منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۵
شناسه خبر: 311802
گروه :خبر
samamos81

اسلام طبقه کارگر را با بهترین و شریف ترین صفات ستوده است. اسلام به‌عنوان مکتب نجات‌ دهنده و تعالی‌بخش انسان‌ها کرامت ویژه ای برای همه و از جمله کارگران قائل است که با هیچ ارزش مادی قابل مقایسه نیست. دین آسمانی به کاری که با انگیزه کسب درآمد حلال برای اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد، اجر و ثواب جهاد در راه خدا می دهد و به کارگر “مجاهد فی سبیل الله” لقب داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ کار و کارگر در اسلام از جایگاه خاص و ویژه برخوردار است. در اسلام کار نه تنها به عنوان تأمین زندگی لازم و به عنوان استقلال اقتصادی و رهایی از وابستگی به بیگانگان ضروری و واجب است، بلکه به عنوان بهترین عبادت، مقدس ترین جهاد و مستمرترین تلاش مورد تأکید و سفارش قرار گرفته است. با توجه به نام گذاری سال جاری به سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، ازسوی مقام معظم رهبری، توجه به کار و فعالیت اهمیت بیشتری دارد. دراین مقاله اهمیت و جایگاه کار از نگاه اسلام مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است.

 

 

نگاه اسلام به کار و حقوق کارگر و کارفرما بسیار جامع است، چنانکه هیچ قانون کاری را نمی توان یافت که به اندازه قانون اسلام به کارگر بها داده باشد و از حقوق متقابل کارگر و کارفرما حمایت کند. در معارف و احکام اسلامی، حقوقی برای کارگران معین شده و نسبت به اجرای دقیق آن ها تاکید بسیار شده است، تا جایی که امام سجاد (ع) در رساله حقوق خود می فرمایند: «حق زیردستان بر تو آن است که بدانی ضعف آن ها و قدرت تو (از نظر مالی، بدنی و فکری) دلیل تسلط تو بر آنها شده است. پس باید با آنها به عدالت رفتار کنی و مانند پدری مهربان برای آنها باشی، از نادانی و اشتباه آنها درگذری و در عقوبت آنان تعجیل نکنی و بر این کارفرمایی که خدا به تو داده است سپاسگزار باشی.»

 

 

اسلام طبقه کارگر را با بهترین و شریف ترین صفات ستوده است. این دین آسمانی به کاری که با انگیزه کسب درآمد حلال برای اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد، اجر و ثواب جهاد در راه خدا می دهد و به کارگر “مجاهد فی سبیل الله” لقب داده است. در این باره از امام صادق علیه السلام روایت شده است که: ” کسی که برای تهیه معاش خانواده اش ، از فضل الهی روزی می جوید، برای او پاداشی بزرگ تر از پاداش مجاهد در راه خدا است.” همچنین قائل شدن اجر شهید برای کسی که در راه کسب معاش حلال خود و خانواده‌اش کشته شود، حاکی از جایگاه رفیع کار و تلاش در اسلام می باشد.

 

 

اسلام به‌عنوان مکتب نجات‌ دهنده و تعالی‌بخش انسان‌ها کرامت ویژه ای برای همه و از جمله کارگران قائل است که با هیچ ارزش مادی قابل مقایسه نیست. پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله و سلّم که انسان کامل و سرآمد همه انبیا است، متواضعانه کف دست کارگر را می بوسد! هنگام بازگشت پیامبر (ص) از جنگ تبوک « سعد انصاری» به استقبال ایشان آمد و دستان پیامبر را در دستان خود گرفت. پیامبر اکرم (ص) متوجه خشکی دستان او شد. به همین دلیل از علت زبری و ترکهای کف دست سعد انصاری پرسید . سعد گفت: با ریسمان و بیل کار می کنم تا مخارج خانواده ام را تأمین کنم. حضرت رسول صلی الله علیه و اله وسلّم کف دست وی را بوسید و فرمود: “این دستی است که آتش جهنم آن را نمی سوزاند”. این سخن ارزشمند و حرکت زیبا، نهایت احترام و ادبی را می رساند که اسلام برای کارگر قائل است.

 

 

در منطق اسلام، کارکردن عبادت است و اگر با انگیزه کسب درآمدحلال به جهت اداره آبرومندانه زندگی همراه باشد اجر و ثواب جهاد در راه خدا را در پی دارد و لذا نقل شده است که پیامبر دست کارگر را می​بوسیدچون دست مجاهد فی سبیل​ا… بود.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی