منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۸
شناسه خبر: 215034
گروه :خبر
13940605000055_PhotoA
 

دبیر شورای عالی امنیت ملی در همایش اقتدار ملی، همدلی و همزبانی دولت و ملت

شمخانی: اقتصاد مقاومتی مهمترین مؤلفه اقتدار ملی است/بدون امام(ره)، اقتدار نخواهیم داشت

دبیر شورای عالی امنیت ملی می‌گوید مهمترین مؤلفه تعیین‌کننده اقتدار ملی ایران، «اقتصاد» است و بهترین راه برای رسیدن به این هدف، اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز (پنجشنبه) در همایش اقتدار ملی، همدلی و همزبانی دولت و ملت، گفت: یکی از مواردی که باید در مراکز تحقیقاتی از آن دوری کنیم عادت است زیرا این موضوع ما را دچار عقب‌ماندگی می‌کند.

وی افزود: مؤلفه‌های افزایش اقتدار و قدرت و امنیت، اقتصاد، رضایتمندی (انسجام) و تدبیر (ساختار) است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، خاطرنشان کرد: مؤلفه‌های مختلفی باعث شکل‌گیری و استحکام بیرونی اقتدار می‌شود که یکسری از آنها عوامل بنیادی و یکسری دیگر عرضی است ولی ترکیب آنها در اولویت‌ها و زمان‌های مختلف متفاوت است که البته یکسان هم نیست.

وی گفت: وجود عوامل بنیادی و عرضی اقتدار را به وجود نخواهد آورد.

شمخانی با بیان اینکه اقتدار یا ذاتی است یا اکتسابی اظهار داشت: اقتدار اکتسابی فاقد تداوم است البته ممکن است زمان زیادی این اقتدار را داشته باشیم ولی زمانی که بخشی از عناصر جابه‌جا شوند تداوم هم از بین خواهد رفت.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: بدون وجود جغرافیا امکان بروز اقتدار وجود ندارد. حضرت رسول اکرم (ص) هم بدون فتح مکه و مدینه قادر به ارسال پیک نبود.

وی گفت: بدون فقه امام خمینی(ره) انقلاب اسلامی قدرت و قابلیت تولید اقتدار را نخواهد داشت.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: جغرافیا بدون شک عامل بروز و ظهور اقتدار است.

وی گفت: دولت تکفیری که متأسفانه زمانی روند تکمیلی پیدا کرده بود برای خود دولت اسلامی عراق و شام یعنی جغرافیا و سرزمین تعریف کرده که این روند آنها به مراتب خطرناک‌تر از هدف قرار گرفتن برج‌های دوقلو بود.

شمخانی با بیان اینکه ساختار یکی از عناصر اقتدار است، خاطرنشان کرد: بدون داشتن ساختار کارآمد، اقتدار موجود در جغرافیا و سرزمین قابل ترجمه به اقتدار عینی نیست.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تاریخ 2500 ساله در ایران خاطرنشان کرد: عرصه‌های اقتدار ایران در طول تاریخ همواره تابع جغرافیا و سرزمین بوده است.

وی گفت: ایران قبل از انقلاب دارای اقتصاد عاریتی و ایران بعد از انقلاب دارای اقتدار ذاتی ناشی از ترکیب دین‌مداری، فرهنگ، جغرافیا و تدبیر است که باعث شده ایران فعلی تبدیل به امن‌ترین، مستقل‌ترین و با ثبات‌ترین کشور منطقه شود.

شمخانی تصریح کرد: اقتدار امنیتی، عینی است نه ذهنی.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی گفت: در درون جغرافیای سرزمینی یک کشور مردم باید عزت و اقتدار را لمس کرده و ادبیات مقتدر به کار گرفته شده مردمان آن سرزمین نیز مشهود باشد.

وی افزود:‌ بسیاری از کشورها برای اینکه اقتدار تولید کنند به اقداماتی دست می‌زنند در حالی که این اقدامات برای آنها تبدیل به ضد اقتدار شده که نمونه آن اقدامات صدام حسین بود.

شمخانی تصریح کرد: صدام حسین برای افزایش اقتدار به جنگ تحمیلی علیه ایران و حمله به کویت دست زد. ضمن اینکه آمریکایی‌ها هم برای افزایش اقتدار به افغانستان و عراق حمله کردند ولی برون‌ داد آن منجر به ریختن قدرت و اقتدار به کیسه ایران شد.

شمخانی افزود: عربستان سعودی برای جلوگیری از انجماد راهبردی و عقب ماندگی به یمن حمله کرد تا برای خود تولید اقتدار کند ولی نتوانست ضمن اینکه هرگز انصارالله و حوثی‌ها فکر نمی‌کردند در ادبیات سیاسی فعلی دنیا معروف شوند در حالی که در گذشته اینگونه نبودند.

وی گفت: هرگز حوثی‌ها و انصارالله به دنبال تسلط بر جغرافیای یمن نبوده و نیستند در حالی که هم اکنون سلاح‌ها و قدرت زیادی دارند ولی آنها تنها به دنبال شنیدن صدایشان در دنیا بودند که جنگ اخیر باعث حصول هدف انقلابیون شد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: بسیاری از کشورها برای اینکه اقتدار کسب کنند اقداماتی را انجام می‌دهند که در نهایت برون‌داد آن به زیان اقتدار آنها تمام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: هر عمل و عکس‌العملی برون‌دادی دارد که اگر ناشی از تدبیر نباشد نمی‌تواند باعث اقتدار شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: مردمی که احساس اقتدار می‌کنند نهادهای اقتدارساز خود را می‌شناسند در حالی که تعریف بد از این نهادها می‌تواند منجر به تضعیف آنها شود.

وی گفت: تلاش‌های زیادی شده که در حوادث کشور سپاه پاسداران را تضعیف کنند ولی انسان‌هایی که حتی تمایلی به انقلاب ندارند کارکردهای داخلی و بیرونی سپاه را عامل عزت فعلی ایران می‌دانند.

وی تصریح کرد: اقتدار در نگاه بیرونی مردم باید کاملاً ملموس باشد.

وی با اشاره به پروژه غربی‌ها در ایران هراسی و شیعه هراسی گفت: ملک‌ها، شیخ‌ها و شاه‌ها که درآمد سرانه، جغرافیا و تاریخ دارند جایگاهشان در تحولات منطقه‌ای و دفاع از ملت فلسطین کجاست؟ مردم منطقه و عرصه بین‌الملل این سوال را با اقدامات ایران مقایسه می‌کنند.

شمخانی افزود: مردم منطقه، دفاع ایران از فلسطین و حمایت از صداهای منطقه و جنبش‌های آن را می‌بینند و آنرا برای جمهوری اسلامی ایرانی اقتدارآور می‌دانند در حالی که برخی از کشورهای منطقه به جای شنیدن این صداها اقداماتی را که ناشی از عقب‌ماندگی تاریخی است انجام می‌دهد.

وی گفت: زمان‌بندی اولویت‌های اقتدار در زمان جنگ با اولویت‌های اقتدار در زمان صلح متفاوت و البته جابه‌جاست که انعکاس آن در تولید قدرت و ثبات خواهد است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: امروز هیچ احدالناسی نمی‌تواند از نظر امنیت، ثبات و استقلال قرینه‌ای را برای ایران پیدا کند زیرا ساختار و رفتار ایران در سی و هفت سال اخیر برای ما تولید قدرت کرده است.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد:‌ بیش از 30 انتخابات در ایران برگزار شده و همچنین رهایی به موقع گروگان‌ها در زمان‌های مناسب توانسته برای جمهوری اسلامی ایران اقتدار بیاورد.

وی گفت: امروز مهمترین مؤلفه تعیین‌کننده اقتدار ملی ایران و پروزن‌ترین آن اقتصاد است.

وی با بیان اینکه در گذشته دعوای اقتصاددانان در ایران بر اساس روش اقتصادی کینز، آدام اسمیت، مارکسیست و سوسیالیست‌ها بوده گفت: ولی امروز دیگر این دعوا را نداریم.

وی با اشاره به ابلاغ اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری گفت: این دستورالعمل مهمترین دستورالعمل فعلی اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی در آغاز جنگ هشت ساله عراق علیه ایران گفت: اگر ساختار متناسب اقتصادی با تهدید جنگ تحمیلی به سرعت شکل نمی‌گرفت چه بسا در اهواز تسلیم می‌شدیم.

شمخانی افزود: مؤلفه‌های اقتدار کشورها برای تضعیف از سوی دیگران مورد هجوم قرار می‌گیرد و وقتی هویت‌های یک اقتدار در شرایط تحریم مورد حمله قرار می‌گیرد کاملاً روشن است که به دنبال تضعیف اقتدار آن کشور هستند.

وی با تأکید بر اینکه مؤلفه اقتصاد مهمترین تدبیر فعلی است،‌ گفت: فراتر از سخنرانی باید به عنوان یک ضرورت ملی که در آینده ایران تاریخ‌ساز است باید به مؤلفه اقتصاد نگاه ویژه‌تری داشته باشیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: بعد از مدت‌ها که جنگ هشت سال عراق علیه ایران شروع شده بود توانستیم قرارگاه تشکیل دهیم و راهبردهای لازم را برای ادامه جنگ تعیین کنیم لذا به نظر می‌رسد که باید برای اقتصاد نیز قرارگاهی تشکیل دهیم چرا که در حال حاضر این موضوع مهمترین تهدید ماست.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اظهار داشت: عادت کرده‌ایم که هزینه‌های بچه شیخی داشته باشیم اما تولید ثروت بنگلادشی.

وی با اشاره به تأکیدات فراوان مقام معظم رهبری برای مبارزه با فساد اقتصاد گفت:‌ باید بی‌رحمانه با فساد اقتصادی مبارزه کنیم زیرا این موضوع به مانند موریانه انقلاب ما را خواهد خورد.

وی در پایان گفت: اگر به همدلی و همزبانی معتقدیم باید بتوانیم و البته انتظار هم آن است که از مرحله اقتصاد فعلی به تولید کارآمدی و بهینه‌سازی مصرف و تولید ثروت به عنوان یک ارزش ملی سریع عبور کنیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است