منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۲
شناسه خبر: 309755
گروه :خبر
01

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش گفت: آنچه امروز جامعه را تهدید می کند بیماری های غیر واگیر است که به دلیل تغذیه ناصحیح و ماشینی شدن زندگی گریبانگیر جامعه شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از کیش پرس، محمدرضا رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد با اشاره به تغییر سبک زندگی در جوامع کنونی، فعایت کم بدنی افراد، ماشینی شدن زندگی و تغذیه ناصحیح را برخی از عواملی دانست که موجب شده تا بیماریهای غیرواگیر گسترش یافته و عامل مرگ و میر و معلولیت های بسیاری در جامعه شود.

 

وی به تدوین ویژه برنامه های طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و افزود: اول تا هفتم اردیبهشت هر سال در کشورما به نام هفته ملی سلامت نامگذاری شده که هر سال موضوعی به عنوان شعار سال انتخاب می شود تا در راستای آن اطلاع رسانی های لازم به افراد جامعه صورت پذیرد.

 

رضانیا با بیان اینکه شعار امسال هفته ملی سلامت« غلبه بر بیماری های دیابت با ورزش و غذای سالم » است اظهار کرد: در این رابطه مرکز توسعه سلامت با همکاری بیمارستان و کلینیک امام علی(ع) غربالگری دیابت، کنترل فشار خون کیشوندان را در دستور کار خود دارد.

 

وی افزود: در همین رابطه در هفته سلامت  نواخته شدن زنگ سلامت در دبیرستان نمونه دولتی فاطمیه، برگزاری ویژه برنامه های آموزشی در مدارس ، مسابقه نقاشی، اجرای مسابقات ورزشی در سطح جزیره از جمله فعالیت های مرکز توسعه سلامت بوده است.

 

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با تاکید بر اینکه در چند دهه اخیر در کشور توانسته ایم در کنترل بیماری های واگیر دار موفق ظاهر شویم بیان کرد: آنچه امروز جامعه را تهدید می کند بیماری های غیر واگیر است که دلیل اصلی آن تغییر سبک زندگی مردم، تغذیه ناصحیح، ماشینی شدن زندگی و کاهش فعالیت های بدنی است که عامل بسیاری از معلولیت ها و مرگ و میر است.

 

وی تصریح کرد: هم اکنون وقت آن رسیده است که سرمایه گذاری حوزه سلامت در بخش بیماری های غیرواگیر تقویت شود.

 

این مقام مسئول با بیان اهمیت توجه به بیماری های غیرواگیر در حوزه سلامت افزود: در این راستا مراقبت هایی که در گذشته به سنین خاصی محدود می شد هم اکنون به کل طیف سنی جامعه تعمیم داده شده و مقرر شده تا با فرهنگ سازی در این زمینه مردم به حضور در مراکز درمانی، تشکیل پرونده و معاینه های دوره ای منظم تشویق شوند.

 

وی دیابت را بیماری خاموش خواند و ابراز کرد: دیابت بیماری است که به صورت خاموش آغاز شده و زمانی علائم آن ظهور و بروز می کند که بسیاری از اعضاء بدن مانند کلیه ها، قلب و عروق، سیستم های عصبی و چشم ها درگیر عوارض این بیماری شده اند.

 

رضانیا با بیان اینکه بیش از 5 میلیون بیمار دیابتی در کشور وجود دارند گفت: چاقی، اضافه وزن و تحرک نداشتن افراد از مهمترین علل بیماری دیابت محسوب می شود.

 

وی افزود: 60 درصد از مردم ایران اضافه وزن داشته 24 درصد چاق و 32 درصد ازتحرک کافی برخوردار نیستند.

 

رئیس مرکز توسعه سلامت با اشاره به اینکه زیرساخت های بسیار خوبی در بخش ورزش در کیش وجود دارد اظهار کرد: باید ورزش در جامعه تسری پیدا کند به خصوص در جزیره کیش با وجود زیرساخت های مناسب ورزشی انتظار می رود بهانه ای برای ورزش نکردن وجود نداشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه در جزیره کیش مردم به مصرف فست فود و غذاهای آماده تمایل بیشتری دارند از مردم خواست تا با اصلاح این روند از غذاهای سالم استفاده کنند.

 

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش با بیان اینکه پایگاه های سلامت جامعه در کمپ سحر و شهرک صدف آماده ارائه خدمات به کیشوندان هستند افزود: با آغاز طرح نظام مراقبتی، پایش سلامت در پایگاه های کمپ سحر و شهرک صدف راه اندازی شده و آماده ارائه خدمات در بخش های غربالگری دیابت، کنترل فشار خون، کنترل وزن، بهداشت دهان و دندان، مشاور تغذیه و مشاوره بهداشت روان به کیشوندان است.

 

وی به خدمات بهداشتی در مدارس اشاره و توضیح داد: در راستای طرح نظام سلامت در بهداشت مدارس، طرح مکمل یاری آهن و ویتامین D، تشکیل پرونده الکترونیکی، تکمیل واکسیناسیون، بهداشت دهان و دندان که در مرحله نخست وارنیش فلوراید برای 4700 دانش آموز اجرا شد و مرحله دوم آن نیز از اول اردیبهشت آغاز شده است برای مدارس در نظر گرفته شده است.

 

رضانیا به نظارت بازرسان بهداشت این مرکز در ایام نوروز از واحدهای صنفی اشاره کرد و افزود: قبل از آغاز ایام نوروز نظارت های بازرسان سلامت در جزیره تشدید شد به گونه ای که در ایام نوروز 7 اکیپ از بخش های مختلف مرتبط با سلامت و تغذیه مردم بازرسی کردند و این مسئله موجب شد تا با وجود هجمه مسافران در ایام نوروز حتی یک مورد مسئله بهداشتی و مسمومیت ناشی از عملکرد واحدهای صنفی گزارش نشود.

 

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش از تمامی کیشوندان درخواست کرد تا با مراجعه به پایگاه های جامعه سلامت در کمپ سحر، شهرک صدف و مرکز جامعه سلامت بوعلی با معاینه های دوره ای از بروز بیماری های غیرواگیر به خصوص بیماری دیابت پیشگیری کنند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور