبری، رئیس‌جمهور و مردم ما از این ایستادگی نشان دادن این بود که مردم ما در مقابل فشار سر خم نمی‌کنند و می‌ایستند تا کسانی را که فشار آوردند وادار کنند با زبان احترام و تکریم با مردم سخن بگویند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه برخی می‌گویند تحریم‌ها ایران را به پای میز مذاکره آورد، اظهار داشت: انتخابات طرف مقابل را پای میز مذاکره آورد. زمانی طرف مقابل از تحریم نا امید شد به پای میز مذاکره آمد.

وی با بیان اینکه در این مدت همه نوع فشاری را بر ملت ایران وارد کردند، گفت: خلاف تمام شئون انسانی فشار آوردند و حتی دارو را تحریم کردند و حتی انجام یک آزمایش و نظر دادن در خصوص یک کودک سرطانی را به خاطر تحریم ممنوع کردند. اما اینها مردم ما را پای میز مذاکره نبرد. مردم ما نشان دادند که تحریم‌ها باعث فاصله افتادن بین مردم و حاکمیت نمی‌شود.

وزیر خارجه با اشاره به حضور 73درصدی مردم در پای صندوق‌های رأی و فرمایش مقام معظم رهبری در این خصوص، عنوان کرد: فرمایش ایشان بعنوان معلم حقوق بشر و روابط بین‌الملل باعث حضور گسترده مردم در پای صندوق‌های رأی شد.

وی ادامه داد: آنچه که نشان خواهد داد که ما در این مذاکرات به اهداف خود رسیدیم، گفتمانی است که ارائه خواهد شد و در یک دعوای گفتمانی نشان خواهیم داد که در طول این مدت بر اصول خود پافشاری کرده و از مواضع خود دست نکشیدیم و ما این آمادگی را نداشتیم که گروهی برای ما تعیین تکلیف کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص اینکه ما چهار مسیر دستیابی ایران به بمب هسته‌ای را بستیم، عنوان کرد: این اظهارات در حالی بیان می‌شود که مسیر ایران به سمت بمب را مبانی اعتقادی و بزرگ‌منشی مردم ایران بسته بود و اصلاً کسی به دنبال بمب نبود.

ظریف به نقش رسانه و دیپلماسی عمومی در تبیین دستاوردهای مذاکرات اشاره کرد و افزود: نقش رسانه در تبیین اینکه آیا مذاکرات درباره تعداد سانتریفیوژها بود، که اگر بود ما موفق شدیم و اگر درباره بازماندن یا بسته شدن فردو بود که اگر بود باز هم ما موفق شدیم و اگر اینکه اراک رآکتور آب‌ سنگین بماند باز هم ما موفق شدیم و اینکه اگر سانتریفیوژهای ما در حد IR1 بماند یا در حد IR8 پیشرفت کند، باز هم ما موفق شدیم؛ اما مذاکرات هسته‌ای پیرامون این نبود، بلکه پیرامون این بود که باید با مردم ایران با زبان تکریم صحبت کرد و نمی‌توان ایرانی‌ها را تهدید کرد که در برابر تحریم سر فرود آورند.

وزیر خارجه اضافه کرد: اگر این پیروزی گفتمانی در مذاکرات را هم از سوی کسانی که مسئول تبیین آن هستند و هم از سوی کسانی که در حوزه رسانه مسئول اطلاع‌رسانی می‌باشند، تبیین کنیم خدمت بزرگی به انقلاب و گفتمان اصیل انقلاب کرده‌ایم که گفتمانی مبتنی بر خودباوری و اعتماد به نفس است.

وی فرمایشات مقام معظم رهبری و امام راحل را تبلور اعتماد به نفس برشمرد و پرسید: چرا گروهی تلاش دارند که مردم ما را ضعیف نشان دهند؟ آیا این انقلابی بودن است؟

ظریف گفت: آیا اگر رئیس‌جمهور آمریکا اعلام می‌کند که اگر من توان داشتم اجازه نمی‌دادم یک پیچ و مهره هسته‌ای در ایران باقی بماند، نشانگر توان ملی است که این را تیتر کنیم یا قسمتی بعدی که رئیس‌جمهور آمریکا عنوان می‌کند «ولی نمی‌توانیم را»؟ کدام یک از اینها توان ملی را نشان می‌دهد و نشانگر استکبار ستیزی و این واقعیت است که همه قدرت‌ها در برابر اراده ملت‌ها ناگزیر از خضوع هستند.

وزیر خارجه با اشاره به مقاله روز گذشته نیویورک تایمز در خصوص اینکه ایران توانست در هفت زمینه به هدفش دست یابد، عنوان کرد: من هیچ وقت ادعا نکردم که توافق وین یا برجام یک توافق یک طرفه است و همواره گفته‌ام که این توافق دو طرفه است، چرا که اگر دو طرفه نباشد توافق نیست و تحمیل است و هدف ما این بود که اجازه ندهیم چیزی را به ما تحمیل کنند.

وی ادامه داد: زیرا مردم ایران حاضر بودند برای هدفشان مقاومت کنند و روی حرفشان بایستند و این پیام قدرت جمهوری اسلامی است.

ظریف خطاب به برخی از منتقدان داخلی گفت: دوستان برای اهداف سیاسی این پیام و اقتدار نظام و ملت را خرد نکنند. هیچ هدف سیاسی داخلی ارزش ندارد. دنیا به قدرت مردم ایران اعتماد و اعتقاد پیدا کرده و آن را مورد تحسین قرار داده است.

وی بزرگواری را خاصیت بزرگ مردم ایران برشمرد و افزود: امروز در دنیای جهانی شده نمی‌توانیم مخاطبان خود را انتخاب کنیم. اظهارات من در اینجا یا در هر جای دیگری در فاصله کوتاهی به خبر تبدیل می‌شود و امروز هر حرفی، مقاله و نوشته‌ای همزمان برای همه جا پخش می‌شود و به عنوان یک منبع تحلیل و تصمیم‌گیری گفتمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.

وزیر خارجه اضافه کرد: ضرورت دارد افرادی مثل ما که موقتاً مسئولیتی را برعهده داریم به این نکته توجه کنیم و هم کسانی که اهل قلم و تحلیل در رسانه‌ها هستند این موضوع را مورد توجه قرار دهند. اینکه دعوای سیاسی داخلی همزمان ابعاد بین‌المللی پیدا می‌کند.

ظریف در پایان از صبر و حوصله حاضران قدردانی کرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی