منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۷
شناسه خبر: 344010
گروه :خبر
fa0806e0b0

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک بهزیستی بندرعباس اظهار کرد: تعداد مبتلایان بیماری اختلالات ژنتیکی در هرمزگان 30درصد بیشتر از سایر مناطق می باشد و تالاسمی شایع ترین بیماری اختلالات ژنتیکی در استان های جنوبی و شمالی است.

پونه نکویی، مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس در گفتگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ با بیان اینکه آمار بیماری های اختلالات ژنتیکی در کشورهای درحال توسعه 20 درصد بیشتر از کشورهای صنعتی است، گفت: بیماری های اختلالات ژنتیکی ناشی از ازدواج فامیل در شمال و جنوب کشور شیوع بیشتری نسبت به سایر نواحی دارد و میزان اختلالات ژنتیکی و ارثی استان هرمزگان دوبرابر میانگین کشوری است.

وی افزود: میزان بالای ازدواج های فامیلی در استان هرمزگان 30درصد بیشتر از سایر مناطق استان هاست که تالاسمی ارزترین نوع بیماری اختلالات ژنتیکی در استانهای جنوبی و شمالی است.

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس اظهار کرد: بیماری اختلالات ژنتیکی قبلا بصورت اپیدمی بود اما امروزه با توجه به راههای پیشگیری،درمان بیماری های غفونی، واکسیناسیون، رعایت بهداشت و انجام جراحی های  با کیفیت بسیاری از بیماری ها درمان و مهار شده اند.

نکویی تصریح کرد: بیشترین مراجعین بیماران تالاسمی و معلولیت های عقب ماندگی ذهنی است و حدود 26 هزار نفر در استان شناسایی شده اند که مراکز بهزیستی با فعالیت در زمینه پیشگیری ازاختلالات، انجام مشاوره و تشخیص قبل از تولد در کاهش معلولیتها نقش بسزایی را ایفا می کنند.

وی با بیان اینکه مهمترین اصل تشخیص بیماری است،افزود: مراکز بهزیستی در راستای جلوگیری از افزایش بیماری های اختلالات ژنتیکی قبل از ازدواج مشاوره های ژنتیکی را انجام می دهند و از ازدواج های خطرناک با قرابت خونی بیشتر جلوگیری می کنند.

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس بیان کرد: بیماران با تشکیل پرونده و شجره نامه در مراکز بهزیستی با انجام معاینات، آزمایشات تخصصی از خدمات ارائه شده استفاده می کنند چون هربارداری ممکن است نسبت به سایر باداری متفاوت و با ریسک بیشتری همراه است.

وی اظهار کرد: اطلاعات افراد در زمینه بیماری های اختلالات ژنتیکی اندک می باشد که سال گذشته در اکثر روستا و حتی در دورترین نقاط کلاس های آموزش پیشگیری از معلولیتها و مشاوره ژنتیک برای گروه هدف برگزار شد اما دولت بایستی قوانینی در خصوص مشاوره ژنتیک قبل از  ازدواج، قبل و بعد از دوران بارداری وضع کند که متاسفانه در زمینه آموزش فرهنگ سازی مناسبی انجام نشده است.

مسئول مرکز مشاوره ژنتیک اداره بهزیستی بندرعباس تصریح کرد:به خانواده های که دارای ازدواج فامیلی و سابقه معلولیت دارند تاکید بیشتری است که مشاوره و آزمایش ژنتیک را انجام دهد  خانواده معمولی نیز برای تشخیص بهتر می توانند این آزمایشات را انجام دهند چون امکان دارد که خودشان توانایی شناسایی را نداشته باشند.

نکویی با اشاره به مشکلات اقتصادی و روانی خانواده های دارای معلولیت خاطرنشان کرد: تولد افراد معلول شوک بزرگی برای خانواده هاست و چه بسا تولد این فرزندان باعث استرس و از هم پاشیدگی خانواده ها می شود که سازمات بهزیستی در راستای پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی اقدامات موثری را انجام می دهد و در این زمینه تواناییبسیار زیادی دارد.

 

 

 

انتهای پیام/

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است