منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۹
شناسه خبر: 283164
گروه :خبر
IMG_2817

نبود پایگاه ثابت برای خونگیری در شهرستان رودان و تمایل برخی افراد برای اهدای خون مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از رودان نیوز؛ از دیرباز خون در حیات انسان نقشی رمزآلود، اسرارآمیز و حتی جادوگرانه داشته و هستند بیمارانی مانند تالاسمی و هموفیلی که اهدای خون برای آنها نقش حیاتی را دارد.

 

انتقال خون برای درمان بسیاری از مشکلات پزشکی فرد دریافت‌کننده مانند بیماری‌های خونی، سرطان و نیز درمان برخی جراحت‌ها و جراحی‌های بزرگ که در آن خون از دست رفته‌ است، دارای اهمیت است.

 

پزشکان با در نظرگرفتن علت و شدت کم خونی (هموگلوبین پایین)، بیماری و علائم آن، نیاز به انتقال خون را تعیین می‌کنند، همچنین انتقال پلاکت در صورت پایین بودن پلاکت‌های خون یا اختلال در عملکرد آنها و انتقال پلاسما برای تأمین پروتئین‌های خون و توقف خونریزی ضرورت دارد.

 

در بین افراد جامعه هستند کسانی که برای کمک به همنوع و انجام این عمل خداپسندانه اقدام به اهدای خون خود برای نجات جان بیماران می کنند.

 

یکی از شهروندان رودانی در گفتگو با رودان نیوز گفت: در شهرستان رودان مرکزی ثابت برای اهدای خون وجود ندارد.

 

این شهروند رودانی ادامه داد: با توجه به جمعیت این شهرستان و تمایل برخی افراد برای اهدای خون نبود مرکز انتقال خون مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده است.

 

ذاکری مسئول گروه خونگیری اعزامی از شهرستان میناب به رودان در مورد مشکل برخی از افراد ساکن در رودان برای اهدای خون و نبود مرکز ثابت انتقال خون در شهرستان گفت: شهرستان رودان تیم سیار برای خونگیری ندارد و مهمترین دلیل آن کمبود نیروی انسانی آموزش دیده دراین شهرستان است.

 

 

این مسئول ادامه داد: ما درهفته یک روز جهت جونگیری به شهرستان رودان اعزام می شویم و شاهد استقبال خوب رودانی ها از این امر خداپسدانه هستیم و نیاز است که در شهرستان رودان پایگاه ثابت انتقال خون ایجاد شود.

 
جوانمرد معاون شبکه بهداشت رودان در این خصوص با اشاره به کمبود بودجه برای تهیه تجهیزات، به خبرنگار رودان نیوز گفت: کمبود نیروی آموزش دیده و تجهیزاتی که بتواند خون ها گرفته شده از افراد را پایش و نگه داری کند در شهرستان وجود ندارد و این امر باعث شده خون احتیاجی شهرستان از مرکز استان تأمین شود.

 

 

معاون شبکه بهداشت رودان ادامه داد: از طرفی وجود مرکز ثابت انتقال خون در شهرستان نیازمند رعایت استاندارد هایی است که با وجود کمبود نیروی متخصص و آموزش دیده امکان پذیر نیست.

 

وی اضافه کرد: نیاز است در رودان پایگاه ثابت خونگیری ایجاد شود اما با توجه به کمبود نیروی انسانی و مالی تاکنون امکان این امر فراهم نشده است.

 
آنچه مسلم است اینکه در اغلب موارد، تزریق خون تنها راه نجات نوزادان، بیماران یا مصدومین است و از آنجا که تا امروز هیچ ماده‌ای در هیچ شرایطی نتوانسته جانشین خون، این ماده حیات بخش شود، انسان تنها تولید کننده و مصرف کننده خون خویش است و تبادل این ماده حیاتی به عنوان جلوه‌ای از ایثار و نوع دوستی همواره مورد تقدیر و قدردانی قرار گرفته است.

 

این ایثار و از خودگذشتگی که به عنوان جلوه‌ای از یک عمل خدا پسندانه تلقی می‌شود و در قبال ارزش نهادن به این مردمی که بدون هیچ‌گونه چشم داشتی، تنها به دلیل نیاز یک هم نوع به این قطره خون با مراجعه به یک پایگاه خون، به دیگری زندگی می‌بخشند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی