منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۴ - ۲۲:۵۴
شناسه خبر: 200707
گروه :خبر
13930623000124_PhotoA
 

عضو هیئت‌مدیره انجمن چشم‌پزشکی ایران مطرح کرد

شایع‌ترین بیماری چشمی در ایران/ شیوع نوع خاصی از بیماری‌ شبکیه در افراد مسن

عضو هیئت‌مدیره انجمن چشم‌پزشکی ایران گفت: شیوع عوارض چشمی ناشی از دیابت در کشور حدود 10 درصد بوده و آب‌مروارید شایع‌ترین بیماری چشمی در ایران است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، هرمز شمس درباره عوارض دیابت بر روی چشم گفت: بیماری دیابت ازجمله بیماری‌های بسیار شایع در ایران است و درصورتی‌که به‌خوبی کنترل نشود، عوارض متعددی بر روی اندام‌های مختلف بدن از جمله چشم دارد. آسیب عصب باصره، فلج عضله‌های چشمی، تشدید ابتلا به آب‌مروارید و آب‌سیاه و عفونت‌های چشمی، اشکالات نمره عینک ازجمله عوارض دیابت بر روی چشم است، اما آنچه بیش از همه اهمیت دارد عارضه‌ای است که در شبکیه ایجاد می‌شود.

وی در ادامه در تشریح عوارض دیابت بر روی شبکیه چشم گفت: تشکیل عروق اضافی در شبکیه نسبت به سایر عوارض خطرناک‌تر بوده و در صورت عدم درمان به‌موقع باعث خونریزی داخل چشمی و نهایتاً کوری می‌شود. علاوه بر این دیابت کنترل نشده می‌تواند با ایجاد تورم در ناحیه لکه زرد شبکیه باعث کاهش دید شود. این در حالی است که بیماران مبتلابه دیابت با مراجعه به‌موقع نزد متخصص شبکیه می‌توانند از عواقب آن جلوگیری کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به پیشرفت در شیوه‌های درمانی چشم‌پزشکی بیماری قند گفت: کوری، درگذشته ازجمله عوارض بیماری قند بود ولی امروزه به کمک لیزر و داروهای مؤثر عروق اضافی تشکیل‌شده در شبکیه کنترل می‌شود و بدین ترتیب بینایی فرد دیابتی حفظ می‌شود.

این استاد اپیدمیولوژی بیماری‌های چشم ایران در بیمارستان فارابی بابیان اینکه شیوع عوارض چشمی ناشی از دیابت حدود 10 درصد است، گفت: آب‌مروارید شایع‌ترین بیماری چشمی در ایران است. عیوب انکساری، آب‌سیاه، تنبلی چشم، رتینوپاتی سالمندی از دیگر بیماری‌های شایع چشم است.

وی ادامه داد: خوشبختانه بیماری بدخیم چشمی محلی در ایران وجود ندارد و بیماری‌های چشمی که اکنون در ایران داریم، جهانی است و در همه دنیا شایع است.

وی افزود: تغییر در هرم سنی جمعیت در ایران بر روی آمار بیماری‌های شایع نیز اثر گذاشته است. مک کولاپاتی از بیماری‌های شبکیه در افراد مسن است که طی 20 سال گذشته شیوع بسیار کمی داشت ولی اکنون با رشد جمعیت سالمندی شیوع چشم‌گیری پیدا کرده است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است