منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۷:۱۶
شناسه خبر: 361906
گروه :خبر
470748_639

با آغاز فصل پاییز و برداشت مرکبات از اراضی گسترده استان هرمزگان شاهد عرضه میوه های مشابه خارجی و قاچاق در بازارها می باشیم که این امرخاطر باغداران هرمزگانی را از تکرار قاچاق لیمو تلخ کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛در شرایط اقتصادی کنونی کشور ، قاچاق به معضلی تبدیل شده که تمامی ابعاد زندگی را در بر می گیرد و معیشت مردم را تحت الشعاع خود قرار داده است؛ قاچاق در بخش کشاورزی و میوه از جمله ابعاد این بحران است که در سال های اخیر با وجود خشک سالی های پی در پی و بحران اقتصادی زندگی مردم را در نوسان قرار داده و انگیزه را از تولید کننده و مصرف کننده داخلی زدوده است.

جولان میوه ها و محصولات کشاورزی بی کیفیت در بازارها علاوه بر تنگ کردن عرصه تولید بر کشاورزان رغبت مصرف کنندگان را از خرید میوه هایی که با ظاهر فریبنده طعم گس و نامطلوب را دارند گرفته و به تهدیدی بر سلامت جامعه و مزارع کشاورزی تبدیل شده است.

با وجود تاکیدات رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) در زمینه مبارزه با قاچاق و اقدامات دستگاهها پیرو این امر باز شاهد ورود کالا و محصولات کشاورزی قاچاق از مرزها به داخل کشور می باشیم.

قاچاق محصولات کشاورزی در حالی صورت می گیرد که سرانه تولید میوه در کشور حدود 2.5 برابر میانگین جهانی است (200 کیلو در سال در مقایسه با 84 کیلو در سال (متوسط جهانی)) و سالیانه نزدیک به 16 میلیون تن میوه در کشور تولید می شود و از سوی به دلیل نبود بازار مناسب عرضه و دست پشت پرده دلالان  اکثر کشاورزان در فصل برداشت مجبور به رها سازی یا نابودی تولیدات خود می شوند.

قاچاق افسار گسیخته میوه در زمان فصل برداشت در ماههای اخیر واکنش ها و اظهارات متفاوتی را در پی داشت اما این موضوع با سرسری انگاری مسئولان همچنان به قوت خود پابرجاست و عرضه حجم انبوه میوه در بازار و قرار گرفتن در سبد خرید مردم گواه این مطلب است.

استان جنوبی هرمزگان به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی و آب و هوای گرم و معتدل اراضی این استان در تمام سال زیر کشت محصولات باغی و صیفی خارج از فصل می باشد و سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار تن محصول کشاورزی تولید می شود با این وجود اقتصاد بخش کشاورزی در استان هرمزگان با چالش‌های جدی مواجه شده و با وجود خشکسالی های پی در پی و آسیب‌های وارده  اقتصاد کشاورزی در هرمزگان به تدریج ضعیف شده است.

استان هرمزگان به طبع از سایر نقاط کشور و به دلیل داشتن مرزهای گسترده آبی در تیر راس آثار سوء این معضل است و در سالهای اخیر علاوه بر ضربات مهلک قاچاق بر اقتصاد شاهد نابودی باغات و مزارع استان در سایه هجوم آفات کشنده باغات و مزارع استان را به مرز نابودی کشانده است.

جادوی جادوگر لیمو، مگس خرما، آفات نباتی، صیفی و از بیش از 20نوع آفت مهلک دیگر از مواردی است که قاچاق میوه بهمراه داشته است و هزاران هکتار از اراضی استان را به نابودی کشانده است.

شهرستان رودان که عنوان بهشت جنوب را یدک می کشد در سالهای اخیر بیش از دودرصد لیموی جهان را تولید می نمود که با گسترش افت جاروک جادوگر در اراضی این شهرستان این محصول دچار بحران شد از سوی دیگر در ماهای اخیر با قاچاق لیمو ترش به بازارهای کشور سهم کشاورزان داخلی از این محصول کمرنگ شد.

هم اکنون با آغاز فصل پاییز و برداشت مرکبات از اراضی گسترده استان نیز شاهد عرضه میوه های مشابه خارجی و قاچاق در بازارها می باشیم که این امر نگرانی باغداران هرمزگانی را از تکرار قاچاق لیمو تلخ کرده است.

قاچاق مرکبات در فصل برداشت آن موجب کاهش قیمت محصول و ایجاد ضرر برای کشاورزان می شود از سویی  بسیاری از میوه های قاچاق به علت استفاده از سموم کاربردی ، مواد نگهدارنده واستفاده از گازهای شیمیایی برای زود رسیدن میوه، برای سلامت مصرف کننده گان خطرآفرین است.

سید مصطفی ذوالقدر، نماینده منتخب مردم هرمزگان در مجلس با بیان اینکه پدیده افسار گسیخته قاچاق کالا مهم ترین عامل نابودی اقتصاد کشوراست که باید با آن مقابله شود و با ممنوعیت ورود بی رویه استفاده از کالای تولید داخلی رونق بگیرد، گفت: باغداران هرمزگانی  بهترین و با کیفیت ترین میوه ها مانند پرتقال و لیمو را تولید می کنند اما شاهد قاچاق محصولات مشابه  هستیم که این امر باعث زیان های جبران ناپذیر به معیشت باغداران می شود.

حسین هاشمی‌تختی،رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان با اشاره به  ظرفیت‌های کم‌نظیراستان در زمینه تولید محصولات کشاورزی خارج از فصل گفت: کشورهای پیرامونی ایران به شدت به واردات محصولات کشاورزی وابسته‌اند و اگر بتوانیم مازاد بر نیاز داخلی تولید کنیم، بازارهای صادراتی خوبی در دسترس قرار دارند که می‌توان سالانه دهها میلیارد دلار از آن درآمد کسب کرد.

وی با بیان اینکه استان هرمزگان در زمینه کشاورزی و اقتصاد دریامحور مزیت‌های فراوانی داریم که نباید از آنها غافل باشیم، افزود:باید کشاورزی هرمزگان را برای رسیدن به وضعیتی با ثبات حمایت و همراهی کنیم و درخواست اختصاص اعتبارات جبرانی و حمایتی از کشاورزان هرمزگان در دیدار با دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور شده است.

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور