منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۲
شناسه خبر: 220545
گروه :خبر
101075_542

صید صیادان چینی در آبهای جزیره قشم بحثی بود که چند روز گذشته در صفحات فضای مجازی پخش شد و مردم با دیدن صید کشتی های چینی این خبر را تایید کردند ولی رییس شیلات شهرستان قشم هم چنان این خبر را تکذیب می کند.

رییس اداره شیلات شهرستان قشم درگفتگوی تلفنی با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی هرمز از قشم اظهار داشت : صید کشتی های چینی در آبهای قشم خبری است که اصلا صحت ندارد و کشتی های چینی برای تجارت وارد آبهای خلیج فارس شده اند.

 

 

این در حالی است که روزنامه کیهان صید صیادان چینی در چند هفته گذشته اقدامی آزادانه عنوان کرده و آورده است ” صیادان چینی اقدام به صید انواع آبزیان از جمله میگو کرده و مشخص نیست با وجود قوانین سخت‌گیرانه در حوزه شیلات مجوز صید را از چه نهادی دریافت کرده‌اند.

 

 

این روزنامه نوشت : مسئولان شیلات استان هرمزگان امسال نیز همانند سال‌های گذشته شروع فصل صید میگو را با هدف افزایش تولید مثل این گونه از آبزیان و حفظ ذخایر طبیعی از نیمه دوم مهر ماه اعلام کرده‌اند؛ اما شناورهای چینی از آخرین روزهای مرداد ماه با ورود به آب‌های جزیره قشم و هرمز و در مقابل چشمان حیرت‌زده صیادان این جزیره همه روزه مشغول صید انواع آبزیان از جمله میگو، ساردین و تن ماهیان هستند.

 

 

صیادان چینی قبل از ورود به آب‌های جزیره قشم و هرمز در آب‌های استان بوشهر تورهای خود را برای صید میگو به آب انداخته بودند، اما به دلیل اعتراض و ممانعت صیادان این استان مجبور به ترک آب‌های بوشهر و ورود به آب‌های منطقه آزاد قشم شدند .

 

 

این درحالی است که یگان حراست شیلات شهرستان قشم با توجه به شروع نشدن فصل صید، با تمام توان از ورود شناورهای صیادان بومی برای صید میگو ممانعت می‌کند؛ اما این پرسش مطرح است که چینی‌ها مجوز صید را که به هموطنان کشورمان تعلق نمی‌گیرد از چه نهادی و چگونه دریافت کرده‌اند؟!

 

 

این رونامه نوشت ، چینی‌ها با ۲۵ کشتی صیادی که در هر شناور ۲۰ خدمه و یک مترجم ایرانی حضور دارد با صید بی‌رویه خود، مردم قشم و مسافرانی که به امید خرید میگو به این جزیره سفر می‌کنند را در حسرت خوردن این آبزی خوشمزه خواهند گذاشت.

 

 

آب‌های اطراف جزیره قشم و هرمز از جمله مهمترین زیستگاه‌های مرجانی و گونه‌های جانوری کمیاب دریایی است و با توجه به اینکه نظارت خاصی بر صید شناورهای چینی وجود ندارد، چه کسی نسبت به عواقب زیست محیطی ناشی از صید غیراستاندارد آنها پاسخگو خواهد بود؟

 

 

بنابراین گزارش علاوه بر اینها، هنوز هم آثار تاریخی بسیاری باقی مانده از دوران حضور پرتغالی‌ها در این منطقه در کف خلیج وجود دارد که تاکنون به صورت کامل پاکسازی نشده و اگر این آثار ارزشمند در تور چینی‌ها قرار گرفته و از مرزهای کشور خارج شود خسارت فرهنگی بزرگی بر کشور تحمیل خواهد شد.

 

 

به گفته کارشناسان، صیادان بومی از ابزار سنتی استفاده می‌کنند و میزان صید آنان علاوه بر اینکه آسیبی به آبزیان نمی‌زند؛ بسیار کمتر از چینی‌هایی است که با ابزار جدید و صید صنعتی به جاروکشی دریا می‌پردازند.

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است