منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۵
شناسه خبر: 218312
گروه :خبر
1246333272_Copy (2) of 15

خرمای پیارم حاجی آباد به عنوان یکی از مهمترین و مرغوبترین خرماهای صادراتی ایران شناخته می شود که امسال با قیمت 17 هزار و 900 تومان وارد بازار می شود.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز از حاجی آباد ، خرما پیارم به عنوان گرانترین خرما ایرانی موجود در بازارهای جهانی نام برده می شود، این خرما در کشورهای اروپایی و امریکایی به وفور به فروش می رسد ولی متاسفانه به دلیل اینکه در شهرستان صنایع تبدیلی وجود ندارد این محصول خرما به صورت فله ای در کارتون های 25 کیلویی ریخته و به فروش می رسد.

 

 
در این فصل که فصل برداشت محصول است دلالان به سمت شهرستان حاجی آباد روانه می شوند و خرمای دسترنج کشاورزان را به قیمت خیلی پایین از دست آنها در می آورند، می طلبد که مسئولین با قیمت گذاری مناسب دست دلالان را از این محصول خرما کم کنند، خرمای پیارم در شهرستانهایی مثل تهران کیلویی 60 هزارتومان به فروش می رسد این در حالی است که از باغدار به قیمت خیلی پایین تر خریداری می شود.

 

 
یکی از عوامل مهم جهت عرضه این میوه دوام و ماندگار بالا می باشد که این امر باعث نگهداری این میوه به مدت های طولانی بدون از دست دادن کیفیت آن شده است ، خرما پیارم با نوسان کم در ارائه کیفیت میوه خود بازار مشخصی را توانسته پوشش دهد ولی با این حال توجه به نوع و محل کشت این میوه به عنوان اصلی ترین نکته برای خرید این میوه می باشد.

 

 

 

خواص فیزیکی و شیمیایی میوه خرمای پیارم در مراحل مختلف رسیدگی ( کیمری، خلال، رطب و تمر) مورد بررسی قرار گرفتند.

 

 

 

 

111-800x320-640x250

 

 

 

میوه ها در مرحله کیمری سبز رنگ بوده ولی با پیشرفت رسیدگی و در مرحله تمر رنگ قهوه ای را نشان دادند، وزن میوه ها در مراحل اولیه رشد افزایش یافته و در هفته 16 پس از تلقیح به حداکثر خود یعنی 7/98 گرم رسید، سپس وزن میوه ها کاهش یافته و از هفته 18 پس از تلقیح تقریبا ثابت ماند.

 

 

ترکیب شیمیایی میوه پیارم نیز در طول مراحل رشد و رسیدگی تغییر کرد بطوریکه میزان رطوبت میوه که در مرحله کیمری حداکثر و برابر با 82 درصد بود به تدریج کاهش یافته و در اواخر مرحله تمر به 8 درصد رسید.

 

 

درصد کل مواد جامد محلول (TSS) در ابتدا با تراکم کمی افزوده گشته بطوریکه میزان آن در پایان هفته 16 پس از تلقیح به 17 درصد رسید.پس از پایان این دوره ، تراکم سریعی را دنبال کرده به قسمی که مقدار آن از 17 درصد به 40 درصد رسید و مجددا کاهش یافته و سپس تا پایان مرحله تمر به 61 درصد رسید.

 

 

میزان قندهای احیاء کننده نیز با درصد کل مواد جامد محلول هماهنگ بوده و تا پایان هفته 16 پس از تلقیح با تراکم کمی افزایش یافته و به میزان 8/6درصد رسید.سپس در هفته های بین 16 و 18 پس از تلقیح تراکم سریعی را دنبال کرده و در نهایت به 57 درصد افزایش یافت.

 

 

بر اساس بررسی های صورت گرفته ، زمان مناسب برداشت برای خرمای پیارم ، 24-22 هفته پس از تلقیح می باشد که در این هنگام میانگین وزن میوه ، 6/4 گرم و طول و عرض میوه به ترتیب 35 میلی متر و 17/67میلی متر است.

 

 

مقدار رطوبت مِیوه نیز از هفته 22 به بعد کاهش یافته و به حدود 21 درصد می رسد.در هنگام برداشت، pH میوه در محدوده 7/3-7و میزان اسیدیته ، 0/4 درصد گزارش گردید.

 

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است