منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۰
شناسه خبر: 242876
گروه :خبر
13940518000179_PhotoA

نماینده مردم تهران در مجلس با تذکر بر اینکه سیاسی کردن آمارها حق مردم نیست، گفت که آقایان اعداد و ارقام را به گونه‌ای ارائه کنند که قابل دفاع باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس سیدمسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آنچه که مرکز ملی آمار در شش ماهه سال 94 به عنوان رشد اقتصادی یک درصدی اعلام کرده، سه بخش اقتصادی، صنعت و خدمات را معرفی کرده است.

وی افزود: رئیس مرکز آمار گزارش تکمیلی آمار سال گذشته را هنوز ارائه نداده است. حال سؤال ما این است که چطور در شش ماهه سال 94 با این عجله و بدون انتشار جزئیات آن را مطرح کرده است؟

نماینده مردم تهران در مجلس همچنین تصریح کرد: به نظر من ایشان نباید عجله کند و باید به صورت دقیق ریز آنها را منتشر کند اما از چنین چیزی که منتشر شده چند نکته مهم قابل توجه است.

میرکاظمی در ادامه مطلب فوق عنوان کرد: گزارش‌های موجود نشان می‌دهد در بخش کشاورزی کاهش بارندگی داشتیم؛ با این حال چطور می‌شود رشد 57 درصدی کشاورزی را داشته باشیم؟ یا اینکه در بخش صنعت سال گذشته آمار تولید خودرو در صنعت را افزایش داشت امسال با وضعیت مطلوبی روبرو نیستیم و در بسیاری از بخش‌ها کاهش پیدا کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تذکر بر اینکه در بخش معدن اصلاً‌ گزارشی ارائه نشده است، عنوان کرد: در بخش گزارش‌های صنعتی معمولاً بدون نفت اعلام نمی‌کنند. اگر سال 92 آقایان اعلام کردند که 6 درصد منفی بوده است، بخش قابل توجهی از آن مربوط به نفت بوده است چطور اکنون ما این نفت را حذف می‌کنیم. این نشان می‌دهد که با آمارها سیاسی برخورد می‌کنند و این حق مردم نیست.

این نماینده در دیگر سخن اضافه کرد: یعنی باید آمار مبتنی بر اسناد باشد و اسناد با جزئیات آن در اختیار نمایندگان قرار بگیرد. ما در رسانه‌ها می‌بینیم که مرکز آمار چهار خط گزارش می‌زند و بدون هیچ جزئیات و مستنداتی از آن مطرح می‌کنند که ما امسال مثبت شده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا چنین چیزی وجود ندارد، یادآورشد: از طرفی دیگر وزرای خود کابینه می‌نویسند که هنوز رکود ادامه دارد و به نظر می‌رسد که این نکته قابل تأملی است چرا که در سال گذشته هم مرکز پژوهش‌ها آمارها و تحلیل‌هایی که ارائه داد، برخی کارشناسان اقتصادی آن را قبول ندارند.

میرکاظمی همچنین خاطرنشان کرد: جای تعجب است که وقتی اطلاعات گزارش سال گذشته هنوز نیامده و گزارش آن را رئیس مرکز آمار نداده چطور گزارش امسال را با این عجله و در حد چهار خط منتشر می‌کند. این شبهه سیاسی که نه، قطعاً سیاسی است. یعنی اصلاً نمی‌شود اسم آن شبهه گذاشت بلکه یک حرکت غیرعلمی و سیاسی است.

وی خطاب به دولت متذکر شد: دولت باید از اینها دوری کند و نکاتی مثل موضوع نفت، معدن و بخش‌های دیگر با جزئیات و محاسبات آن جهت رشد اقتصادی ورود پیدا کنند و عددی ارائه کنند که قابل دفاع باشد چرا که در سال‌های دولت قبل نیز که منفی است با همه آیتم‌های تأثیرگذار بخصوص نفت تأثیر داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در خاتمه مطرح کرد: در محاسبات رشد اقتصادی معمولاً‌ بر اساس قیمت ثابت محاسبه می‌شود ولی امروز ما شاهدیم در زمانی که مذاکرات و توافق برجام انجام شد میزان حجم نفت ما نه تنها افزایش پیدا نکرد بلکه کاهش هم پیدا کرده است. از طرفی دیگر هم قیمت متوسط نفت که سال گذشته 105 دلار بود امسال به 50 دلار رسیده و این یعنی نصف این مقدار! اینها می‌تواند اثرات اقتصادی را در وضعیت اقتصادی ما بیشتر روشن کند. آقایانی که مسئولیت این کار را دارند با وسواس بیشتری اعداد و ارقام را اعلام کنند که قابل دفاع باشد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی