منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۶
شناسه خبر: 181980
گروه :خبر
image238948

بعد از تصویب کلیات استانی شدن تعدادی از نمایندگان آذربایجان غربی در مجلس آرای خود را در مخالفت با آن اعلام داشته و برخی نمایندگان نیز با بخشهایی از این طرح موافق هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، براساس اظهار نظر نمایندگان این طرح، طرحى مابین استانى کامل و شهرستانى کامل است، بدین ترتیب که هر کاندیدا باید حداقل ١۵ درصد آراى حوزه ى اختصاصی خود را کسب کند تا آراى وى در سطح استان به آراى حوزه اختصاصى اش اضافه و مورد محاسبه قرار گرفته و مبناى انتخاب باشد.

بنابراین در استانى مثل آذربایجان غربی هر فرد به ١٢ نفر رأی می دهد و براى هر حوزه انتخابیه به اندازه ى تعداد نماینده ى آن حوزه انتخابیه رأى خواهد داد. بدین ترتیب ملاک انتخاب، رأى حداکثرى هر کاندیدا در کل استان خواهد بود مشروط به اینکه حداقل ١۵ درصد آراى حوزه ى انتخابیه ى شهرستانى خود را کسب کرده باشد.

بعداز تصویب کلیات استانی شدن انتخابات برخی نمایندگان آذربایجان غربی آرای مخالف  خود را اعلام کردند که در ادامه نظرات آنان به صورت موافق و مخالف درج می شود:

نمایندگان مخالف استانی شدن انتخابات در آذربایجان غربی

جهانگیر زاده:

جواد جهانگیرزاده نماینده مخالف طرح استانی شدن انتخابات هم با حضور در برنامه ویژه خبری امشب شبکه دو گفت : با اجرای طرح استانی شدن انتخابات ، مشارکت مردم پایین می آید.

وی افزود: مردم بر اساس حلقه هایی از جمله قومی ، قبیله ای و خویشاوندی، نمایندگان خود را انتخاب می کنند.

جهانگیرزاده گفت: در بسیاری از شهرهای ما شکاف های قومی، مذهبی و یا منطقه ای وجود دارد و ما نباید به سمت فعال کردن این شکاف ها برویم.

قاضی پور:

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از طرح استانی شدن انتخابات گفت: متاسفانه استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، ارتباط بین دولت و ملت را قطع می‌کند.

نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت : من یکی از مخالفان سرسخت استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی هستم چون در این صورت ارتباط بین دولت و ملت قطع می‌شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: علاوه بر آن صاحبان زر و زور و ثروت به قدرت رسیده و مناطق محرم کشور نیز محروم‌تر و عقب‌مانده‌تر می‌شوند.

قاضی‌پور با اشاره به مزایای اجرای این طرح بیان کرد: معایب این طرح از مزایای آن بیشتر است اما از مزایای این طرح این است که ممکن است در آینده اساس تشکیل اهداف بزرگ باشد.

محمد علیپور:

محمد علیپور در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم معایب این طرح را بیشتر از محاسن آن دانست و افزود: در این طرح تعداد نمایندگان استان ثابت بوده و 15 درصد رای موافق هر نماینده از شهر حوزه انتخابیه خود بوده و 85 درصد آرا از دیگر شهرهای استان خواهد بود.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در این روش از انتخابات مردم باید در مورد همه نمایندگان استان شناخت داشته باشند تا رای دهند تصریح کرد: 35 سال الگوی انتخابات در کشور چیز دیگری بوده و طرح استانی شدن انتخابات ناشناخته و پیچیده است.

علی‌پور با اعلام مخالفت خود از اجرای این طرح و اظهار به اینکه زیرساخت‌های لازم برای اجرایی شدن طرح مذکور در کشور آماده نیست بیان کرد: با اجرایی شدن طرح استانی شدن انتخابات دسترسی مردم به نمایندگان کم شده و مراجعات نمایندگان نیز بیشتر می‌شود چرا که مردم سراسر استان به نماینده مربوطه رای داده و انتظار رفع مشکلاتشان را دارند.

نماینده مردم ماکو، چالدران، شوط و پلدشت در مجلس شورای اسلامی استان تهران را از دیگر استان‌ها و شهرستان‌های کشور متفاوت خواند و افزود: از دیگر معایب این طرح بالا رفتن چشمگیر هزینه‌های انتخابات برای نمایندگان است.

موید حسینی‌صدر

موید حسینی‌صدر با اشاره به محاسن و معایب استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با اروم نیوز اظهار کرد: حسن استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی این است که نمایندگان به سمت کلان‌نگری رفته و از سوی دیگر عیب این طرح این است که مردم مناطق کم جمعیت و محروم از بابت پیگیری مشکلات خود از نمایندگان باز می‌مانند.

نماینده مردم خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه من مخالف این مصوبه هستم افزود: هم‌اینک نمایندگان مجلس شورای اسلامی با دیدار مردمی خود که هر هفته انجام می‌شود از نزدیک با مسائل و مشکلات اقشار مختلف مردم آشنا می‌شوند در حالی که با مصوبه جدید مجلس، مسئول مشخصی برای پیگیری مشکلات مردم در شهرستان ها وجود ندارد.

حسینی صدر افزود: با اجرای طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی مدیریت شهرستان متأثر از این می شود که یک نماینده مسئول جای خاصی نبوده و ضمن تداخل در امور، رسیدگی به مشکلات مردم در مناطق محروم کمتر می‌شود.

مهدی عیسی زاده

مهدی عیسی‌زاده در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم به طرح استانی شدن انتخابات و محاسن اجرایی شدن این طرح اشاره و اظهار داشت:در شرایط کنونی شخصی به عنوان نماینده مردم در هر شهرستان وجود دارد که مشکلات آن شهر را پیگیر کنند و تا کنون نیز مشکلات بسیاری از مردم در شهرستان‌ها به دست نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی حل شده است ولی با استانی شدن انتخابات از مشکلات مردم در شهرستان‌ها و رسیدگی به آنها تا حدودی کاسته می‌شود.

نماینده مردم میاندوآب، تکاب و شاهین‌دژ در مجلس شورای اسلامی جوانان را آینده کشور عنوان کرد و افزود: جوانان با استانی شدن انتخابات نمی‌توانند در عرصه انتخابات رقابت کنند و استعدادهای جوانان شهرستانی مورد غفلت واقع می‌شود.

روح الله بیگی:

حجت‌الاسلام روح‌الله بیگی در گفت‌وگو با منابع خبری با اشاره به طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: وابسته شدن داوطلبان به کانون‌های ثروت و قدرت، پنهان شدن نمایندگان از منظر دید مردم به‌بهانه کار استانی، جلوگیری از حضور نخبگان جدید در چرخه قانون‌گذاری و قدرت و نیز غافل شدن از مشکلات مردم به‌دلیل عدم امکان سرکشی به همه مناطق از جمله معایب اجرای این طرح است.

وی تصریح کرد: علاوه بر آن کاهش سطح ارتباط حاکمیت با بدنه اجتماع و در نتیجه کاهش حمایت مردم از تصمیمات، از بین رفتن اصلی‌ترین کانال ارتباطی مردم برای تظلم‌خواهی از افزایش نقش مراکز جمعیتی در تعیین سرنوشت صندلی‌های مجلس و حذف تأثیر آرای همه مردم از سایر معایب این طرح به شمار می‌رود.

بیگی افزود: از سوی دیگر با اجرایی شدن این طرح ضمن از بین رفتن نقش شناخت مردم در انتخابات و افزایش نقش ثروت و قدرت رسانه‌ای، رفتار نمایندگان با تغییر شیوه انتخابات عوض شده و عدم امکان نظارت نامزدها به صندوق‌های رأی به‌دلیل گستردگی و تعدد صندوق‌ها در سطح استان به وجود می‌آید.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: تضعیف مشارکت مردم به‌دلیل احساس کاهش نقش آنها در تغییر تعیین نمایندگان خود در شهرستان، افزایش هزینه‌های انتخاباتی و توجه کمتر به مناطق محروم نیز با استانی شدن انتخابات به وجود می‌آید.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند