منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۰۱
شناسه خبر: 264711
گروه :خبر
13940914000530_PhotoA

یک روزنامه آلمانی با اشاره به سیاست‌های سرکوب‌گرانه عربستان و اعدام‌های اخیر و نیز با پرداختن به شخصیت شیخ‌نمر نوشت که چنین واقعه‌ای نشان‌دهنده این است که تا چه حد حاکمیت عربستان در معرض خطر قرار دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، روزنامه آلمانی «فرانکفورترآلگماینه» در گزارشی با توجه به اعدام‌های گسترده اخیر در عربستان به شدت رویکردهای این کشور را مورد انتقاد قرار داد و این اقدامات را نمادی از تزلزل در حاکمیت این کشور ارزیابی کرد.

«راینر هرمان» نویسنده این گزارش، عنوان «ترس بزرگ خاندان آل‌سعود» را برای مطلب خود انتخاب کرده است و نوشت که عربستان با اعدام 47 نفر، تروریسم و اعتراض را همتراز هم قرار داد. خاندان سلطنتی به سیاست سرکوب باز می‌گردد و روشن شده است که چقدر حاکمیت آنها در کشور در معرض خطر قرار دارد.

در این گزارش آمده است: «شیوه متداول اعدام در عربستان، گردن زدن است. به همین دلیل پایگاه اینترنتی آیت‌الله «علی خامنه‌ای» رهبر انقلاب ایران در اعتراض به اعدام شیخ «باقر النمر» روحانی برجسته شیعه، چنین اقدامی را با عملکرد «جان جهادی» مقایسه می‌کند و تصویری از این عضو داعش را در کنار یکی از جلادان سعودی که صورتش پوشیده شده است، منتشر می‌کند.  پاسخی که عربستان به این موضوع می‌دهد این است که تفاوت این اقدامات این است که داعش این اقدامات را به رای خود انجام می‌دهد اما عربستان چنین مجازاتی را برای جرم‌های سنگین روا می‌داند. البته عربستان می‌گوید که افرادی که به تازگی اعدام شده‌اند یا به علت عضویت در گروه‌های تروریستی کشته شدند و یا اینکه متهم به اقدامات جنایی بودن اما هیچ توضیحی داده نمی‌شود که  هر کس به چه روشی اعدام شده است.

در ادامه این گزارش آمده است: «در میان افرادی که به تازگی اعدام شدند، 4 نفر شیعه هم به دلیل شرکت در تظاهرات‌ در فاصله سالهای 2011 تا 2013 به چشم می‌خورند. علاوه بر شیخ نمر، 3 نفر دیگر نوجوان هستند.دادگاه شریعت اعتراض‌ این افراد را مستحق مجازات مرگ دانسته است. این در شرایطی است که برخی از این افراد در حالی که دست‌هایشان بسته بود به دار آویخته و برای عبرت دیگران در معرض دید عموم گذاشته‌ شدند.»

«در  سال 2014 شمار اعدامی‌های عربستان 90 نفر اعلام شده است و این رقم در سال جاری در عربستان به 157 نفر رسید. این در حالی است که فقط در نخستین روزهای سال 2016 ، 47 نفر در عربستان اعدام شدند.آخرین‌ بار در نهم ژانویه 1980 بود که عربستان مرتکب چنین اعدام‌های گسترده‌ای شد. مقایسه این موارد نشان می‌دهد که خانواده سلطنتی عربستان تا چه حد عملکرد خطرناکی دارد.»

فرانکفورترآلگماینه نوشت: «اعدام‌های جدید هشداری برای شیعه و سنی است تا خاندان سعودی را چه به صورت مسالمت‌آمیز و چه در قالب عملیات‌های انتحاری زیر سوال نبرند. بنابر اطلاعاتی که از خارج از عربستان به دست رسیده، شیخ نمر تروریست نبود. او تنها نمادی از شیعیان عربستان و به خصوص جوانان شیعه محسوب می‌شد و هرگز فراخوانی برای اقدام نظامی نداده بود. اما خاری در جسم سران سعودی محسوب می‌شد.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها