منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۳ آذر ۱۳۹۵ - ۷:۰۴
شناسه خبر: 369818
گروه :خبر
320128_159

جوان مداح جاسکی با انتقاد از عملکرد صداوسیما، اظهار داشت:صدا و سیما در پخش مداحی ها گزینشی و سلیقه ای عمل می کند و نسبت به ظرفیت های موجود در کشور بی تفاوت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛حسن دادخدایی مداح جوان شهرستان جاسک در گفتگوبا خبرنگار فرهنگ کده با بیان اینکه از نوجوانی تاکنون که سی سال دارم کم و بیش مداحی کرده ام و اخیرا فعالیتم بیشتر شده است ؛ اظهار کرد: با هدف رسیدن به یک رضایت درونی است به سمت مداحی رفتم و مداحی احساس خوشایندی به من دست می دهد و خصوصاً اینکه اشعارش را خودم قلم میزنم و خودم آهنگ و آوای دلخواهم را برای مداحی می نوازم.

 

وی بیان کرد: هیچ دوره مداحی را نگذراندم اما پدرم به عنوان یک مداح و به اصطلاح «ملای محلی» در منطقه مشهور است و بنده از پدرم چیزهای زیادی آموخته ام.

مداح جوان اهل بیت (ع) جاسکی تصریح کرد: بزرگترین امتیازم در مداحی آن است که اصلاً تقلید نمیکنم و همیشه دوست دارم از اشعار خودم برای کارم بهره ببرم و حسن دیگرم شاید این باشد که مداحی با زبان و گویش محلی و بومی خودم باشد چیزی که سابقه نداشته است و برای اولین بار بنده در شهر جاسک با زبان بشاگردی نوحه خوانی و هم واحد خوانی کردم.
وی به پاسخ به سوال مبنی بر اینکه آیا توانسته‌اید برای امام حسین (ع) کاری کنید؟ گفت: نه ما فقط میتوانیم بگوییم امام حسین (ع) از ما قبول بفرما و اگر شعر می گوییم و در مجالس از تو میخوانیم فقط برای آن است که دوستت داریم اما مهم آن است که پیرو راهت باشیم.

 

دادخدایی اظهار کرد: در مداحی به دنبال مقبولیت هستم و البته در بین عزاداران و شیفتگان ابا عبدالله بسیار خوب و مفید فایده است و خود سعادت و توفیق میخواهد و اگر هم مشهور شویم و از این طریق بتوانیم پایه گذار و مروج سنت های پسندیده باشیم و آن وقت شهرت حتماً خوب خواهد بود و اما سخت است اینگونه بودند.
مداح جوان جاسکی با بیان اینکه از دوران نوجوانی تاکنون کتابهای زیاد مطالعه کردم ؛ تصریح کرد: در دوران نوجوانی بیشتر اوقات مطالعه داشتم یادم می آید کتاب «راز شاد زیستن آندره ماتیوس» روی من خیلی تاثیر گذاشت و مجله موفقیت را در دوره ی کاردانی تربیت معلم خوب میخواندم و البته در دو سه سال اخیر کمتر مطالعه  غیر درسی دارم و بیشتر کتب دانشگاهی ام را میخوانم.

دادخدایی به عوامل پیشرفت در مداحی پرداخت و گفت: مهم ترین عوامل پیشرفت در مداحی دل سپردن است و اینکه خودت را و همچنین مسیر زندگی ات را به سوی اهل بیت(ع) قرار بدهی و تا حد ظرفیت روحی و درونی خودت را به اهل بیت(ع) وصل کنی تا حس و حال و معرفت در خود پیدا کنی و اما جدا از این باید از جهات فنی و مهارتی و تجربی خودت را بالا بکشی و مدام در روند رو به رشد و پیشرفت قرار داشته باشی.

 

وی با بیان اینکه شور و حرارت مداحی امروز قطعاً از دیروز بیشتر است ؛ افزود: شور و حرارت امروز قطعاً از دیروز بیشتر است اما آسیبی که وجود دارد این است که راه های کسب و تزریق این شور است و باید متناسب با اصول شور و شوق ایجاد کرد نه با هر کیفیت و ترفند و البته اینکه در بسیاری اشعار مسایل روز را با نمونه های عبرت شده گذشته تطبیق میدهند بدیع و تازه است اما در بسیاری موارد تعدادی از مداحان با وفور اشعار نسنجیده کار مداحی امروز را دچار چالش کرده است.
مداح جوان هرمزگانی با اشاره به اینکه دوست دارم مخاطبم بیشتر از صدا متوجه مفهوم شعر باشد و از این طریق متحول گردد ؛ بیان کرد: در بسیاری موارد پیش می آید که مخاطب ریتم و ضرب شعر و آواز را خوب درک نمیکنند و این به شیوه خواندنم اثر میگذارد.
دادخدایی تصریح کرد: اگر مداح نبودم در هیئت به مداحان شعر می دادم  و من خودم اشعارم را به چند تن از مداحان شهرستانی داده ام و آنها اجرا کرده اند و اگر مداح اجرایی نبودم شعر به مداحان می دادم.

 

وی ادامه داد: خواندن و تحریر دادن در مداحی آن هم به مدت زیاد گامی سخت است و مهارت میخواهد و البته شاید تحریر دادن کمی نسبت به کار ضبط در استودیو در مداحی ساده تر باشد اما خواندن طولانی در پرده اوج و بالا در مداحی واقعا نفس زیاد و هنجره ی قوی میخواهد.

 

دادخدایی با بیان اینکه در صدا و سیما ما تنها جلسات چند مداح خاص را پخش میکنند که این بی انصافی است ؛ اضافه کرد: جوانانی که تازه پا به راه مداحی گذاشتند باید از قبل آماده شده باشند و برای جوان مداحی تجربه خوب و خوشایندی جهت بیان ارادت به خاندان رسول خدا (ص) است و جوانان را باید دلگرم کرد و شایسته و بایسته هدایت کرد و نباید محکوم و مرعوب ساخت و جوان میخواهد بر اساس مقدار معرفتش ارادت نشان دهد اینکه در صدا و سیمای ما تنها جلسات چند مداح خاص را پخش میکنند که این بی انصافی است.

 

وی با اشاره به اینکه حساسیت در جلسات هیئات هیچ معنایی ندارد و مضر است ؛ بیان کرد: دوست ندارم در جلسه حتما طبق نظر من برنامه تنظیم شود و کسانی از این بابت نگران شوند حساسیت در جلسات هیئات هیچ معنایی ندارد و مضر خواهد بود هیئات همان است که مردمش هستند اینکه ذاکر را مقید به رعایت برخی موارد میکنند تنگ نظری و نوعی توهین است.

 

مداح جوان جاسکی افزود: مداحی تاثیر خوبی در زندگی شخصی ام میگذارد و همیشه مایل بودم با علاقه کار کنم و علاقه مهم ترین عامل پیشرفت است و علاقه که داشته باشی در زندگی لطمه ای نخواهی دید و کار مداحی کاری شایسته و صواب و موجب تقویت روح و معرفت است.

 

وی با بیان اینکه کوتاه کردن روضه و مداحی جذب کننده است ؛ تصریح کرد: در هیئت های ما معمولاً سخنرانان طولانی صحبت میکنند و اکثرا با زبانی ناملموس با حال جوانان حرف میزنند و مسائلی هم که مطرح میکنند تکراری است و آنچنان افق تازه ای ندارد و این آسیب است البته مداح هم باید طروات داشته باشد و زنده بخواند و مهمتر از اینها با افراد هیئات خاص قشر جوان ارتباط قوی برقرار کند.
وی ضمن توصیه به جوانانی که در دستگاه امام حسین (ع) فعالیت می کنند ؛ خاطر نشان کرد: از سر تجربه به جوانان توصیه میکنم تنها هدفشان رضای خدا باشد و بدست آوردن قلب آقا ابا عبدالله و از تنگ نظری های این و آن هرگز نگران و آزرده نشوند و کاری کنند توفیق خدمت بیشتر نصیبشان شود.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاف بین سازمان منطقه آزاد و شهرداری مانع پیشرفت پروژه های قشم است گلایه مندی شهروندان بندرعباسی از تاریکی خیابان های جدید احداث بازهم منتظرگلابی های باغ برجام باشیم ؟ قایم شدن نجومی بگیران زیرتخت پادشاهی روحانی ! تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت