منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۲۰:۴۴
شناسه خبر: 291086
گروه :خبر
hormoz

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از آغاز طرح جدید دولت برای سهمیه بندی آب با کد ملی خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم رسیدن این طرح به مرحله اجرا دو تا سه سال به طول بیانجامد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از آغاز طرح جدید دولت برای سهمیه بندی آب با کد ملی خبر داد و گفت: پیش بینی می کنیم رسیدن این طرح به مرحله اجرا دو تا سه سال به طول بیانجامد.

حمیدرضا جانباز در نشستی خبری اظهار داشت: در حال حاضر به 660 روستای کشور به وسیله تانکر و به صورت سیار آبرسانی می شود که برای احداث مجتمع های آبرسانی و تسریع در ساخت تأسیسات تصفیه و انتقال آب منتظر تخصیص منابع مالی 500 میلیون دلاری مصوب صندوق توسعه ملی هستیم.

وی افزود: تمامی اقدامات لازم برای تخصیص این 500 میلیون دلار به بخش آبرسانی روستایی انجام شده و مصوبه هیئت مدیره صندوق توسعه ملی را گرفته ایم و طی نامه ای به بانک مرکزی، واریز پول به حسابهای بانک های عامل اعلام شده و قرار است ظرف یک هفته تا 10 روز آینده پول به حساب بانک های عامل واریز شده و کار اجرای پروژه ها آغاز شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه از مجموع 1130 شهر کشور در تابستان سال جاری 547 شهر با تنش آبی مواجه بودند، گفت: پیش بینی می شود تعداد شهرهای با تنش آبی در تابستان سال آینده به 392 شهر کاهش یابد.

وی ادامه داد: در مجموع میزان بارش ها از ابتدای سال ابی جاری تا پایان هفته گذشته 149 میلیمتر بوده که نسبت به متوسط بلند مدت کاهشی 4.5 تا 5 درصدی داشته است، با این وجود تلاش می شود با مدیریت مصرف و مدیریت فشار در شهرهای کشور به جای جیره بندی، بتوانیم پیک مصرف آب سال آینده در تابستان 95 را بدون مشکل سپری کنیم.

جانباز تصریح کرد: از مجموع مراکز استانهای کشور، در تابستان 95 شهرهای بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان، مشهد و همدان با مشکل در تأمین آب و تنش های آبی مواجه خواهند بود.

این مقام مسئول در خصوص طرح جداسازی شبکه آب بهداشتی و آب شرب اذعان داشت: در شهرهایی که با مشکلات کیفیت آب مواجه اند از جمله شهرهای ساوه، قم، شهرهای استان خراسان رضوی، شهرهای استان سمنان و شهرهای استان سیستان و بلوچستان، ایجاد سامانه ای جدا از سامانه لوله کشی شهری برای تأمین آب شرب در ظنر گرفته شده که در بسیاری از این شهرها اجرایی شده است.

وی افزود: همه نقاط دنیا آب شرب با کیفیت را از طریق سامانه ای جدا از سامانه لوله کشی منازل تأمین می کنند و این مسئله در ایران با اولویت شهرهای دارای مشکل در کیفیت آب در حال پیگیری است.

جانباز با اشاره به توانمندی های کسب شده در دوران تحریم گفت: در دوران تحریم در بخش آب و تأمین تجهیزات مورد نیاز در این صنعت به خودکفایی بیش از 90 درصد رسیدیم و این دستاورد مهمی است که بایستی در شرایط پس از برجام نیز از آن صیانت کنیم و به گونه ای عمل کنیم که در تعریف پروژه های جدید با شرکت های خارجی، شرکت های توانمند ایرانی نقش اصلی را در اجرای پروژه ها ایفا کنند که در این زمینه بحث انتقال تکنولوژی و تعریف شرکت های مشترک ایرانی و خارجی مورد توجه قرار دارد.

وی ادامه داد: در ابتدای سال 95 قرارداد یکی از پروژه های مهم بخش مدیریت مصرف، مدیریت توزیع و ایجاد شبکه هوشمند آب با یکی از شرکت های معتبر اروپایی منعقد خواهد شد و در سفری که صدراعظم آلمان در ابتدای سال اتی به ایران خواهد داشت چند پروژه اب و فاضلاب نیز با طرف های آلمانی مورد مذاکره و احتمالا عقد تفاهم نامه قرار خواهد گرفت.

