منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۲۰
شناسه خبر: 238735
گروه :خبر
image444842

محقق و پژوهشگر هرمزگانی با اشاره به اینکهشور حسینی و شعور حسینی دو شاخص مهم فرهنگ عاشورایی است که باید با هم آمیخته شوند افزود:هرسال باید بینش و نگرش ما به امام حسین(ع) یک نگرش و بینش نو و پویا باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از فرهنگ کده ، علی ریسانی‌نژاد، محقق و پژوهشگر مینابی در جمع نوحه‌خوانان پنجمین سوگواره نوحه‌های محلی نشسته گفت: دو پدیده در آفرینش، نشانه دو حقیقت جاودان است  که یکی از آنها « سرخی طلوع» که نشانه خون برحق علی بن ابی طالب است و دیگری هم  «سرخی غروب» که نشانه خون فرزندش حسین ابن علی است  که این دو حقیقت همیشه جاودان باقی خواهد ماند.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه  امام حسین (ع) در تاریخ عاشورا یک حقیقت است و این حقیقت هیچ وقت تمام شدنی و گم شدنی نیست افزود: شور حسینی و  شعور حسینی  دو شاخص مهم فرهنگ عاشورایی است که باید با هم آمیخته شوند چرا که در شور حسینی کارهایی مثل نوحه خوانی ، مرثیه سرایی ، لباس های مشکی و تئاتر های نمایشی انجام می دهیم و نیاز است در کنار شور حسینی ، شعور حسینی پررنگ تر باشد .

 

 

 

 

 

 این محقق و پژوهشگر مینابی گفت: کربلا و فرهنگ عاشورا مملو از صفات انسانی است چرا که از یک سو مظلومیت و از سوی دیگر شجاعت، معرفت و ایثار در کنار هم قرار دارد.

استاد دانشگاه هرمزگان ، به رسالت نوحه خوانان و مرثیه سرایان اشاره کرد و گفت : باید عزاداری ها با بصیرت و هوشمندانه باشد نباید به عزاداری ها کورکورانه نگاه کرد .

 

 

 

 

 

وی اضافه کرد: باید صفاتی که در مجموعه عاشورایی نهفته است به آن دست پیدا کرد و هرسال باید بینش و نگرش ما به امام حسین(ع) باید یک نگرش و بینش نو و پویا باشد.

 

 

 

 

 این محقق و پژوهشگر مینابی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مطالب یک محقق آلمانی پیرامون قیام سید‌الشهدا (ع) به تشریح تاثیر امام حسین (ع) در انقلاب سایر ملل در دنیا پرداخت و گفت: نوحه‌خوانان و ارادتمندان به مکتب امام حسین (ع) باید ابعاد مختلف شخصیت سید و سالار شهیدان را مطالعه کنند.

ریسانی‌نژاد در ادامه مرثیه و مرثیه‌سرایی در میناب را مورد بحث قرار داد و گفت: میناب بنیانگذار مرثیه‌سرایی در جنوب ایران است و حسینعلی قضایی چهره شاخص مرثیه‌سرایی جنوب کشور محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: متاسفانه از آنجایی که آثار مکتوب زیادی برای معرفی شاعران و مرثیه‌سرایان میناب موجود نبوده و بیشتر تاریخ این حوزه به صورت شفاهی و نسل به نسل منتقل شده، معرفی شخصیت‌ها و چهره‌هایی همچون مرحوم قضایی و ملاحسین مسیحا به خوبی صورت نگرفته است.

وی گفت: منصف پدر مرحوم قضایی، جاریه نخستین زن مرثیه‌سرای کشور و دختر قضایی، ملا معروف، واعظ، لازم و دیگر مرثیه‌سرایان میناب با اشعار پر مغز خود شور و شعور حسینی را به مردم این دیار انتقال داده‌اند.

ریسانی صداقت، سادگی، صفا و صمیمت را مهمترین ویژگی اشعار شاعران و مرثیه‌سرایان مینابی دانست و گفت: اشعار و نوحه‌های موجود در میناب متعلق به 200 سال پیش است.

وی وجود تخلص در اشعار شاعران مینابی را وجه تمایز مرثیه‌های جنوب و میناب با سایر نقاط کشور ذکر کرد و اظهار داشت: اگر این تخلص‌ها نبود این اشعار از بین می‌رفت.

این محقق و پژوهشگر مینابی سوق دادن جوانان به سمت سنت‌ها و مطالعه پیرامون تاریخ میناب به ویژه در حوزه آئین‌ها را مهم‌ترین عامل حفظ سنت‌ها در میناب دانست و گفت: در این زمینه نیاز است که جوانان و علاقمندان هم به مطالعه بپردازند و هم آئین‌های میناب را ثبت و ضبط کنند.

وی نوحه‌خوانی نشسته را بهترین سبک عزاداری برای سیدالشهدا (ع) دانست و گفت: افتخار می‌کنیم که بنیان این شیوه عزاداری که خود گامی در جهت توسعه فرهنگ عاشورایی است، به مردم میناب تعلق دارد.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند