منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۴۶
شناسه خبر: 301514
گروه :خبر
13950116000442_PhotoA

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی با تأکید بر برقراری سوئیفت برای 29 بانک کشور گفت:‌ طبق آخرین آمار 300 رابطه کارگزاری با بانک‌‌های خارجی تا کنون برقرار شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حسین یعقوبی در نشست خبری امروز که به منظور بازدید خبرنگاران از اتاق سوئیفت و عملیات ارزی برگزار شده بود، با اشاره به برداشت غلط برخی از رسانه‌ها در خصوص سوئیفت اظهار داشت:‌ در ماه‌‌های اخیر برخی از رسانه‌ها روابط کارگزاری،‌ گشایش اعتبار اسنادی و حواله را با ابزار ارتباطی سوئیفت اشتباه می‌گیرند.

وی افزود:‌ سوئیفت سیستم جامع جهانی ارتباطی مالی بین بانکی است و در واقع سوئیفت ابزار برقراری ارتباط مانند تلفن و فکس است.

 مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی تصریح کرد: سوئیفت ارائه‌دهنده خدمات مالی و بانکی نیست و روابط کارگزاری موجب ایجاد گشایش‌های اعتباری و خدمات بین بانکی می‌شود. بانک خارجی پس از بررسی صورت‌های مالی بانک متقاضی به برقراری روابط کارگزاری، برای ایجاد رابطه کارگزاری تصمیم‌گیری می‌کند.

 یعقوبی اظهار داشت: در مرحله دوم که بانک می‌خواهد روابط کارگزاری ایجاد کند می‌تواند از سوئیفت برای ارسال و دریافت پیام‌های مالی استفاده کند. بنابر این اگر روابط کارگزاری برقرار نباشد سوئیفت کاربردی ندارد.

وی با بیان اینکه در متن برجام رفع تحریم‌های بانکی بین‌الملل و سوئیفت تصریح شده است، افزود:‌ خوشبختانه در مدت زمان کوتاهی سوئیفت باز و اولین مقصد اجرایی برجام مشخص شد.

وی با اشاره به افزایش سطح روابط کارگزاری گفت:‌هم اکنون روابط کارگزاری به وضعیت متعارف رسیده و همین مسئله موجب کاهش هزینه‌های مبادلاتی بانکی است.

یعقوبی با بیان اینکه بانک‌ها در این مرحله موفق عمل کرده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر بانک‌ها  روابط کارگزاری با برخی بانک‌های خارجی ایجاد کرده‌اند که تا قبل از اعمال تحریم‌ها هم این روابط وجود نداشت.

وی در خصوص انتقاد فعالان اقتصادی نسبت به عدم برقراری ارتباطات بانکی و روابط کارگزاری گفت: در جریان تحریم هم روابط کارگزاری به صورت محدود وجود داشت و پول نفت وصول می‌شد هم اکنون که سوئیفت باز شده و روابط کارگزاری افزایش یافته چگونه می‌توان گفت سوئیفت وصل نشده و روابط بانکی وجود ندارد. به نظر من این صحبت منطقی نیست.

وی با تأکید بر اینکه گشایش ال‌سی و اعتبارات اسنادی مربوط به روابط کارگزاری می‌شود و نه سوئیفت اظهار داشت:‌ سه بانک هنوز در تحریم هستند و تلاش ما رفق تحریم این بانک‌ها است.

مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی در واکنش به این مطلب گفته می‌شود روابط کارگزاری ایجاد شده با بانک‌های کوچک بوده است، گفت:‌ اصلاً اینگونه نیست و فقط به عنوان نمونه این را می‌گویم که هم اکنون حساب بانک مرکزی در بانک مرکزی ایتالیا باز و فعال شده و از طریق سوئیفت پیام‌های مالی ارسال و دریافت می‌شود. این جواب کسانی است که می‌گویند روابط کارگزاری فقط با بانک‌های کوچک ایجاد شده است.

یعقوبی با بیان اینکه عضویت 29 بانک ایرانی در سوئیفت با مراجعه به سایت این شبکه قابل مشاهده است،‌گفت:‌طبق آخرین آمار 300 رابطه کارگزاری (کارگزار خارجی)، با بانک‌های ایرانی روابط برقرار کرده‌اند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است