منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۰
شناسه خبر: 269852
گروه :خبر
قطره فلج

در مرحله اول واکسیناسیون فلج اطفال در کیش حدود 9040خانوار ایرانی و 98خانوار غیر ایرانی مورد بازدید و 3480 کودک زیر 5 سال ایرانی و 72 کودک زیر 5 سال غیرایرانی واکسینه می شوند .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، سازمان بهداشت جهانی در چهل و یکمین اجلاس خود در ژنو ریشه کنی بیماری فلج اطفال را به تصویب رساند و کلیه کشورها را موظف نمود تا سال 2000 این ویروس وحشی را ریشه کن نمایند این ابلاغیه و استراتژی های آن موجب شد که در سال 2001 فقط در 3 کشور افغانستان و پاکستان و نیجریه به این بیماری را گزارش دهند و در 125 کشور این بیماری بطور کامل حذف شد .
در حال حاضر بیماری در سه کشور پاکستان، افغانستان و نیجریه بومی است و در سال 2013 علاوه بر کشورهای مذکور در کشورهای سومالی، اتیوپی، کامرون، کنیا و سوریه گزارش شده است.
خوشبختانه به همت والای تلاش گران عرصه بهداشت و درمان از سال 2001 موارد قطعی فلج اطفال در ایران مشاهده نشده ولی به دلیل اینکه میهن عزیزمان ایران در مجاورت 2 کشور با شیوع بالای موارد فلج اطفال (افغانستان و پاکستان) قرار دارد، به علت تردد مهاجرین و اتباع این کشورها ،عملیات ایمنسازی تکمیلی در 40 شهرستان مرزی و پرخطر کشور که شامل دانشگاههای سیستان و بلوچستان – زابل – جیرفت – کرمان – هرمزگان –خراسان جنوبی می باشد در طی 2 مرحله به فاصله 6-4 هفته در دی و بهمن ماه هر ساله برگزار می شود .
بیماری فلج اطفال بیماری است که بیشتر کودکان زیر 15 سال را مبتلا میکند. هچنین این ویروس سیستم عصبی نخاعی را مبتلا و فرد را تا پایان عمر فلج می کند.
بنابر این گزارش، مرحله اول این طرح در جزیره کیش همزمان با دیگر مناطق مرزی و پرخطر کشور از مورخه 26/10/94 آغاز شد.
این طرح به همت و همکاری سازمانهای بهزیستی، هلال احمر، بسیج، صدا و سیما و دیگر داوطلبان سلامت ساکن در جزیره کیش هم اکنون در حال اجراست.
دراین عملیات پیش بینی می شود مجموعاً حدود 9040خانوار ایرانی و 98خانوار غیر ایرانی مورد بازدید و 3480 کودک زیر 5 سال ایرانی و 72 کودک زیر 5 سال غیرایرانی واکسینه شوند .
لازم به ذکر است مرحله دوم ایمن سازی از تاریخ 24 بهمن ماه لغایت27 بهمن ماه در جزیره کیش به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد .
این طرح در دو نوبت دی و بهمن ماه برگزار و به تمامی ﮐﻮدﮐﺎن زﯾﺮ 5 ﺳﺎل، دو ﻗﻄﺮه واﮐﺴﻦ ﺧﻮراﮐﯽ فلج اﻃﻔﺎل ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ ﺗﯿﻢ ﻫﺎی ﺗﻌﯿﯿﻦﺷﺪه خورانده ﻣﯽ ﺷﻮد .
در این عملیات بیش از 40 تیم (حد اقل دو نفره)سیار ،14پایگاه ثابت ،20نیروی پشتیبان ،در 8 حوزه عملیاتی فعال هستند.
در این طرح از واکسن دو ظرفیتی خوراکی استفاده خواهد شد . این واکسن دارای عارضه خاصی نبوده  و با واکسیناسیون روتین متفاوت می باشد. در این طرح همه متولدین 24دی ماه 1389 به بعد واکسینه می شوند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان