منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۱
شناسه خبر: 199405
گروه :خبر
IMG10304954

کارشناس برنامه ریزی روستایی هدف اصلی انتخاب دهیار را تکیه بر اصل مشارکت مردم در اداره امور و توسعه روستایی دانست و افزود: شوراها و دهیاران بهتر می تواند ضامن تقویت مدیریت روستایی باشند.

نرگس غلامپور،کارشناس برنامه ریزی روستایی در گفتگو با هرمز با اشاره به نقش دهیاری ها در مدیریت روستایی گفت: روستاها به عنوان واحدهای طبیعی اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی  و به عنوان تامین کننده بخش عمده ای از مواد اولیه و غذای شهرها مطرح می باشند.

وی اظهار کرد:در روستاهای ایران از گذشته های دور رابطه با روستایی ها از نسخ رابطه مالک و مستاجر بوده است و در چنین شرایطی روستاییان به عنوان بخش اعظم نیروی اجتماعی جامعه در روند تصمیم گیری مدیریت روستایی نقش نداشته اند.

غلام پور افزود:با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جهاد سازندگی در سال 1362 در اصطلاحیه قانون تعاریف و ضوابط تصمیمات کشوری شرایط دهیاری مطرح گردید.
وی با بیان اینکه دهیار نماینده دولت در دهستان است، تصریح کرد: اجرای امر سیاسی دولت و تامین امنیت دهستان از مدیریت قلمرو دهیاران است و بر فعالیت ادارات واقعه در روستا نظارت می نمایند.

کارشناس برنامه ریزی روستایی بیان داشت:اجرای سیاست های عمومی دولت،نظارت به اجرای صحیح انتخابات،نظارت به سازمان ها دولتی ، نظارت و جلوگیری از تخریب مراتع و جنگل ها از وظایف دهیار و خدمات است که در سطح دهستان باید انجام شود.

وی تاکید کرد: هدف اصلی انتخاب دهیار تکیه بر اصل مشارکت مردم در اداره امور و توسعه روستایی می باشد و شوراها و انتخاب کسانی به عنوان مدیرروستا بهتر می تواند ضامن تقویت مدیریت روستایی می باشند.

 مشکلات فرهنگی مهم ترین دغدغه روستانشینان است

ابراهیم احمدی،از دهیاران جوان شهرستان رودان در گفتگو با خبرنگارهرمزبا اشاره به مشکلات اهالی روستاهای استان گفت : رسیدگی به مشکلات فرهنگی و عمرانی ، جلوگیری از ساخت و ساز های غیر قانونی و پیگیری برای دریافت اعتبارهای عمرانی از اهم وظایف دهیاران است .
احمدی با بیان اینکه مسائل فرهنگی مهم ترین دغدغه روستانشینان است ، اظهار کرد : احداث اماکن ورزشی و تفریحی برای جوانان و ساخت مسجد برای گسترش فعالیت های فرهنگی لازمه رونق زندگی اجتماعی است.
وی با اشاره با اینکه انتخاب دهیاران از طریق شورای روستا انجام می شود و انتصاب آن توسط بخشداران تایید می شود ، افزود: نداشتن بیمه درمانی ، پایین بودن حقوق و مزایای کار،نبود وسیله برای تردد و سرکشی به قسمت های مختلف روستا و نداشتن اعتبارات مالی برای پیشبرد کارها مهم ترین دغدغه دهیاران است.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است