منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۵۳
شناسه خبر: 201685
گروه :خبر
index

استادحوزه علیمه بندرعباس گفت:تسلط نیروهای منحرف و گمراه ، ضعف ایمان در نیروهای خودی،گرایش جامعه به مادیات، تبلیغات سوء و تجمل گرایی شرایط حاکم بر زمان امام حسن (ع) بود که امام را مجبور به صلح کرد.

حجت الاسلام  علی اکبر میرزایی، استاد دانشگاه و حوزه علیمه بندرعباس در گفتگو با خبرنگار هرمز با بیان اینکه زندگی ائمه ها براساس شرایط زمانی و تکلیف محوری پیش می رفت ،گفت:همه افراد براساس موقعیت یک تکلیف فردی و در جامعه تکلیف اجتماعی و مسئولیت بر عهده دارند.

وی اظهار کرد:اجتماعی که هر کدام از امامان در آن زندگی می کردند با دیگری متفاوت بود لذا امامان در دوران حیات خود یا زندانی می شدند یا مجبور به توافق و صلح می شدند.

میرزایی با بیان اینکه پیامبر(ص) و امام حسن مجتبی (ع) بنا به تکلیف اجتماعی مجبور به صلح با دشمنان شدند،افزود: تسلط نیروهای منحرف و گمراه (مانند معاویه) ،  ضعف ایمان در نیروهای خودی ،گرایش جامعه به مادیات و تبلیغات سوء و تجمل گرایی شرایط حاکم بر زمان امام حسن (ع) بود.

 

وی عنوان کرد:ضعف ایمان های جامعه و شرایط سخت امام تکلیف فردی که براساس آن موقع باید مقابله می کرد و می جنگیدند که امام حسن (ع) شکست می خورد و یاران امام به شهادت می رسیدند و راه دوم  اینکه امام صلح کند و با مفاد صلح نامه ماهیت معاویه روشن  می شد.

 

استاد حوزه علمیه بندرعباس با بیان اینکه حفظ نیروهای ارزشی و توجه به جایگاه امامت از مفاد صلح نامه بود که هیچ کدام از موارد صلح از سوی معاویه رعایت نشد،تصریح کرد: آینده نگری از ویژگی صلح امام حسن بود که طبق آن بعد از مرگ امام حسن (ع)باید خلافت به دست امام حسین سپرده می شد که معاویه آن را زیر پا گذاشت و خلافت رابه یزید داد این موضوع باعث شد بسیاری  از معاویه روی گردانند.

 

 

وی یادآور شد:صلح امام حسن (ع) نشان می دهد که توافقی مفید است که برپایه مصلحت عمومی جامعه باشد.

 

میرزایی تاکید کرد:برای اینکه تکلیف شناس باشیم باید تکلیف محور باشند چنانچه اگر کسی تکلیف محور باشد موفق می شود و  تکلیف باید براساس روند به وجود آید و در کنار تکلیف محوری باید تکلیف مدار هم باشند.

 

وی خاطر نشان کرد: تکلیف محوری بدین معنا است که خودسرانه عمل نکنیم و منافع شخصی و گروهی را نیز در نظر بگیریم.

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است