جانباز تصریح کرد: ایجاد شبکه های هوشمند آب در مذاکرات خارجی در اولویت قرار دارد و تفاهم نامه ای با یک شرکت فرانسوی در زمینه به سازی شبکه توزیع آب در مراحل نهایی عقد تفاهم نامه است.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه در سالهای گذشته شاخص آب بدون درآمد 24.7 درصد بود، گفت: این شاخص اکنون به 26 درصد رسیده و با وجود اینکه در برنامه پنجم توسعه کاهش یک درصدی شاخص آب بدون درآمد در هر سال هدفگذاری شده بود، این هدفگذاری محقق نشد و علت آن هم این بود که اعتبارات مورد نیاز به این بخش تخصیص پیدا نکرد و برای برنامه ششم توسعه هدفگذاری را به کاهش سالانه نیم درصدی تعدیل کرده ایم.

جانباز با بیان اینکه تاکنون 698 فقره انشعاب آبیاری فضای سبز از آب شرب شهری قطع شده است، گفت: همچنان در بخش های مخاتلف کشور فضای سبز با آب شرب آبیاری می شود که نمونه بارز آن در شهر بندرعباس است.

وی افزود: برخی روستاها و شهرهای کشور شناسایی شده اند که با مشکل فلزات سنگین مواجه اند، اسامی این شهرها و روستاها به استانداری ها اعلام شده و این مشکل در استانهای کم بارش رخ داده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برنامه ها و اعتبارت لازم را در این زمینه به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارسال کرده ایم و اقداماتی هم تاکنون در خصوص حذف فلزات سنگین از آب در این شهرها و روستاها انجام شده است.

وی ادامه داد: در روستاهای اطراف تهران در پاکدشت و ورامین مشکل نیترات آب داریم که با اتصال آب این روستاها به آب سد ماملو این آب رفته رفته با ارتقای کیفیت همراه می شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه قیمت تمام شده تأمین هر مترمکعب آب بیش از 1000 تومان است، گفت: قیمتی که بابت مصرف هر مترمکبعب آب از مصرف کنندگان دریافت می شود کمتر از 500 تومان است که این فاصله چالش اصلی ماست.

وی افزود:  تا امروز هیچ پیشنهادی برای افزایش نرخ آب در سال 95 به دولت ارائه نکرده ایم اما تصمیم گیر اصلی در این خصوص شورای عالی اقتصاد است.

جانباز از طرح جدید دولت برای تعیین میزان استفاده هر نفر از آب شرب خبر داد و گفت: طرح جدیدی را با همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آغاز کرده ایم که آب مورد نیاز هر فرد را در هر اشتراک تعیین کرده و با استفاده از کد ملی، این سهم را مشخص کرده و به فرد اعلام کنیم.

وی ادامه داد: در نقاط مختلف جهان، وقتی یک خانوار جابه جا می شود، نقطه جدید سکونت وی در شهرداری ها ثبت می شود و بین یک خانوار دو نفره با یک خانوار 4 یا 5 نفره تفاوت وجود دارد اما در ایران بین یک اشتراکی که یک خانواده دو نفره در شمال شهر از آب استفاده می کنند با یک اشتراکی که در جنوب شهر همزمان دو خانوار پرجمعیت از آن استفاده می کنند هیچ تفاوتی قائل نیستیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: در این طرح که رسیدن به مرحله اجرای آن دو تا سه سال زمان نیاز دارد، با استفاده از کد ملی نیاز آبی هر فرد مشخص شده و به آن اعلام می شود، اگر بتوانیم این کار را عملیاتی کنیم، می توان یارانه آب را هدفمند کرد و بر اساس نیاز روزانه هر فرد یک سهم خاصی به فرد اختصاص دهیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه طرحی با عنوان طرح اصلاح الگوی مصرف آب و مدیریت مصرف در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفته، گفت: متأسفانه بررسی این طرح در زمان انتخابات صورت گرفت و در فضای انتخاباتی بحث جریمه مشترکان پرمصرف از این طرح حذف شد اما برخورد با مشترکان پرمصرف به صورت قطع آب یا قطع انشعاب در این طرح دیده شده که در صورتی که به صورت قانون در آید در تابستان 95 اجرایی خواهد شد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند