منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۲
شناسه خبر: 192171
گروه :خبر
22

فرماندار شهرستان حاجی آباد گفت: حفاظت از محیط‌زیست و حفظ حیات وحش باید در بین روستاییان فرهنگ‌سازی شود تا از تخریب گونه های جانوری و گیاهی حیات وحش جلوگیری شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ اصغر جهانگیری  در گفتگو با خبرنگار پیارم ، گفت: شهرستان حاجی آباد از لحاظ جنگل و مراتع بیشترین عرصه های منابع طبیعی را در استان هرمزگان دارد و از جمله شهرستان هایی است که تفرجگاههای و مکانهای گردشگری بسیار خوب و ارزنده ای دارد.

جهانگیری افزود: حیاط وحش شهرستان حاجی آباد گونه های حیوانی با ارزشی مثل آهو، جبیر، آهوبره، بز کل، قوچ، دراج، کبک، پرستو و تیو را دارد که متاسفانه نسل بعضی از این گونه های حیات وحش رو به انقراض است که این موضوع یکی از دغدقه های مسئولین مربوطه شهرستان است و یکی دیگر از مشکلات این عرصه  کمبود نیروی محیط بان می باشد که این موضوع باعث شده حفاظت به خوبی صورت نگیرد و گونه های با ارزش محیط زیست مورد تعرض شکارچیان قرار بگیرند که در این یک دو سال اخیر دستگاههای مربوطه شهرستان به طور جدی با مسئله شکار حیوانات حیاط وحش  برخورد داشتند.

جهانگیری در ادامه به آهوبره که یک گونه پرنده منحصر به فرد در شهرستان است اشاره کرد و افزود: این پرنده زیبا که طرفداران زیادی در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد در حیاط وحش شهرستان حاجی آباد وجود دارد که گاها” توسط بعضی افراد از روی ناآگاهی شکار می شوند.

فرماندار حاجی آباد در ادامه یادآور شد: ما از دهیاران شوراها و بخشداران در سطح روستاها خواستیم که در حفظ محیط زیست کوشا باشند و همه آنها خود را یک محیطبان بدانند و در این زمینه با اداره محیط زیست همکاری نمایند و در حفظ محیط زیست اطرافشان کوشا باشند.

جهانگیری در ادامه افزود: بعضی افراد از روی جهل و بی کاری دست به شکار حیوانات می زنند که این افراد باید شناسایی بشوند و آنها را نسبت به تخریب محیط زیست  آگاه کنند.

جهانگیری در ادامه ، مشارکت مردمی و ارتقای فرهنگ عمومی تنها راهکار تبدیل مسئله محیط زیست به یک مسئله و دغدغه ملی و تبدیل شدن آن به یک مطالبه مردمی است.

وی گفت: برای جلوگیری از نابودی محیط زیست، باید این واقعیت را دریابیم که پیشرفت و توسعه باید روندی پایدار داشته باشد و از ثمرات آن نه تنها نسل‌های حاضر بلکه نسل‌های آینده نیز بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: محیط زیست سازمان متولی است که باید مردم را به اهمیت حیات وحش آشنا کند.

 جهانگیری با تاکید بر اینکه روستاییان و شوراها، بخشداران که در جنگل‌ها و مراتع  ساکن هستند به نوعی حافظان محیط زیست به شمار می‌روند، افزود: اداره حفاظت محیط زیست باید با ارایه آموزش‌های لازم روستاییان را به حفاظت از حیات وحش راغب کند.

فرماندار حاجی آباد گفت: دستگهای متولی و اداره محیط زیست باید از نظر فرهنگی اقدامی برای آشناسازی مردم واهمیت محیط زیست انجام دهد  تا از صیدهای بی‌رویه پرندگان جلوگیری شود.

جهانگیری خاطر نشان کرد: ما انتظار داریم با توجه به تنوع گیاهی و آب وهوایی که شهرستان حاجی آباد دارد از نظر حفاظت از حیات وحش نیز در رتبه‌های برتر بین شهرستان های استان و کشور باشیم.

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان