منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۸
شناسه خبر: 268003
گروه :خبر
11

تنها کتابخانه عمومی شهرستان سیریک با فضای 21 سال پیش برای مردم بخش بیابان و شهرستان فعلی سیریک همچنان باید پاسخگوی خوراک علمی و فرهنگی جمعیت 45 هزار نفری مردم شهرستان در عصر ارتباطات باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از آذینی ، شهرستان سیریک بعنوان یکی از شهرستان های جوان استان هرمزگان و منطقه ای با قابلیت و جاذبه های تفریحی ، توریستی و موقعیت استراتژیکی در شرق استان هرمزگان فقط دارای یک باب کتابخانه در فضایی کوچک و غیر استاندار و نامناسب است.
فضای تنها کتابخانه عمومی شهر بندر سیریک به مساحت 325 متر مربع با 2 نفر نیروی انسانی جوابگوی جمعیت 45 هزار نفری شهرستان سیریک برای مطالعه کتاب و کتابخوانی نیست و این وضعیت باعث انتقاداتی زیادی از وضعیت موجود کتابخانه عمومی شهرستان شده است.
در تنها کتابخانه عمومی شهرستان سیریک تعداد 12 هزار جلد کتاب فقط شامل هزار چهارصد و پنجاه و هشت جلد برای کودکان وجود دارد که خیلی از آنها قدیمی است و یا بعلت عدم جای مناسب و کمبود جا در گرد و غبار فضای نامناسب کتابخانه جا خوش کردند.
کتابخانه عمومی شهرستان سیریک که در سال 1373 تاسیس و راه اندازی شده بعلت عدم محیط مناسب ، عدم تنوع محتوا ، عدم ماهیت کتاب ها با سن و علاقه دانش آموزان ، دانشجویان و قشر تحصیل کرده فقط هزار و چهارصدو بیست و شش نفر عضو اصلی برخوردار است.
نقطه قابل تامل در خصوص کتابخانه های عمومی روستایی شهرستان که قرار بود سه سال قبل اداره کل کتابخانه های عمومی استان در سطح روستاهایی که دارای جمعیت مناسب و محوری روستاهای همجوار شهرستان می باشند احداث و در اختیار مردم قرار دهند که از آن زمان تاکنون هیچ اثر و خبری از تاسیس و یا راه اندازی آنها وجود ندارد.
هیج دولت و ملتی از اینکه فرهنگ کتاب خوانی و درک معارف بیشتر و فهم افزون تر علوم و آشنایی با پیشرفت ها در جامعه اش، توسعه و گسترش کمی و کیفی بیابد لطمه نمی بیند بلکه بی تردید نفع آن، متوجه جامعه خواهد بود.
اسلام آغاز رسالت قرآنی‌اش را با قلم شروع کرد و ارزشی که قلم و تعلیم و تربیت در قرآن دارد بر کسی پوشیده نیست‌ و در بعضی از روایات و احادیث از کتابخانه به عنوان بوستان نام برده شده و توصیه شده که علم را با نوشتن و کتابت در بند کنید و زیباترین تعبیر‌، اطلاق عنوان کتاب به قرآن است.
نقش کتاب در تکامل جوامع انسانی همین بس که تمام ادیان آسمانی و بزرگان تاریخ بشری از طریق کتاب جاودانه مانده‌اند تاریخ هیچ تمدنی ، خالی از کتاب و کتابت نبوده ‌ و همه فرهنگ‌ها با کتاب آغاز می‌شوند و با کتاب رشد می‌کنند.
آیین مقدس اسلام نیز بیشترین بهره را از کتاب برده‌ و پیامبر عظیم‌الشأن اسلام رسالتش را با فرمان «خواندن» از سوی خداوند آغاز کرده و در همین فرهنگ مقدس است که خداوند منان به قلم سوگند یاد می‌کند و معجزه‌ آخرین فرستاده‌اش را یک کتاب قرار داده‌ است.

 
انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند