منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۱
شناسه خبر: 199835
گروه :خبر
Slide1

اعضای کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی سیاست زدگی برخی مدیران را مانعی برسرا راه دانشگاهها دانستند و بر تغییر روندکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کردند.

چندی پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار بیش از هزار نفر از استادان و اعضای هیأتهای علمی دانشگاههای سراسر کشور،در نوعی آسیب شناسی از عوامل کاهنده شتاب پیشرفت علمی کشور، به انتقاد شدید از حاشیه سازی و سیاست بازی در محیطهای علمی پرداختند لذا در این رابطه اعضای کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار هرمز به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند.

*برخی مدیران دانشگاهها را به پادگان سیاسی تبدیل کرده اند

جبارکوچکی نژاد ارم ساداتی، نائب رئیس کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص افت علمی کشور گفت: ادامه روند کاهش رشد علمی خسارات جبران ناپذیری برای کشور به همراه دارد که باید مورد بازنگری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه وضعیت علمی از مسائل مهم کشور است، اظهار کرد:دولت باید بودجه های بخش آموزش را افزایش دهد تا دانشجویان و نخبگان با رغبت بیشتری در این زمینه فعالیت کنند.

کوچکی نژاد افزود: سیاسی زدگی برخی مدیران دانشگاهها و افراد با نفوذ سیاسی فضاهای آموزشی را به پادگان سیاسی تبدیل کرده است که این امر باعث کند شدن حرکت علمی دانشگاهها شده است.

وی تصریح کرد:باوجود برخورد با برخی از این مدیران هنوز این افراد بر فضای آموزش کشور نفوذ دارند و شرایط دانشگاهها تغییری نکرده که این موضوع نگرانی است.

نائب رئیس کمیسیون آموزش با اشاره به بحث بورسیه ها عنوان کرد:  فشار تیم سیاسی موجود در دانشگاهها بر نیروی های انقلابی باعث شد تا بسیاری از افرادی واجد شرایط از حق خود باز بمانند .

وی با بیان اینکه وزرا بر اساس سلیقه و صلاح خودشان در زمینه بورسیه دانشجویان تصیم گیری می کردند، اظهار کرد:وزیر علوم، تحقیقات و فناوری باید بازنگری کلی داشته باشد که در غیر اینصورت باید به مجلس پاسخگو باشد.

کوچکی نژاد خاطر نشان کرد:باید از فعالیت مسئولین و روسای دانشگاهها که کار سیاسی انجام می دهند و فضای دانشگاهها را متشنج کرده اند جلوگیری کرد و با استفاده از افراد خوش نام و انقلاب برای رشد علمی کشور استفاده کرد تا بدین وسیله نگرانی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) برطرف شود.

*کاهش رشد علمی بدلیل عدم توجه به بخش پژوهش است

میرقسمت موسوی اصل، عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با اشاره به اینکه بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) چراغ راهی برای فعالان و مسئولان کشور است،گفت: باید مشکلاتی که در وزارت علوم و آموزش عالی در خصوص بورسیه ها وجود دارد به سامان برسد و نخبگان و اساتید باید برای مرجع بودن ایران در خاورمیانه تلاش کنند.

وی اظهار کرد: رکود علمی در جامعه به ضرر اندیشمندان و صاحب نظران است لذا باید به بحث علمی کشور بیش از پیش توجه داشت.

موسوی اصل تصریح کرد:کاهش رشد علمی بر اثر عدم توجه به بخش پژوهش،عدم فراهم کردن زمینه برای رشد علمی  و عدم تقویت نخبگان ایجاد شده که باید وزارت آموزش عالی زمینه را برای جهش و پیشرفت فراهم کند.

 

* سیاست زدگی، دانشگاه ها را از مسیر اصلی خودشان دور کرده است

علیرضا سلیمی، عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس با بیان اینکه براساس گزارش مجلات معتبر جهانی رشد علمی کشور تنزل پیدا کرده است، گفت: سیاست زدگی دانشگاه ها باعث شده تا از مسیر اصلی خودشان که تولید علم و دانش است فاصله بگیرند.

وی با اشاره به اینکه حاشیه سازی برای دانشگاه ها معضل بزرگی برای کشور است، اظهار کرد:عدم نظارت بر تولیدات علمی ،نبود زیرساخت های لازم آموزشی و عدم تعریف نظام دقیق باعث افت علمی دانشگاههای کشور شده است.

سلیمی تصریح کرد: وزارت علوم باید با برنامه ریزی دقیق و ایجاد زیرساخت مناسب تمام این مشکلات را حل کند و زمینه را برای شتاب علمی فراهم نماید.

 

*متاسفانه در سالهای اخیر رشد علمی رخ نداده است

ابوالقاسم خسروی سهل آبادی، عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی ،با اشاره به دیدگاه رهبر انقلاب در مورد تولید علم در کشور گفت:باید با سرعت در جهت علم و دانش تلاش کنیم و لحظه ای در این عرصه که مهم ترین عامل اقتدار نظام است غفلت نداشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه رشد علم کشور نباید متوقف شود،اظهار کرد:اگر بخواهیم کشوری مقتدر داشته باشیم باید از نظر علمی جایگاه مناسب در دنیا داشته باشیم لذا با تلاش، مجاهدت و تدبیر شتاب علمی کشور صورت گیرد.

خسروی با بیان اینکه دانشگاه ها نباید دچار سیاست زدگی شود، افزود: مسائل سیاسی نباید بر مسائل علمی دانشگاه ها تاثیر بگذارد و باعث کاهش رشد علمی شود که باید دولت به این امر توجه کند.

وی یادآور شد: در سالهای گذشته کشور ما رتبه اول خاورمیانه  و رتبه 16 دنیا را داشته است که در سالهای اخیر رشدی اتفاق نیافتاده است ، همچنین ارائه آمار غلط در بحث بورسیه ها  و ضایع شدن حق برخی دانشجویان  با تدبیر و امید و مصلحت نظام سازگاری نداشت.

 

 

انتهای پیام/م

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است