منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۴
شناسه خبر: 277937
گروه :خبر
635607934085293008

طلاق کلمه ای کوتاه ولی خانمانسوز، هر گاه این کلمه به عنوان آخرین راه حل میان یک زن و شوهر عنوان می شود خبر از نابودی و فروپاشی بنیاد یک خانواده ایرانی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، طلاق معضلی است که بنیان خانواده را هدف قرار داده و روند زندگی مردم هرمزگانی را تحت تاثیر قرار داده است. متاسفانه در سالهای اخیر آمار ازدواج ها در کشور کاهش داشته همچنین از سوی دیگر افزایش طلاق زنگ خطری جدی برای مسئولان امر به صدا درآمده است. استان هرمزگان به دلیل دارا بودن فرصتهای کاری بسیار و مناطق آزاد تجاری، صنعتی و بندری فرصتهای مناسبی برای مشاغل مختلف ایجاد کرده از این رو مهاجرت از شهرها و روستاهای مختلف ایران به این استان به خصوص شهرهای بندرعباس، میناب و قشم افزایش چشمگیری داشته است.

اگر نگاهی گذار به مهاجرین بیندازیم جوانان تازه فارغ التحصیل و کم سوادی که خدمت سربازی را به اتمام رسانده اند و هنوز مجرد هستند بیشترین درصد مهاجرین به این استان را تشکیل می دهند که پس از مدتی اقامت در استان اقدام به تشکیل خانواده می کنند. تنوع فرهنگی و تضادهای بسیار در رفتار، تفکر و فرهنگ موجب می شود تا آمار طلاق در این استان هر ساله روند افزایشی داشته باشد.

در تمامی سال‌های مورد بررسی قرار گرفته و ذکر شده، بیشترین طلاق‌های کشور که برابر با 13 درصد از کل طلاق‌هاست، در یک سال اول زندگی مشترک به ثبت می‌رسد. وجود عجله در ازدواج و عدم ارزیابی مناسب طرفین، تصمیمات عجولانه در این راستا، پایین بودن آستانه تحمل زوجین در برابر مشکلات، عدم درک مناسب از زندگی مشترک و ناکارآمدی مهارت‌های اکتسابی و آموزشی قبل از ازدواج از این جمل عوامل هستند که عمر ازدواج‌ها را کم کرده است. طبق تحقیقات انجام شده بهتر از است در زمینه آمادگی برای ازدواج و تقویت بنیان خانواده‌های جوان باید جوانان را در هشت گروه دید. آسیب های اجتماعی، مسایل مالی و فرهنگی، علت افزایش 9درصدی آمار طلاق در استان می باشد. با وجود روند رو به رشدی که در هرمزگان داشته اما مسئولان هنوز اقدام عملی و پیشگیرانه ای را در این خصوص به خوبی انجام نداده اند.

طی سه ماهه نخست سال 1394 تعداد چهار هزار و 472 رویداد ازدواج در استان به ثبت رسیده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل که برابر با چهار هزار و 266 مورد واقعه ولادت بوده از رشد 4.8 درصدی برخوردار است. در این استان میانگین سن ازدواج مردان و زنان به ترتیب 26.5 و 22.2 رسیده است، اظهار داشت: بیشترین ازدواج‌های ثبت شده در مدت زمان مذکور، مربوط به گروه سنی مردان 24-20 ساله با هزار و 928 مورد فراوانی معادل 43 ممیز یک دهم درصد است.نسبت ازدواج به ازای یک طلاق در استان، از سال 89 تا 93 در استان آهنگ کاهشی داشته به طوری که این شاخص از رقم 9.5 واقعه ازدواج به ازای یک طلاق به 5.05 ازدواج به ازای یک طلاق در سال 93 رسیده که نشان دهنده کاهش ازدواج و افزایش طلاق در هرمزگان در این مقطع زمانی است.

آمار طلاق در سال گذشته 12 درصد رشد داشته، در شهرستان های جاسک، حاجی آباد و بشاگرد به دلیل نبود دفتر طلاق آمار طلاق در این شهرستان ها ثبت نشده است. همچنین در آمار ثبت شده طلاق در دفاتر ثبت ازدواج و طلاق استان اکثر طلاق های صورت گرفته در هفت سال اول زندگی زوجین با متوسط سنی در زنان 28 سال و در مردان با گروه سنی 33 سال رخ داده است.

بیشترین طلاق در بندرعباس و میناب و کمترین آمار طلاق در بستک بوده است، بیشترین طلاق ثبت شده زنان نیز مربوط به گروه سنی 24-20 ساله با 192 مورد بوده است که 25 درصد طلاق را شامل می‌شود.

این موضوع یک هشدار برای مسئولان است و باید شوکی جدی به مسئولان وارد شود تا یک اقدام عملی در این رابطه انجام دهند زیرا با برگزاری همایش، جلسه و سخنرانی مشکلات خانواده‌ها و رشد نرخ طلاق حل نمی‌شود. در سال‌های اخیر عمر متوسط زندگی مشترک برخی از زوجین به کمتر از شش ماه رسیده و آمار کنونی طلاق زلزله‌ای واقعی در زندگی زوجین است، زیرا روزانه صدها خانواده از لحاظ معنوی نابود می‌شود.

سال گذشته، دولت هم خطر این بحران را احساس کرد و قرار بود مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برنامه‌های ستاد پیشگیری از طلاق را برای تصویب به مجلس ببرد. در این لایحه وظایفی برای دستگاه‌های مختلف همچون آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، ثبت احوال، قوه قضاییه، صداوسیما برای جلوگیری از طلاق تعریف شده، اما هنوز از سرنوشت این لایحه خبری در دست نیست.

دلایلی چون شناخت ناکافی زوج‌ها از یکدیگر، دخالت خانواده‌ها، توقعات نامعقول دو طرف از هم، عدم وفاداری، اعتیاد، مشکلات عاطفی، مشکلات اقتصادی، مهریه‌های سنگین، کوتاه بودن مدت آشنایی، تفاوت راه‌های آشنایی دو طرف، خشونت علیه زنان و فرهنگ مردسالاری و از همه بیشتر عدم مهارت در روابط جنسی را به عنوان عوامل افزایش آمار طلاق می توان نام برد.

دومین علت طلاق اعتیاد است و توصیه می شود در کنار مبارزه با مواد مخدر باید جامعه و خانواده ها به پیشگیری و درمان نیز اهمیت دهند و مسئولان این بخش نیز فعالتر از گذشته عمل کنند. ازدواجهای خیابانی و اینترنتی از دیگر عوامل بعدی افزایش طلاق بشمار می رود، زوجین و  خانواده های آنان قبل از ازدواج باید نسبت به هم شناخت کافی داشته باشند و با شناخت کامل وارد زندگی مشترک گردند.

فساد اخلاقی به عنوان یکی دیگر از عوامل افزایش طلاق است و عامل بعدی فقر مادی و اقتصادی خانواده ها است و توجه بیشتر مسئولان اجرایی کشور به معیشت مردم و توسعه عدالت اقتصادی و اجتماعی لازم است. مهریه های سنگین نه تنها مایه دوام و قوام خانواده نیستند بلکه به عنوان یکی از عوامل تنش در خانواده ها و بالاخره طلاق هستند و هشتمین عامل افزایش طلاق دخالت نابجای والدین محسوب می شود.

آمار طلاق هر سال نسبت به سال پیش از آن در حال افزایش است و به همان نسبت تعداد طلاق های توافقی که آسان ترین و بدون دردسرترین نوع طلاق نیز محسوب می شود، در حال افزایش است.اما آن چه مسئولان و کارشناسان درباره طلاق توافقی عنوان می کنند این است که «طلاق توافقی رو به افزایش است»، اما به دلیل تفکیک و ثبت نشدن نوع طلاق، آمار دقیقی از آن در دست نیست.

در هرمزگان به ازای هر پنج واقعه ازدواج، یک واقعه طلاق ثبت می شود و این در حالیست که بیشترین رقم واقعه طلاق پیرامون ازدواج هایی با طول عمر کمتر از یک سال رخ می دهد. در چهار ماه نخست سال 696 واقعه طلاق در استان به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال 7 درصد افزایش داشته است. در این مدت 6 هزار 853 واقعه ازدواج به ثبت رسیده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 8 درصد کاهش داشته است.
آمار طلاق هر سال نسبت به سال پیش از آن در حال افزایش است و به همان نسبت تعداد طلاق های توافقی که آسان ترین و بدون دردسرترین نوع طلاق نیز محسوب می شود، در حال افزایش است. اما آن چه مسئولان و کارشناسان درباره طلاق توافقی عنوان می کنند این است که «طلاق توافقی رو به افزایش است»، اما به دلیل تفکیک و ثبت نشدن نوع طلاق، آمار دقیقی از آن در دست نیست.
تا کنون هیچگونه اقدام جدی و قابل قبولی در امر انجام کارهای فرهنگی و پیشگیرانه در استان ننبوده و تنها به سخنرانی و برگزاری نمایشگاه اکتفا کرده اند که این اقدامات هیچگونه تاثیری در کاهش طلاق و یا افزایش ازدواج نداشته است.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند