منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۶
شناسه خبر: 212039
گروه :خبر
HM-20136183610580319161384091390.043

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش از مهلت یک ماهه به مسئولان صندوق های خیریه برای جمع آوری از سطح شهر و بازارها در کیش خبرداد.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز از کیش  ، ابراهیم رضوانی در نشست خبری که با اصحاب رسانه در سالن همایش های سازمان منطقه آزاد کیش برگزار شد با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر 13 موسسه خیریه در تمامی بازارهای کیش صندوق های خیریه ای تعبیه کرده اند که درآمدهای جمع آوری شده به مصارف مختلف می رسد در حالیکه این مراکز از 500 تا سه هزار صندوق در جزیره کیش دارند با ساماندهی نشدن تعداد آن ها بی رویه گسترش خواهد یافت.

 
رضوانی افزود: در جزیره کیش هیچ موسسه خیریه ای به جز کمیته امداد امام خمینی(ره) و بهزیستی فعلا حق نصب صندوق در سطح شهر و بازارها را ندارد و تمامی موسسات حاضر از امروز به مدت یک ماه فرصت دارند اقدام به جمع آوری صندوق های خود کنند.

 
وی با اشاره به اینکه این مراکز نیز باید در آینده نزدیک شیوه کمک رسانی خود را تغییر دهند اظهار کرد: تعریفی که ما از کار خیر وخداپسندانه داریم متفاوت با آن چیزی است که امروز دیده می شود.

 

 
توانمندسازی خانواده های تحت پوشش دستگاه های حمایتی

 
رضوانی در این رابطه به طرح های توانمند سازی و اشتغالزایی خانواده های نیازمند و تحت پوشش دستگاه های حمایتی اشاره کرد و یادآور شد: کار خیر گستره وسیعی دارد که کارآفرینی و توانمند سازی می تواند گام های موثری در فقرزدایی با حفظ عزت نفس فرد به همراه داشته باشد.

 
وی در تشریح طرح توانمند سازی خانواده های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: در این طرح به جای مستمری دادن به خانواده های نیازمند با آموزش یکی از مشاغل خانگی و صنایع دستی به افراد خانواده و تهیه لوازم مورد نیاز تولید و تجهیزات لازم آن ها از افراد نیازمند و مستمری بگیر به انسان هایی مولد و با اشتغالی مناسب و درآمد زا خواهند شد.

 
رضوانی افزود: کالاهای تولید شده توسط این افراد نیز از آنان خریداری شده و به فروش می رسد.

 
وی تاکید کرد: با طرح توانمند سازی خانواده های تحت پوشش دستگاه های حمایتی سایه نیاز و نیازمندی از جزیره کیش رخت برخواهد بست و به مرور شعار پرداخت مستمری کم رنگ خواهد شد و هدف اصلی رونمایی خواهد شد.

 
به گفته معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با اجرای این طرح عزت نفس در خانواده مخدوش نخواهد شد و صدمات و لطمه های وارد شده به خانواده ها ترمیم می شود.

 
وی ادامه داد: با فروش تولیدات این خانوارها پدیده دستفروشی نیز از میان برداشته می شود و فعالیت ها به صورت هدفمند انجام شده و تولیدات به نحو شایسته به فروش می رسد.

 
رضوانی یادآور شد: این طرح تنها متعلق به افراد نیازمند مالی نیست و کسانی که نیاز مالی نیز ندارند اما خواستار آموزش و تولید هستند می توانند در این طرح شرکت کرده و به درآمد زایی برای خود و خانواده اقدام کرده و از آسیب پذیریی خانواده به دلیل محدودیت های موجود در جزیره جلوگیری کنند.

 

 

اجرای طرح فرهنگ کیشوندی

 
این مقام مسئول همچنین از طرح فرهنگ کیشوندی و دوره های آموزشی این طرح سخن گفت و افزود: این دوره ها با هدف ترویج فرهنگ شهروندی به اجرا درآمده است که تاکنون نیز 19 دوره از کلاس های آموزشی آن برگزار شده است.

 
وی توضیح داد: در این طرح شرکت کنندگان میثاق نامه ای همانند سوگند نامه گروه هایی همچون پزشکان و قضات دارند که در فضای معنوی خاصی متعهد می شوند مسائل فرهنگی، قوانین و حقوق شهروندی را در جزیره کیش رعایت کنند.

 

 

سامانه هوشمند اشتغال به زودی فعال می شود

 
ابراهیم رضوانی با بیان اینکه جزیره پاک و به دور از هر گونه آلودگی یا شعارهای مسئولان است افزود: در راستای پاکسازی شهر از آلوگی مهمی به نام اعتیاد و مواد مخدر که بلایی خانمانسوز و رفتاری پرخطر به شمار می آید سازمان منطقه آزاد کیش در صدد ایجاد سامانه هوشمندی جهت شناسایی کارگران و مهاجرین که قصد اشتغال در جزیره کیش را دارند برآمد.

 
وی اظهار کرد: با وجود این سامانه کارگران وارد شده به جزیره دارای شناسنامه کار خواهند شد و هیچ فرد گرفتار در دام اعتیاد و همچنین توزیع کنندگان مواد مخدر امکان ورود و توزیع مواد در جزیره کیش را نخواهند یافت.

 
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش خاطر تصریح کرد: فعالان اقتصادی و کارفرمایانی که بدون مجوز و خارج از این سامانه اقدام به بکارگیری نیرو کنند به عنوان مجرم شناخته شده و علاوه بر مجازات حبس باید جریمه های سنگین نقدی نیز بپردازند.

 
وی تاکید کرد: فعالان اقتصادی با وجود این سامانه جهت به کارگیری نیروهای مورد نیاز خود در زمان دریافت پروانه ساخت باید تعداد کارگران مورد نیازپروژه خود را اعلام کرده و محل اسکان آنان را مشخص کنند و در صورتی که این مراحل انجام نشود از کار کارگران فاقد شناسنامه کار جلوگیری شده وی و کارفرمای پروژه جریمه می شوند.

 
طرح مقابله با تکدیگری در کیش
به گفته رضوانی تکدیگری در کیش جایگاهی ندارد و این حرکت ناشایست چهره کیش را نازیبا و مخدوش می سازد و براساس ماده 712 و 713 قانون مجازات اسلامی مصوب 1370 تکدیگری به عنوان یک جرم شناخته می شود.

 
کاهش 4 درصدی طلاق در کیش
وی در بخش دیگری از سخنان خود از کاهش طلاق در جزیره کیش در سال 93 خبرداد و افزود: برخلاف شهرهای دیگر کشور که شاهد افزایش طلاق و کاهش ازدواج بر اساس آمارهای ارائه شده بودند در جزیره کیش در سال 93 طلاق نسبت به سال قبل 4 درصد کاهش داشته و این آمار از افزایش 19 درصدی ازدواج در این سال نسبت به سال قبل خبر می دهد.

 
وی افزایش اماکن تفریحی به خصوص پارک های شهر و فضاهایی که خانواده ها بتوانند لحظاتی را در کنار یکدیگر به صورت دسته جمعی بگذرانند در این امر موثر دانست.
این مسئول فرهنگی جزیره کیش در این راستا به برنامه های تحکیم خانواده اجرا شده و در دست اجرا اشاره کرد و توضیح داد: برگزاری دوره های آموزشی، برگزاری نشست هایی با بهره گیری از اساتید به نام برای دانش آموزان و خانواده ها و برنامه ریزی برای اوقات فراغت خانواده ها و جوانان از مواردی است که آثار مثبت آن را در جامعه شاهد هستیم.

 
فرهنگ مبدا خوشبختی است
ابراهیم رضوانی فرهنگ را مبدا خوشبختی و بدبختی انسان ها نامید و تاکید کرد: اگر بخش عمده ای از زندگی خود را صرف تعالی فرهنگ کنیم سزاوار است.
وی ادامه داد: بهترین پیشرفت ها زمانی که خالی از فرهنگ باشد زیبا نخواهد بود و خلاء فرهنگی در ان به خوبی احساس می شود.
در همین زمینه معاون اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش از طرح تقویمی کردن مسابقات قرآن یاد کرد و گفت: مسابقات قرآن کریم از گذشته در جزیره کیش به صورت سالیانه اجرا می شد که با اجرای طرح تقویمی این مسابقات به صورت فصلی برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به اینکه امام جمعه کیش و امام جمعه اهل سنت نیز همواره برای برگزاری این مسابقات تلاش های بسیاری انجام داده اند اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد کیش در راستای نهادینه کردن مسابقات قرآن و عترت برای نخستین با بنابر دستور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش عنوان شغلی کارشناس قرآن وعترت در معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان تعریف شد.

 
ساماندهی و ایجاد بانک اطلاعاتی هنرمندان

 
معاون فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه ارتباط معنا داری میان ما و هنرمندان برقرار است گفت: با فراخوان داده شده تعداد 639 هنرمند در هفت گروه هنری ثبت نام و دارای شناسنامه هنری شده اند.

 
وی ادامه داد: با این اقدام جزیره کیش اکنون دارای یک بانک اطلاعاتی از هنرمندان رشته های مختلفی چون موسیقی، هنرهای دستی- نقاشی و طراحی، گرافیک، شعر و موسیقی، تئاترو هنرهای نمایشی، عکاسی و خوشنویسی است که در برخی رشته ها گروه های هنری تشکیل شده و برای ارائه کار به شهرهای دیگر اعزام می شوند.

 
مدیریت یکپارچه درکیش

 
رضوانی اعمال مدیریت یکپارچه در منطقه آزاد کیش که به عنوان یک پایلوت و براساس ماده 112 قانون برنامه پنجم توسعه صورت گرفته و در آن اختیارات تمامی سازمان های دولتی به غیر از نیروهای مسلح و اطلاعات به سازمان منطقه آزاد تفویض شده است را از موارد مهمی برشمرد که توسط این معاونت صورت گرفته است.

 
ترویج فرهنگ عفاف و حجاب با زبانی نرم
این مقام مسئول با بیان اینکه بهترین الگوی حجاب را می توان در میان ساکنان جزیره کیش مشاهده کرد افزود: عفاف مسئله ای درونی است که ریشه در جان انسان ها دارد و حجاب مظهر و نمایانگر عفاف در افرادی است که توانسته اند ظاهر و باطن خود را متناسب کنند.

 
وی تصریح کرد: در نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه باید از زبانی نرم و شیوه صحیح ابراز سخن بهره گرفت و بی تردید این نحوه برخورد تاثیری شگرف بر مخاطبان خواهد گذاشت.

 
رضوانی تاکید کرد: انچه برخی از گردشگران در مسئله حجاب رعایت نمی کنند نباید به حساب کیشوندان نوشته شود.
اجرای طرح جمع آوری موتورسیکلت های بنزینی، نظارت مرکز توسعه سلامت بر موارد بهداشتی، طراحی بسته های آموزشی برای دانش آموزان جزیره کیش با عنوان های شیوه های ارتباط موثر- مقابله با استرس- خودآگاهی- همدلی- رابطه فردی – مدیریت هیجانات، چگونگی تفکر خلاق و تفکر نقادانه، برگزاری برنامه های تحکیم خانواده، ارتقاء سیستم آموزشی و ساخت امکانات جدید آموزشی، اطلاع رسانی در رابطه با مضرات مصرف قلیان با همکاری رسانه ها و مطبوعات، همکاری با دانشگاه های کیش با ایجاد شورای هماهنگی دانشگاه های مستقر در کیش و ایجاد وحدت رویه در راستای ارائه خدمات شایسته و مطلوب به 7 هزار دانشجوی در حال تحصیل، جمع آوری و برخورد با معتادان و توزیع کنندگان مواد مخدر در جزیره کیش از دیگر طرح های اجرا شده و در دست اجرا توسط معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش است که در این نشست به آن ها اشاره شد.

 

انتهای پیام /س

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است جایگاه قانونی مناسبی برای صنعت دریایی وجود ندارد/ صنعت دریانوردی نیازمند تقویت از سوی نظام بانکی است سواحل نیازمند سیاستگذاری صحیح مدیران/مشکلات معیشتی مردم در سواحل بیانگرهدر رفت ثروت ملی است