منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۵۹
شناسه خبر: 368079
گروه :خبر
139009223392

مداح اهل بیت (ع) بندرلنگه ای با بیان اینکه مهمترین عوامل پیشرفت در مداحی ابتدا اخلاص و اخلاق و سپس پشتکار است ؛ تصریح کرد: در مداحی به دنبال مقبولیت هستم به دنبال شهرت نیستم چرا که شهرت آفت مداحی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛صابر جابری، مداح اهل بیت (علیهم السلام) بندر لنگه ای در گفتگو با خبرنگار اجتماعی مروارید نیوز در تشریح سابقه نوحه خوانی خود اظهار کرد: تا مداح شدن راه بسیار است اما به شکل رسمی از سال ۱۳۸۰ نوحه خوانی را آغاز کردم و با هدف بندگی خدا ، خدمت به خدا و دین مبین اسلام و ترویج آن است که اصلی ترین راه را خدا با فرستادن اولیا خود به ما نشان می دهند وارد این عرصه شدم.
جابری با بیان اینکه کار کردن برای امام حسین (ع) قابل گفتن نیست چرا که هر چقدر برای امام حسین (ع) کار کنی رد یا تاییدش با ما نیست و من اعتقاد دارم که اگر تمام لحظات زندگی‌مان هم در رکاب ایشان باشیم، بازهم به این خاندان بدهکاریم؛ تصریح کرد: در این عرصه سعی میکنم هر گونه اندوخته یا تجربه ی مفید خود را در اختیار علاقمندان قرار دهم حتی اگر باعث گمنام شدنم باشد.
این مداح اهل بیت (علیهم السلام) بیان کرد: در مداحی به دنبال مقبولیت هستم به دنبال شهرت نیستم چرا که شهرت آفت مداحی است.
وی به کتاب های مورد علاقه اش اشاره کرد و گفت: کتابهای زیادی مطالعه می کنم بیشتر کتب مورد مطالعه بنده کتابهای علمی ، فرهنگی و مذهبی است و خواندن کتاب هایی چون ، مقاتل اهل بیت ؛زندگی نامه اهل بیت ؛کتب حوزوی ؛ احادیث و روایات ؛ کتب روانشناسی تربیتی ؛ اشعار شاعران آیینی مانند نخل میثم آقای سازگار ، معلمی و موید و…از جمله کتابهای مورد مطالعه بنده است.

 

جابری با بیان اینکه بهترین تفریح من خواندن ادعیه ، زیارات و تمرین مداحی ؛ افزود: کلاس مداحی در رده دانش آموزی در محل کار «کانون فرهنگی تربیتی» داشتم و معتقدم مهمترین عوامل پیشرفت در مداحی ابتدا اخلاص و اخلاق و سپس پشتکار می باشد.
این مداح اهل بیت علیهم السلام ادامه داد: مداحی در گذشته در فضاهای ساده و صمیمی بوده است و همه جایگاه خودشان را رعایت می کردند ولی امروزه کمتر از قبل رعایت می شود البته امروزه تعداد مداحان خیلی بیشتر شده است.
عضو کانون مداحان بندر لنگه اضافه کرد: بیشتر موقع سعی میکنم خودم شعر بنویسم ولی از شاعران مختلف استفاده میکنم البته با دسترسی به کتب و یا فضاهای مجازی از اشعار آقایان موید ، سازگار ، برقعی ، چایچیان ، معلمی و انسانی و… ، سعی در ترویج عزاداری سنتی را دارم که از ابتدای شروع مداحی این فعالیت را انجام میدم در بندرلنگه عزاداری سنتی برای تمامی ائمه اشعار آماده به صورت مجلس کامل در اختیار دوستان و علاقه مندان قرار می دهم.

 

وی با بیان اینکه دوست دارم مخاطبانم کسانی باشند که با جون و دل در جلسه اهل‌بیت حضور داشته باشند و شناخت معرفتی‌شان روزبه روز بیشتر شود ؛ تصریح کرد: البته مخاطبین را باید ساخت و بیشتر باید با قشر نوجوان و جوان کار کرد که جزء آیندگان محسوب میشوند.

 

مداح اهل بیت (علیهم السلام)  در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه اگر مداح نبودید در هیئت چه کاره می‌شدید؟ اظهار کرد: کجا کار کردن در هیئات برایم مهم نیست باید با اخلاص و هدف کار کرد از کفشداری تا مسئول هیئات بودن البته علاقه خودم در پرورش نوجوانان و جوانان است همچنین نوشتن اشعار آئینی و ارائه آن به مداحان می باشد.
جابری ادامه داد: سخت یا آسان بودن مداحی بستگی به ارادت ، همت و علاقه دارد از یک جهت سخت است چرا که در جلسات ما به تناسب همه اقشار جامعه حضور دارند و ما باید بتوانیم همه آنها را راضی نگه داریم و باید رضایت صاحب جلسه را جلب کرد.
وی با بیان اینکه شور در مداحی به میزان اندک و مناسب خوب است ؛ افزود: شور به میزان بیش از حد انحرافات خاص خودش را ایجاد میکند و باید بدانند اصل دراین کار رضایت اهل بیت است و ما باید از شکل و قالب این کار خارج نشویم و این‌که ما بخواهیم از شعر خوانی در مدح امام زمان(عج) و روضه کم کنیم و به وقت شور اضافه کنیم اشتباه است.
مداح اهل بیت (علیهم السلام) در خصوص سیاسی شدن جلسات اهل بیت (ع) ؛ خاطر نشان کرد: سیاست از دین جدا نیست ما نیاز به سیاست اسلامی داریم نه سیاست غرب و غرب زدگی هر چیزی در جای خودش لازمه چه هیات چه دانشگاه و یا اماکن دیگر و سیاست باید در قالب اصول اسلامی باشد که بهترین راهنمای ما در این رابطه ولایت فقیه میباشد.
جابری ضمن توصیه به جوانانی که تازه پا به این راه گذاشتند ؛ افزود: جوانان باید با توکل بر خدا در این راه گام بردارند چون مداحی فقط خوندن نیست باید باهدف و پیام رسان باشند.
مدیر کانون فرهنگی و تربیتی بندرلنگه با اشاره به حساسیت‌ های خود در جلسه ؛ اظهار کرد: مهمترین حساسیت من در برگزاری جلسات ، نظم جلسه در تمامی موارد ؛هدفدار بودن جلسه ؛ پیام رسان بودن جلسه ؛ پر اهمیت بودن جلسه و دور بودن از هر گونه انحرافات از عوامل محیطی( نحوه چیدمان فضای مجلس در مراسمات مختلف)گرفته تا سخنرانی و مداحی می باشد .

 

وی به تاثیرات مداحی در زندگی شخصی خود اشاره کرد و گفت: تاثیر مداحی در زندگی خدمت به خدا و اهل بیت (ع) بزرگی می آفریند اگر قدرش را بدانیم هرچه دارم از همین مجالس دارم.

 

 

عضو کانون مداحان بندرلنگه در ادامه بیان کرد: با مداحان خطه جنوب از استان بوشهر حاج مصطفی گراشی ؛ ایمان میرشکاری و عباس محمدی و از خوزستان کربلایی حسین فخری بیشتر در ارتباط هستم چرا که بیشتر فعالیت بنده در عرصه عزاداری سنتی جنوب است و از مداحان سبک های کلاسیک نه به شکل مستقیم و اشعار خودم در سبکهای مختلف سروده شده از سبک سنتی جنوب تا کلاسیک یا نوین استفاده میکنم.

 

 

این مداح اهل بیت (علیهم السلام) تاکید کرد: برای جذب جوانان به جلسه اهل بیت (ع) بهترین روش ، احترام گذاشتن به جوانان و بیان اهمیت حضور آنها در مراسم می باشد.

 

 

جابری در جمله پایانی  با بیان اینکه دوست دارم تا عمر دارم هیچ وقت از این خدمت فاصله نگیرم ؛ افزود: همیشه به خودم نصیحت میکنم که امام حسین سرباز می خواهد نه سربار.

 

 

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت اهدای اعضای بدن بیمار مرگ مغزی در حاجی آباد به هشت بیمار نیازمند برون سپاری، افزایش نظارت و کیفیت خدمات را به همراه دارد سومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی در کیش گشایش یافت تمدید قانون داماتو؛ نقض آشکار برجام است/ کمیته نظارت بر برجام محکم در برابرخلف وعده طرف مقابل بایستد