منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۶
شناسه خبر: 187781
گروه :خبر
شعبان 4

شعبان ماه بسیار شریفى است و منسوب به حضرت سید انبیاء صلى الله علیه و آله می‌باشد، آن حضرت این ماه را روزه می گرفتند و به ماه رمضان‏ وصل مى‏ کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از  سوره یاس ؛  شعبان ماه بسیار شریفى است و منسوب به حضرت سید انبیاء صلى الله علیه و آله می‌باشد، آن حضرت این ماه را روزه می گرفتند و به ماه رمضان‏ وصل مى‏ کردبه ماه رمضان ومی فرمود : شعبان ماه من است ، هر که یک روز از ماه مرا روزه بدارد بهشت او را واجب شود .

از حضرت صادق علیه السلام روایت است که چون ماه شعبان داخل می شد حضرت امام زین العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع می نمود ومی فرمود : ای گروه اصحاب من می دانید این چه ماهی است ؟ این ماه شعبان است وحضرت رسول صلى الله علیه و آله می فرمود : شعبان ماه من است ، پس روزه بدارید در این ماه برای محبت پیغمبر خود وبرای تقرب بسوی پروردگار خود ، به حق آن خدایی که جان علی بن الحسین به دست قدرت اوست سوگند یاد می کنم که از پدرم حسین بن علی علیه السلام شنیدم که فرمود : شنیدم از امیر المومنین علیه السلام که : هر که روزه دارد شعبان را برای محبت پیغمبر خدا وتقرب بسوی خدا دوست دارد خدا او را ونزدیک گرداند او را به کرامت خود در روز قیامت وبهشت را برای او واجب گرداند .

شیخ روایت کرده از صفوان جمال که گفت : فرمود به من حضرت صادق علیه السلام که : وادار کن کسانی را که در ناحیه واطراف تو هستند به روزه شعبان ، گفتم : فدایت شوم مگر می بینی در فضیلت آن چیزی ؟ فرمود : بلی ، بدرستی که رسول خدا صلى الله علیه و آله هر گاه می دید هلال شعبان را امر می فرمود منادی را که ندا می کرد در مدینه : ای اهل مدینه من رسولم از جانب رسول خدا صلى الله علیه و آله بسوی شما ، می فرماید : آگاه باشید بدرستی که شعبان ماه من است پس خدا رحمت کند کسی را که یاری کند مرا بر ماه من یعنی روزه بدارد آن را ، پس گفت حضرت صادق علیه السلام که : امیر المومنین علیه السلام می فرمود که : فوت نشد از من روزه شعبان از زمانی که شنیدم منادی رسول خدا صلى الله علیه و آله ندا کرد در شعبان ، وفوت نخواهد شد از من تا مدتی که حیات دارم انشاء الله تعالی پس می فرمود که : روزه دو ماه که شعبان ورمضان باشد توبه ومغفرت است از خدا

وبدان که اعمال این ماه شریف بر دو قسم است : اعمال مشترکه واعمال مختصه اما اعمال مشترک : اول ، هر روز هفتاد مرتبه بگوید : ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَهَ» گفته شود و همچنین در این ماه صلوات بسیار فرستاده شود . دوم هر روز هفتاد مرتبه بگوید : « اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ» گفته شود.

و همچنین صدقه دادن در این ماه اگرچه به اندازه نصف دانه خرمایى باشد، خوب است و خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌کند.

در روایات آمده است  که بهترین دعاها و ذکرها در این ماه استغفار است و هر که  در هر روز از این ماه  هفتاد مرتبه استغفار کند مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه  در ماههاى دیگر استغفار کرده است.

و در کل این ماه هزار بار ذکر « لا اِلهَ اِلا اللهُ وَلا نَعْبُدُ اِلاّ اِیّاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ » را که ثواب بسیار دارد؛ گفته شودو از جمله آن که عبادت هزار ساله در نامه عملش نوشته شود.

انتهای پیام /

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند