منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۴
شناسه خبر: 284746
گروه :خبر
IMG_6955

رئیس سازمان شیلات کشور در سومین همایش تن ماهیان غرب اقیانوس هند جزیره کیش را پایلوت و پیشرو در طرح جزایر بدون تور دانست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی  هرمز به نقل از کیش پرس، سومین همایش تن ماهیان غرب اقیاانوس هند با حضورعلی اصغر مونسان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، حسن صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان شیلات ایران، سید پرویز محبی مدیرکل شیلات استان هرمزگان، علی اصغر مجاهدی معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات ایران، علی اعتماد نیا رئیس اداره شیلات جزیره کیش و جمعی از مسئولان کشور و معاونان سازمان منطقه آزاد کیش صبح امروزبرگزار شد.

 
علی اصغر مونسان در این همایش با بیان اینکه سطح گسترده کرانه ساحلی کشور باعث شده است فرصت های خوبی در زمینه شیلات در ایران فراهم شود گفت: دولت تصمیمات جدی درارتباط با توسعه طرح های دریایی و بهره بردرای از ذخایر عظیم موجود در دریا با رویکرد حفظ محیط زیست دارد.

 
وی افزود: توسعه نوار ساحلی جنوبی از جمله طرح های در دست بررسی است که با همکاری سازمان شیلات ایران تا سال 95 اقدامات خوبی در این حوزه پیش بینی شده است.

 

مونسان با بیان اینکه در جزیره کیش در سال های گذشته به میزان کافی به این حوزه توجه نشده است ، اظهار کرد: طرح استفاده از روش لانگ لانگ به جای استفاده از تور و گرگور به همت سازمان شیلات ایران و سازمان منطقه آزاد کیش در جزیره از سال گذشته آغاز شده است.

 
وی ادامه داد: تغییر روش صید ماهی از سنتی به طرح های روزآمد موجب کاهش 80 درصدی هزینه ها و افزایش 60 درصدی کیفیت صید شده است.

 
حسن صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان شیلات کشور نیز با تقدیر از تلاش های مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش و با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به 2 میلیون تن، ماهیان تن در اقیانوس هند صید می شود از قرار گرفتن ایران در رتبه دوم تعداد شناور و بهره برداری از ماهیان تن اقیانوس خبرداد و افزود: ایران با 260 هزارتن پس از اندونزی به عنوان دومین کشور بهره بردار از ماهیان تن اقیانونس هند در میان 45 کشور عضو قرار دارد.

 
وی با اشاره به اینکه در غرب اقیانوس هند ایران با 800 شناور صیادی دارای رتبه نخست تعداد شناور و بهره برداری از تن ماهیان اقیانوس هند است.

 
صالحی به بهره برداری از روش پرورش ماهی در قفس در جزیره قشم و بندرگرزه اشاره و بیان کرد: پرورش ماهی در قفس یکی از بخش های مهم توسعه پرورش ماهی در کشور است که هم اکنون در قشم و گرزه در حال اجراست و جزیره کیش نیز با وجود زیر ساخت های لازم می تواند از مناطق مهم ایجاد پایگاه های تولید و صادرات شیلات کشور با روش تولید ماهی در قفس باشد.

 
وی اظهار امیدواری کرد در نشست با مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش برنامه های اجرایی تولید و صادرات آبزیان در راستای گسترش صادرات غیر نفتی در جزیره کیش تحقق یابد و کیش در این بخش نیز بتواند در کشور پایلوت شود.

 
معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر استفاده از روش های نوین بهره برداری از دریا و کمک به حفظ زیست محیط دریایی اشاره کرد: جزیره کیش توانسته است در صیادی بدون تور و روش لانگ لانگ موفق عمل کند و امیدواریم با استفاده از تجربیات جزیره کیش روش صیادی بدون تور را در دیگر جزایر گسترش دهیم.

 
وی ادامه داد: بهره گیری از این روش می تواند در حفظ زیست محیط و حفظ گونه های با ارزش و افزایش کیفیت تولید و همچنین کاهش هزینه ها کمک کند.

 
جمهوری اسلامی ایران با صید بیش از 260 هزار تن از انواع گونه های سطحی زی درشت و اختصاص 50 درصدی از حجم تولیدات دریایی کشور به این گروه از آبزیان، از نظر جایگاه به عنوان دومین کشور بهره بردار از ذخایر تن ماهیان اقیانوس هند در بین 45 کشور بهره بردار در این حوزه محسوب می شود .

 
دو نشست در سالهای 2011 و 2013 در کشورهای کنیا و عمان برگزار شده است و با توجه به اعلام دبیرخانه کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند مبنی بر برگزاری سومین نشست، کمیته فنی تعیین معیارهای لازم برای سهمیه بندی صید کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند با حضور مدیران ارشد 35 کشور جهان و به میزبانی جهموری اسلامی ایران از امروز در مرکز همایش های بین المللی کیش آغاز به کار کرد.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است