منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ - ۲۲:۰۰
شناسه خبر: 326962
گروه :خبر
13950116000723_PhotoA

وزارت خزانه‌داری آمریکا در توضیحاتی جدید درباره قوانین تحریمی این کشور بار دیگر به شرکت‌های غیرآمریکایی یادآوری کرده که از هدایت معاملات مربوط به ایران به نظام مالی واشنگتن خودداری کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه در بخش مربوط به «پرسش‌های پرتکرار»، توضیحات جدیدی درباره روابط بانکی و مالی با ایران ارائه کرد.

خزانه‌داری آمریکا در بخش اول این توضیحات تصریح کرده که مبادله موسسات مالی آمریکایی با آن دسته از موسسات مالی غیرآمریکایی و غیرایرانی که با موسسات مالی ایرانی غیرمشمول در فهرست تحریم‌ها آمریکا روابط کارگزاری دارند، بلامانع است.

خزانه‌داری آمریکا، علی‌رغم این یادآور شده که موسسات مالی غیرآمریکایی، کما فی‌السابق، باید از هدایت مبادلات مربوط به ایران به نظام مالی آمریکا خودداری کنند.

در توضیحات این نهادآمریکایی که مسئولیت اجرای تحریم‌ها را به عهده دارد چنین آمده است: «علی‌رغم این، هدایت مبادلات مربوط به ایران به مسیر موسسات مالی آمریکا یا به گونه‌ای که اشخاص آمریکایی را وارد آن معاملات کند، کماکان ممنوع است.»

خزانه‌داری آمریکا، علاوه بر این به یک سوال دیگر در این زمینه نیز پاسخ داده که در زیر آورده شده است:

پرسش – آیا یک موسسه غیرآمریکایی یا غیرایرانی در شرایطی که یکی از اعضای هیئت مدیره یا مدیران ارشد آن اشخاص آمریکایی باشند می‌تواند وارد معاملاتی با اشخاص ایرانی غیرمشمول در فهرست تحریم‌ها شود؟

جواب- حضور یک یا چند شخص آمریکایی در هیئت مدیره یک شرکت غیرآمریکایی یا غیرایرانی، الزاماً موجب ممنوع شدن معاملات آن شرکت با اشخاص غیرمشمول در فهرست تحریم‌ها نمی‌شود.

قوانین ایالات متحده آمریکا کلیه اشخاص آمریکایی را از انجام هر گونه معامله و تجارت با اشخاص و موسسات ایرانی منع می‌کند. این محدودیت‌ها، بانک‌های آمریکایی را نیر شامل می‌شود و موسسات مالی این کشور از ارائه هر گونه خدمات مالی به اشخاص و نهادهای ایرانی منع شده‌اند.

واشنگتن‌، علاوه بر این، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات موسوم به معاملات «چرخه دلار» را ممنوع اعلام کرده است. منظور از مبادلات چرخه دلاری، استفاده بانک‌های ایرانی از خدمات دلاری بدون ارتباط مستقیم با نظام بانکی آمریکا است. تا قبل از سال 2008 بانک‌های ایرانی با واسطه بانک‌های خارجی (مانند بانک‌های سوییسی) مجاز به استفاده از اینگونه مبادلات بودند، اما  واشنگتن از نوامبر آن سال استفاده بانک‌های ایرانی از این خدمات را ممنوع اعلام کرد.

ایران و گروه 1+5 به توافقی در تیرماه سال گذشته رسیدند که قرار است تحریم‌های وضع‌شده به بهانه برنامه هسته‌ای ایران را در ازای محدودیت‌هایی در برخی از جنبه‌های این برنامه رفع کند. ایران به اذعان مقامات کشورهای مختلف و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تا کنون به تمامی تعهدات خود تحت این توافق پایبند بوده، اما به دلیل کارشکنی‌های واشنگتن از مزایای رفع تحریم‌ها برخوردار نشده است.

کارشناسان می‌گویند ایران با توجه به سلطه دلار در مبادلات خارجی بدون دسترسی محدود به مبادلات امکان برخورداری از آثار رفع تحریم‌های هسته‌ای را نخواهد داشت.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی