منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۵۵
شناسه خبر: 321948
گروه :خبر
13940713001041_PhotoA

دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه صبر بیش از حد برای تحقق‌ برجام، بسیاری از فرصت‌ها را از ما گرفت، گفت: آن انتظار باعث شد رکود دو سال دیگر ادامه یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سرلشکر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام روز شنبه (اول خرداد) در نشست معاونت‌های سیاسی نیروهای مسلح استان تهران که در موسسه حرا در در قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) برگزار شد، گفت: پیشاپیش میلاد با سعادت منجی عالم بشریت و نور چشم خاندان پیامبر(ص) حضرت بقیه الله الاعظم (عج) را به شما سربازان آن حضرت تبریک عرض می نمایم و امیدوارم سربازی های ما را آن حضرت تایید و امضاء فرمایند.

استاد دانشگاه امام حسین (ع) گفت: مصاف انقلاب اسلامی و استکبار جهانی، تمدنی و ریشه ای است و از ابتدای انقلاب آغاز شده و مدت ها به طول خواهد انجامید. مبارزه ای طولانی که دستاوردهای بزرگی خواهد داشت. مانند تفاوت قایقرانی در رودخانه با دریانوردی و کشتیرانی در اقیانوس که مخاطرات و دستاوردهای آن متفاوت است و ما باید توانمندی ها و ظرفیت هامان را افزایش بدهیم تا در مسیر بمانیم.

سرلشکر رضایی گفت: ما در این مصاف وارد چهارمین دوره تهدیدات و نبرد شده ایم. اولین مرحله، تهدیدات خشن دهه اول انقلاب بود. جنگ و ترور و شورش از ویژگی های این دوره است. دومین دوره، دوره تنش زدایی بود که بعد از جنگ شروع شد و تا آخرین سالهای ریاست جمهوری اصلاح طلب ها ادامه یافت. سومین دوره، دوران تهدیدات و تحریم های اقتصادی بود و دوره چهارم دوره جنگ احزاب یا نفوذ است.

وی افزود: فرمول انقلاب اسلامی این است که تهدیدات را تبدیل به فرصت کند. در دوره اول تهدیدات به برطرف کردن ضعف های دفاعی، امنیتی و نظامی منجر شد. تهدید را جایی درست می کنند که زمین هموار است. امنیت ما برای آنها هموار بود و می توانستند پیش بیایند. در دهه اول با بازدارندگی دفاعی و البته ایثار و فداکاری ملت، ایران توانست مسیر دشمن را سد کند و دیگر هیچ تهدید نظامی به ایران منجر به حمله نشد. اسرائیلی ها و آمریکایی ها، بارها از حمله نظامی به خاطر همین قدرت بازدارندگی منصرف شدند. در دوره دوم که تنش زدایی بود، آمریکایی می خواستند تحت عنوان مهار دوجانبه با انزوای سیاسی ما را به جایی برسانند که ایران از ارزش های خودش دست بکشد. در این دوره که یک نوعی تهدیدات دیپلماتیک و سیاسی بود، متاسفانه دستاورد خوبی نداشتیم. افراط برخی از مسوولین ما در ارتباط گرفتن با عربستان یکی از این اشتباهات بود و نباید برخی بیش از حد با آل سعود حالت خودمانی پیدا می کردند چرا که سودی و امتیازی از آن کسب نشد و مسئله ای نیز حل نشد.

سرلشکر رضایی گفت: در دوره سوم که تحریم های اقتصادی در تجارت، فروش نفت، واردات و صادرات شکل گرفت و دشمنان، انقلاب اسلامی را وارد محاصره اقتصادی شدید کردند. البته مردم مقاومت کردند و باید بیشترین نمره را هم به مردم باید بدهیم اما از این فرصت طلایی هم به خوبی استفاده نشد. اقتصاد ایران هم می توانست بهره ببرد. این بود که رهبر انقلاب سند اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند که اقتصاد ما دیگر تحریم پذیر نباشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با برشمردن ویژگی های دوران کنونی مواجهه انقلاب و دشمنانش افزود: موضوع برجام و پسا برجام و مسائل ما با کشورهای منطقه ای ما را وارد جنگ احزاب کرده است. جنگ احزاب یعنی ائتلاف منطقه ای با محوریت عربستان که به تصویب چهار بند در کنفرانس همکاری کشورهای اسلامی منجر شد. از طرفی آمریکا هم ائتلافی علیه ما راه انداخته اند. در داخل کشور هم با نخبگان ما ارتباط گرفته اند و گه گاه دعوتشان می کنند به غرب و حتی با پررویی رئیس پیشین سازمان سیا را به ایران می فرستند و به دانشگاه های ما می آید و با اساتید و مدیران دانشگاهی ما عکس می اندازد.امیدوارم در نیروهای سیاسی داخلی نفوذ نکنند تا کاری صورت بدهند.

دو دیدگاه متضاد در جامعه سیاسی ما، در میان نخبگان و روحانیت  از زمان مشروطه وارد فضای جامعه ما شده است. در آن دوران که به نوعی یک بیداری ای صورت گرفت دو تفکر و رویکرد پیدا شد. یک نگاه می گفت: ما با دنیایی پیشرفته در بیرون ایران مواجه هستیم و باید با ارتباط با غرب این پیشرفت را وارد کنیم. امثال تقی زاده که گفتند از موی سر تا نوک انگشتان پا، باید سراسر غربی بشویم. این دیدگاه رضاشاه را به شاهی رساند و تا چند سال با او همراهی کردند. برخی ها در دانشگاه های ما این دیدگاه را ترویج می کند. طرفداران مدرنیته و غرب زده ها که معتقدند ما چیزی از خودمان نداریم و باید از خارج بیاوریم.تفکر دوم می گفت گمشده ما خودمان هستیم. تعالی و پیشرفت را خودمان باید در درون مرزهای خودمان پیدا کنیم. تبلور این فکر در حضرت امام و مقام معظم رهبری است که همان درون زایی برونگرا است که می گوید از تحول در خودمان، شروع کنیم و از مرزها بگذریم. با شکوفا شدن درون می شود به پیشرفت و رفاه رسید.

رضایی گفت: هر وقت کار دست دیدگاه اول افتاده است تهدیدات بزرگتر و نزدیکتر شده و گسترش یافته. هر وقت دیدگاه دوم مستقر شده، تهدیدات را تبدیل به فرصت کرده است . این مبارزه در پشت صحنه همچنان هست و این مبارزه ایدئولوژیک در اداره کشور و دانشگاه ها و حوزه های علمیه بوده و وارد شده است. البته در میان طرفداران دیدگاه دوم هم گروه های انحرافی وجود دارند که می گویند مهم اقتصاد و پیشرفت نیست و فقط باید خودمان را در مقابل اجنبی حفظ کنیم. امام این دیدگاه را نداشت و می گفت باید برتری مان را در همه عرصه ها به غربی ها ثابت کنیم. متاسفانه طرفداران نگاه اول به این بخش انحرافی دست می گذارد و امام و رهبری را به خیال خود مخالف پیشرفت و صنعت و تجارت معرفی می کنند. در حالی که امام و رهبری می گویند می توانیم خودمان را ثابت کنیم.

دکتر محسن رضایی گفت: این دعوا الان دوباره شعله ور شده است. در هر دو دیدگاه اول و دوم امید هست. در دیدگاه اول امید به خارج از مرزهاست. در دیدگاه دوم امید به خدا، به مردم و جوانان است که از دلشان باقری و همت و باکری و اردستانی ها در آمدند. البته هر امید باید با یک ناامیدی همراه است. امید به غرب با ناامیدی از خدا و مردم همراه می شود و امید به خدا و مردم با ناامیدی به دست های اجنبی همراه است.

وی افزود: در سه سال گذشته، صبر و انتظار بیش از حد برای تحقق برجام، بسیاری از فرصت ها را از ما گرفت. طرح نجات بانکی که طرح خوبی است را دوستان دولتی می توانستند، دو – سه سال پیش پیگیری کنند. این انتظار برای تحقق برجام به رویایی کردن جامعه منجر شد. توهم ارزانی کالاها و بالارفتن کیفیت اجناس، ترمز بیشتری را بر رکود زد. در حالی که پارسال باید رکود کاهش می یافت، این انتظار باعث شد که رکود تا دو سال دیگر ادامه پیدا کند.

سرلشکر رضایی در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان در نشست در خصوص نظارت مجمع بر سیاست‌های کلان گفت: رهبر معظم انقلاب سیاست‌های کلی را بنا به اصل 110 قانون اساسی را با مشورت مجمع تعیین و ابلاغ می کند و ایشان دو سال است که وظیفه نظارت را براساس آیین نامه ای بر عهده مجمع گذاشته اند. الان هر قانونی که مجلس بر خلاف سیاست های کلی تصویب کند به شورای نگهبان گزارش می دهیم که قانون را به مجلس برگرداند. اما در اجرای قوانین مصوب قبلی در موضوع گزارش گیری از سران قوا، گاه با مشکلاتی روبرو می شویم. این مسائل البته به رهبر معظم انقلاب گزارش می‌شود. باید فکری کرد تا این خلاها را پرکنیم و اجرای منویات رهبری را پیگیری کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان