منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۸:۱۶
شناسه خبر: 341346
گروه :خبر
1760065

فعال زیست محیطی میناب گفت: اجرای طرح انتقال آب میناب از بندرعباس مغایر با معیارهای زیست‌محیطی است و این طرح از نظر اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه نیست و توجیه زیست‌محیطی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، خدیجه یدالهی،فعال فرهنگی محیط زیست با انتقاد از طرح‌های انتقال آب از حوضه‌ای به حوضه دیگر گفت : مسئولین ما از یک سو، رودخانه‌های طبیعی را با سدسازی می‌خشکاندند از سویی دیگر می‌خواهند با احداث تونل و کانال‌های مصنوعی آب منتقل کنند.

فعال محیط زیست مینابی اظهار کرد: باید متولیان این طرح به این پرسش پاسخ دهند که طرح انتقال آب میناب به بندر عباس صرف‌نظر از تحلیل زیست‌محیطی با کدام توجیه اقتصادی و اجتماعی قرار است اجرایی شود.

یدالهی با بیان اینکه مشاور طرح هیچ گزارشی از سیمای طرح و اثرات و تحلیل فایده اقتصادی و اجتماعی آن ارائه نکرده است، افزود: در ارزیابی هر طرحی 3معیار باید مورد توجه قرارگیرد؛ معیار اول تخصیص مؤثر است؛ به این معنا که  تخصیص اعتبار یک تخصیص مؤثر و کارآمد باشد.

فعال زیست محیطی دومین معیار را هزینه مؤثر عنوان کرد و افزود: بر این اساس  باید مشخص شود که آیا دستیابی به اهداف مورد نظر با گزینه انتخابی، کمترین هزینه را دارد یا روش‌های بسیار کم‌هزینه و ارزان‌تر دیگری وجود دارد که می‌توان آنها را اجرا کرد.

یدالهی با اشاره به ارزیابی نسبت فایده به هزینه اجتماعی یک طرح است افزود: طرح انتقال آب پیامدهای اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی بهمراه دارد که باید در یک سامانه جمع شود تا مشخص شود کدام مثبت و کدام منفی است و آیا در مجموع به‌نفع جامعه و کشور هست یا خیر.

استاد دانشگاه میناب تاکید کرد:  اجرای چنین طرحی  مغایر با معیارهای زیست‌محیطی می باشد  و این طرح نه از نظر اقتصادی مقرون‌ به‌ صرفه است و نه توجیه زیست‌محیطی دارد، اما برخی اظهارنظرهای مسئولان  نشان می‌دهد که این طرح بازهم در دستور کار قرار گرفته‌است .

یدالهی خاطر نشان کرد: برای جبران کم آبی در  مناطق جنوبی می توان  برای کاهش هزینه‌های شیرین کردن آب دریا از انرژی خورشیدی استفاده کرد که استفاده از راکتورهای اتمی، آب‌ شیرین‌کن‌ های  مبادله معکوس می‌تواند از روشهای موثر در این زمینه باشد، که با هزینه کمتری میتوان این مجموعه ها را بدون تخریب زیست محیطی احداث کرد.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند