منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۱
شناسه خبر: 235359
گروه :خبر
13940327000240_PhotoA

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با بیان اینکه شرکت‌ کنندگان توانستند، روی متن اولیه ۹ بندی به توافق برسند، گفت: برخی کشورها از آغاز نشست تلاش کردند، روی طرح مدنظر آمریکا کار کنند و در عین حال طرح روسیه هم پیگیری می شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه شرکت کنندگان توانستند روی یک متن اولیه 9 بندی به توافق برسند، گفت: برخی کشورها از آغاز نشست تلاش کردند تا روی طرحی که مد نظر آمریکا بود، کار کنند و در عین حال طرح روسیه هم پیشنهاد شده بود.

وی افزود: برای جمهوری اسلامی در بررسی اولیه روشن شد که طرح روسیه به دیدگاه‌های ایران نزدیک است، اما بیانیه و مفاد آن به طور دقیق مورد توجه قرار گرفت.

معاون وزیر خارجه اولین نتیجه را توجه به اصول مهم از جمله حفظ حاکمیت، وحدت و تمامیت ارضی در سوریه خواند و گفت: با چانه زنی فراوان به این رسیدیم که صرفاً مردم سوریه باید آینده خودشان را تعیین کنند و برای آن تصمیم بگیرند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: برخی کشورها زمانبندی برای کناره گیری اسد از قدرت را نیز در دستور کار داشتند که با تلاش‌های انجام گرفته اولاً جدول زمانبندی برای کناره گیری اسد از قدرت لحاظ نشده و دوم اینکه به طور کلی اصل این موضوع نیز با تأکید بر اینکه مردم سوریه باید برای آینده خود تصمیم بگیرند، مورد تاکید قرار گرفت.

وی افزود: مبارزه با تروریسم و تشکیل روند سیاسی، خروجی این نشست بود که در بیانیه پایانی آمد.

معاون وزیر خارجه همچنین در خصوص انتشار اخباری مبنی بر موافقت کشورها برای کناره گیری اسد از قدرت نیز گفت: چنین چیزی اتفاق نیفتاد و بلافاصله پس از انتشار این خبر، وزیر خارجه کشورمان همتای آمریکایی خود را مورد خطاب قرار داده و گفت که چنین خبر نادرستی منتشر شده و ما طرح این موضوعات را تایید نمی‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم کسانی با سوء استفاده از موضوعات درون جلسه چنین اخبار کذبی را منتشر کنند. برخی از شرکت کنندگان همه تلاش خود را کردند تا در یک دوره زمانی مشخص تعیین کنند که بشار اسد برود اما با چانه زنی فراوان این موضوع از دستور کار خارج شد.

امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات درباره برجام نیز گفت: همزمان با سفری که بنده و ظریف برای شرکت در نشست یافتن راهکار سیاسی درباره سوریه به وین داشتیم، از فرصت استفاده شده و در چارچوب مباحث مربوط به اجرای برجام عراقچی و تیم همراهش مذاکراتی را با تیم آمریکایی و اتحادیه اروپا داشتند. ظریف گفت‌وگوهایی با کری داشت که صرفاً در چارچوب برجام بود و هیچ گفت‌وگوی دو جانبه‌ای بین وزرای خارجه و هیأت‌های دو کشور در خصوص مسائل منطقه صورت نگرفت و بحث در خصوص مسائل منطقه‌ صرفاً در چارچوب نشست چند جانبه‌ای که برگزار شد، دنبال شد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است