منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۰
شناسه خبر: 358424
گروه :خبر
2013-12-12-080

دبیر اجرایی سوگواره نوحه‌های نشسته از برگزاری ششمین سوگواره نوحه های نشسته محلی(پامنبری) در میناب خبر داد.

 

شهریار عبداللهی دبیر اجرایی سوگواره نوحه‌های نشسته میناب در گفت و گو با خبرنگار هرمزبا بیان این که سبک نوحه‌های محلی نشسته منحصر به میناب و روستاهای این شهرستان است، افزود:نوحه های محلی نشسته در شهرستان میناب به عنوان نخستین پایگاه نوحه‌های محلی نشسته در هرمزگان بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد.

وی سبک‌ فراقی، حسینی، حسینی کهنه، سرکوهی، شیونی، قلندری و ظهیری را از رایج ترین سبک‌های قدیمی و مرسوم در میناب برای خواندن نوحه‌های محلی نشسته ذکر کرد و گفت:در تمام اشعار و نوحه هایی که در میناب خوانده می شود، ذکر مصائب کربلا و واقعه عاشورا به شیوه ای هنرمندانه گنجانده شده است.

عبداللهی افزود:ملاحسین مسیحا، منصف، وارث، لازم، ذاکر، ملا محمد معروف، قنبر و حسینعلی قضایی از شاعران و مرثیه سرایان شهر میناب هستند.

وی بیان کرد:بیشترین نوحه‌های نشسته در میناب متعلق به مرحوم ملاحسین مسیحا و مرحوم حسینعلی قضایی است.

مسئول انجمن نوحه های نشسته میناب در ادامه با ذکر این مطلب که حفظ سنت های عزاداری در ماندگاری و پایداری نهضت اسلامی بسیار موثر و تاثیر گذار است، هدف از برگزاری سوگواره نوحه های نشسته را تلاش در جهت نگهداری، حفظ و تداوم سنت ها و آئین های موجود در میناب عنوان کرد و گفت:مداحان، ذاکران و خادمان اباعبدالله ،هیئت‌های مذهبی و دستگاه های فرهنگی باید همه توان خود را برای حفظ عزاداری‌های سنتی در میناب به کار گیرند.

وی با بیان این که تغییرات فرهنگی و اجتماعی سبب دوری افراد از سنت‌ها می شود بر لزوم توجه بیشتر دستگاه های فرهنگی به حفاظت و پاسداشت سنت های عزاداری تاکید کرد.

عبداللهی با تاکید بر لزوم احیا سنت های عزاداری در میناب، اظهار داشت:آئین‌هایی نظیر عزاداری ائمه اطهار به صورت نشسته و در قالب نوحه خوانی و سینه زنی بیش از دو قرن است که در میناب پایه ریزی و توسط پیرغلامان مکتب حسینی اجرا می شود.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری پنج دوره موفق سوگواره نوحه های نشسته محلی در میناب از برگزاری ششمین دوره این سوگواره در این شهرستان خبر داد و گفت:این سوگواره از 29 مهرماه جاری به مدت دو روز در روستای رضاعلیچی از توابع بخش بندزرک میناب برگزار می شود.

دبیر اجرایی سوگواره نوحه‌های نشسته میناب با ذکر این مطلب که سوگواره نوحه‌های محلی نشسته به صورت همایشی برگزار می شود و در پایان این آئین از همه گروه های شرکت کننده تجلیل به عمل می آید، افزود:در سوگواره نوحه های نشسته هر ساله به طور میانگین ٩٠حسینیه و گروه سینی زنی و نوحه خوان محلی از نقاط مختلف شهر و روستاهای اطراف میناب شرکت می کنند.

انتهای پیام/ش

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است