منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۲
شناسه خبر: 319172
گروه :خبر
20151001_104314

صید بی رویه کشتی ها یی به اصطلاح صیادی با ملوانان تایلندی در حوزه آب های ساحلی شهرستان و تنگه هرمز باعث صید بی رویه انواع آبزیان دریایی و از بین رفتن نسل ماهیان و اعتراض شدید صیادان شهرستان سیریک به این کشتی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از  آذینی ، متاسفانه علی رغم همه تلاش صیادان ، تعاونی صیادان و مسئولین محلی  برای خارج کردن آنها از منطقه نتیجه ای  در بر نداشته و به گفته صیادان منطقه این کشتی ها مجوز از شیلات ایران دارند و با توجه به استفاده از تورهای ممنوع موجود در این کشتی ها و استفاده از تورهای تورال همه ماهیان ریز و درشت را صید و باعث نابودی آبزیان شده است.

 

نقش صید و صیادی در تامین مواد غذایی با ارزش  در جامعه و حصول منابع ارزی و درآمد ملی بر هیچ کس پوشیده نیست و صنعت شیلات و صیادی می تواند نقش بسیار مهمی در درآمدزایی، اشتغالزایی و تامین نیازهای پروتئینی مردم با رعایت اصول و حفظ منابع آبزی دریایی و معیشت صیادان در جامعه داشته باشد.

 

غنی سازی منابع دریایی و حفاظت از آبزیان و صیدگاه ها از ضروریات اداره شیلات برای حمایت از صیادان و منابع دریایی  بعنوان سرمایه ملی همواره باید مورد حمایت و پشتیبانی مسئولین باشد.

 

صید غیرمجاز خیانت به نسل آینده و نابود کننده ذخایر آبزیان است و با صید بی رویه آبزیان بویژه توسط کشتی ها  علاوه بر صید بی رویه و استفاده از ادوات غیر مجاز در صیدگاههای ممنوع اقدام به صید می شود که با این کار تیغ به ریشه آبزیان  و نابودی ذخائر آبزی آب های ساحلی خواهد شد و در آینده ای نزدیک با فاجعه ای تاسف بار روبرور خواهیم شد.

 

چند هفته ای است که صید کشتی های صنعتی بعنوان صید فانوس ماهیان در حوزه صیدگاهی بریزگ ، و آب های ساحلی شهرستان ، و منطقه کوه مبارک و حوزه  شرق شهرستان جاسک مشغول صید بی رویه هستیم که با این کار علاوه بر از  بین رفتن بسیاری از گرگورها و تورهای صیادان شهرستان باعث ایجاد ضررهای مالی و نابودی نسل ماهیان شده است.

 

اغلب اوقات دیده شده ماهیان صید شده به وسیله این کشتی ها به خاطر کوچک بودن اصلا مصرف غذایی ندارند  و صرفا به بهای ناچیزی به کارخانه های پودر ماهی سپرده می شوند و همین فعالیت شبانه روزی کشتی ها در مناطق ذکر شده باعث شده که عملا هیچ گونه ماهی معبر گریزی به محدوده تنگه هرمز و خلیج فارس نداشته باشد و اساسا گونه های ساردین ماهیان که غذای اکثر ماهیان می باشند به این منطقه وارد نشود و این  پدیده باعث کمبود انواع ماهیان شده است .

 

با وجود این کشتی ها که منطقه صیدگاهی آنها آب های دور می باشد خسارت جبران ناپذیری به ذخائر آبزیان در حال وقوع است و در حال حاضر صیادان بومی منطقه با خشکسالی و کمبود انواع ماهی مواجهه هستند و عملا در ورطه نابودی و ورشکستکی و بی شغلی قرار دارند .

 

شهرستان سیریک دارای 100 فروندلنج صیادی و بالغ بر 320 فروند قایق صیادی مجوز دار است که بصورت مستقیم و غیر مستقیم حدود 10 هزار نفر از این راه امرار و معاش می کنند.

 

شهرستان سیریک با داشتن 120 کیلومتر نوار ساحلی و داشتن خورها و تالاب ها محل مناسبی برای تخم ریزی و پرورش ماهیان ریز و با ارزش تجاری و صنعتی است که در سال های اخیر صید بی رویه و عدم نظارت دو عامل اصلی در کاهش ذخائر آبزی در شهرستان سیریک تبدیل شده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است