منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
شناسه خبر: 324864
گروه :خبر
112248_PhotoA

دو سناتور آمریکایی به تازگی طرحی پیشنهاد کرده‌اند که خواستار منوط کردن رفع تحریم‌های ضد ایرانی تا زمان ارائه گزارش موسوم به «جمع‌بندی مبسوط» توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دو نماینده مجلس سنای آمریکا طرحی پیشنهاد کرده‌اند که خواستار تمدید تحریم‌ها ضد ایران تا زمانی است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بتواند «صلح‌آمیز بودن» تمامی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را تأیید کند.

طرح پیشنهادی «تیم کین» و «کریس مورفی» که سه‌شنبه شد، خواستار تمدید «قانون تحریم‌ ایران» است. این قانون که سال 1996 در کنگره آمریکا تصویب شده در پایان سال جاری میلادی منقضی می‌شود؛ و به همین دلیل، نمایندگان کنگره آمریکا خواستار تمدید آن هستند.

کاخ سفید قانونگذاران را به اجتناب از اقدام عجولانه در این باره دعوت کرده است.

این طرح در صورت تصویب مقرر کند که تحریم‌ها علیه ایران زمانی برداشته شود که رئیس‌جمهور آمریکا بتواند به کنگره گواهی بدهد که مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ‘جمع‌بندی مبسوط’ رسیده و می‌تواند تأیید کند که تمامی فعالیت‌های برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز است.

کشورهای غریی به رهبری آمریکا ایران را به پیگیری اهداف نظامی در لفافه برنامه هسته‌ای متهم می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران، همواره این ادعا را رد و بر مصارف صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای خود تأکید کرده است.

به نوشته هیل، «تیم کین» و «کریس مورفی» هدف از معرفی طرح پیشنهادی برای تمدید قانون یادشده را ضمانت صلح‌آمیز بودن مواد هسته‌ای موجود در ایران عنوان کرده‌اند.

این دو سناتور مشخص نکرده‌اند که رئیس‌جمهور آمریکا چه زمانی می‌تواند درباره صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران به کنگره گواهی دهد، اما توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5، چشم‌انداز وقوع این اتفاق را مصادف با «روز انتقال» قرار می‌دهد.

مطابق برجام، روز انتقال، هشت سال بعد از تصویب این توافق هسته‌ای و یا همزمان با ارائه گزارشی که رسیدن آژانس به جمع‌بندی مبسوط را تأیید کند، فراخواهد رسید.

نهاد دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل متحد، در آن گزارش تأیید خواهد کرد که تمامی مواد هسته‌ای موجود در ایران برای اهداف صلح‌آمیز هستند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی