منتشر شده در تاریخ: جمعه ۰۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۹
شناسه خبر: 196744
گروه :خبر
IMG-20150625-WA0013

امام جمعه کیش گفت : شجاعت و تصمیم به موقع از ویژگی ها و محورهای مهم عدالت اجتماعی است که اجرای آنها خشنودی مردم را به دنبال دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، امام جمعه کیش در این دیدار با تاکید بر ارزشهای معنوی کار در دستگاه های قضایی صلابت، شجاعت و تصمیم به موقع را از ویژگی های و محورهای مهم عدالت و قضاوت برشمرد و با ابراز خشنودی از فعالیت های صورت گرفته و تبریک هفته قوه قضائیه به مسئولان قضایی کشور و جزیره کیش از مسئولان و دست اندرکاران دستگاه قضایی جزیره کیش خواست تا همچون گذشته در جهت بهبود ارائه خدمات به کیشوندان در امور قضایی تلاش کنند.

 

محمد شنبه زاده در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار کیش پرس با تبریک هفته قوه قضائیه به دست اندرکاران قوه قضائیه در کشور و جزیره کیش در رابطه با این دیدار گفت: در این دیدار ضمن ارائه گزارش فعالیت های انجام شده در یک سال گذشته از رهنمودها و ارشادات امام جمعه کیش در هرچه بهتر شدن خدمات ارائه شده به کیشوندان استفاده کردیم.

 

وی در خصوص فعالیت های انجام شده در سال گذشته اظهار کرد: برخی از فعالیت ها درون سازمانی و اختصاص به بهبود کیفیت و کمیت خدمات به پرسنل و دستگاه قضایی دارد که اهم این امور اصلاح وضعیت مبلمان و سیستم سرمایشی ساختمان اداری، بهبود وضعیت رفاهی دادگستری در راستای تکریم ارباب رجوع، کاهش اطاله دادرسی، تعیین اوقات رسیدگی نزدیکتر برای مراجعان حتی در روزهای تعطیل، بالا بردن سطح علمی و ارتقاء دانش قضایی بوده است.

 

این مقام قضایی مکانیزه کردن بخش های مختلف اداری و مکاتبات با ادارات مرتبط همچون ثبت اسناد، پزشکی قانونی، اداره زندان ها و نیروی انتظامی را از دیگر فعالیت های صورت گرفته در سال گذشته خواند و افزود: با توجه به اقدامات صورت گرفته و تاکیدات ریاست محترم قوه قضاییه و رئیس دادگستری کل استان هرمزگان در راستای افزایش خدمات و رسیدگی در کمترین زمان به پرونده های موجود با همکاری بخش های مختلف دستگاه قضایی کیش در یک اقدام جهادی به پرونده های سال گذشته رسیدگی شد و آمار موجود نشان از افزایش فعالیتها و کاهش پرونده ها دارد.

 

وی در ادامه با ارائه آمار سال 92 و 93 در یک مقایسه آماری تاکید کرد: آماری که در ادامه ارائه خواهد شد بیانگر افزایش کارایی مثبت نیروهای این دستگاه در سال 93 نسبت به سال های گذشته و تسریع در رسیدگی به پرونده ها خواهد بود.

 

آمار سال 92 حاکی از 2943 پرونده مانده، 9121 پرونده ورودی، 7429 پرونده مختومه و 4635 پرونده باقی مانده برای سال 93 است. عملکرد این سال 1692 امتیاز منفی است.

 

آمار سال 93 با 4635 پرونده از سال 92 دارای 8569 پرونده ورودی و 10224 پرونده مختومه و 2980 مانده برای سال بعد نشان از عملکرد 1655 پرونده مثبت دارد.

 

سه ماهه اول سال 94 مختوم به 94/03/31 با 2980 پرونده از سال قبل و 2228 پرونده جدید، 2488 پرونده مختومه و 2720 پرونده باقی مانده دارای عملکرد مثبت 360 است.

 

شنبه زاده همچنین بیشترین پرونده های ورودی به دادگستری کیش را در بخش حقوقی مربوط به مباحث مالی برشمرد و افزود: با توجه به موقعیت تجاری جزیره کیش در درجه اول بیشترین پرونده ها در بحث مالی مطرح شده است.

 

وی ادامه داد: مبحث دیگری که پرونده های بسیاری را درگیر کرده است مربوط به اختلافات خانوادگی و طلاق است که البته بسیاری از این پرونده ها مربوط به کیشوندان نیست و بسیاری از خانواده ها از سرزمین اصلی به جهت شناخته نشدن و تسریع در رسیدگی به پرونده مسائل قضایی خود را در این شعبه مطرح می کنند.

 

رئیس دادگستری کیش در ادامه یادآور شد: متاسفانه آمار مربوط به دعاوی خانوادگی بالا است و انتظار می رود زوج های جوان و خانواده ها بانگرشی جدید و مثبت به زندگی در حفظ زندگی خود تلاش بیشتری کنند.

 

وی مباحث مالی در بخش کیفری را از دیگر موارد مطرح شده در دادگستری کیش خواند که بخش قابل توجهی از زمان و هزینه های دادگستری را به خود اختصاص داده است.

 

این مقام قضایی متذکر شد: در این بخش چک های صادر شده بدون محل، سرقت های خرد و متاسفانه معضل مواد مخدر از موارد قابل رسیدگی است.

 

وی با اشاره به میزان کشفیات سال جدید در بخش مواد مخدر تاکید کرد: با اقداماتی که دوستان در بخش های مختلف نیروی انتظامی در ستاد مبارزه با مواد مخدر و شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، بسیج و اطلاعات انجام داده اند شاهد کشفیات بالایی بودیم که بسیاری از این موارد نیز در داخل جزیره نبوده و توسط سوداگران مرگ که به طمع فروش مواد را وارد جزیره کرده بودند که با هوشیاری نیروهای انتظامی در دام افتاده و هم اکنون گرفتار شده اند.

 

شنبه زاده در ادامه اظهار کرد: متاسفانه بیشتر زندانیان جزیره کیش را هم کسانی اشغال کرده اند که به طمع فروش مواد مخدر وارد جزیره کیش شده و دستگیر شده اند.

 

وی در میانگین زمانی رسیدگی به پرونده های وارده در دادگستری 81روز اعلام کرد و گفت: این زمان در سال گذشته به طور میانگین 282 روز بوده که با همت تمامی نیروهای دستگاه قضایی جزیره کیش این میزان به طور چشمگیری کاهش پیدا کرده است.

 

رئیس دادگستری و دادگاه عمومی کیش تاکید کرد: کل دستگاه قضایی در کیش به سمت و سویی می رود که با وجود کمبود شدید کادر اداری به خصوص کادر قضایی در کوتاهترین زمان به مسائل و مشکلات مردم رسیدگی شود.

 

وی مشارکت مردم، نهادهای مستقر در جزیره کیش و نیروی انتظامی با دستگاه قضایی کیش را مثبت ارزیابی و اظهار کرد: وجود شورای حل اختلاف که یک نهاد مردمی است توانسته است با رسیدگی به پرونده های اصناف مختلف و رتق و فتق امور مردم توسط گروه هایی از میان خود آنان کمک شایانی به دستگاه قضایی داشته باشد.

 

وی افزود: آمار سال 92 فعالیت های شوراهای حل اختلاف کیش نشان از 247 پرونده مانده، 5723 پرونده، 5670 پرونده مختومه و 300 مانده با عملکرد منفی 53 داشت که در سال 93 این میزان از 300 پرونده مانده و 6404 پرونده ورودی، 6652 پرونده مختومه و 52 پرونده مانده از عملکرد مثبت 248 پرونده خبر می دهد.

 

آمار سه ماهه اول سال 94 پرونده های شوراهای حل اختلاف با 52 پرونده مانده از سال 93 و 1828 پرونده ورودی، 1837 پرونده مختومه و 43 پرونده مانده رقم عملکرد مثبت 9 پرونده را نشان می دهد.

 

شنبه زاده با ارائه این آمار افزود: آمار یاد شده حکایت از همراهی و همکاری نهاد مردمی شورای حل اختلاف با دستگاه قضا داشته و نشان می دهد که این نهاد یک نهاد مردم محور است.

 

محمد شنبه زاده در بخش دیگری از سخنان خود به عنوان رئیس دادگستری جزیره کیش به کیشوندان و نهادهای مستقر در جزیره کیش توصیه کرد همکاری های لازم در زمینه های مختلف با دستگاه قضایی داشته باشند زیرا دستگاه قضایی مجموعه ای بی طرف است که با استناد به اسناد و مدارک موجود قضاوت کرده و تصمیمات لازم را اتخاذ می کند.

 

وی ادامه داد: مردم باید سعی کنند تا موارد اختلاف جزئی را در میان خانواده و کدخدامنشی حل کنند زیرا تبعاتی که مراجعه به دستگاه های قضایی دارد در صلح و سازش در میان خانواده مشاهده نخواهد شد.

 

این قاضی دادگاه کیش سازش و اعتماد میان خانواده را رمز ماندگاری پیوندهای خانوادگی خواند و افزود: با توجه به اینکه در ماه رمضان قرار داریم درس صبر و بردباری و گذشت و فداکاری را از این ماه بیاموزیم.

 

رئیس دادگستری کیش با اشاره به امنیت موجود در جزیره کیش به عنوان یک پایلوت در کشور تصریح کرد: برای داشتن امنیت پایدار باید تمامی مردم با یکدیگر، با دستگاه قضایی و نیروی انتظامی مشارکت داشته باشند و با مشاهده کوچکترین موارد خلاف قانون و خلاف شرع مراتبط را با مسئولان در ارتباط بگذارند و مطئمن باشند که هیچگونه نامی از آنان ذکر نخواهد شد و دستگاه قضایی بدون اغماض و به شدت با خلافکاران و قانون شکنان برخورد خواهد کرد تا جزیره کیش همچون گذشته به عنوان یک نمونه بارز امنیت در کشور مطرح باقی بماند.

 

وی همچنین از خانواده ها درخواست کرد تا با افزایش درایت و صبر و تحمل خود نظام مقدس خانواده را گرامی داشته و تبعات معضل اجتماعی طلاق را که موجب سست شدن بینان خانواده ها و بروز مشکلات عدیده برای فرزندان آنان است در نظر داشته باشند.

 

انتهای  پیام /س

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است