منتشر شده در تاریخ: جمعه ۱۸ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۰۸
شناسه خبر: 266255
گروه :خبر
139207081706348401275174

آیت الله وحید خراسانی با اشاره به اینکه در طول تلاش چهارساله برای تفسیر سوره یاسین تنها توانسته اند ۶ آیه را تفسیر کنند، گفت: آنچه خداوند از اول خلقت نازل کرده است، تمام آنها در قرآن کریم موجود بوده و عصاره آن در سوره یاسین است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، آیت الله وحید خراسانی در پیامی به دومین همایش قرآنی «یاسین در آینه معرفت» که پیش از ظهر امروز در دارالقرآن علامه طباطبایی (ره) قم برگزار شد،  اظهار داشت: آنچه خداوند از اول خلقت نازل کرده است، تمام آنها در قرآن کریم موجود بوده و عصاره آن در سوره یاسین است.

متن پیام این مرجع تقلید به شرح زیر است:

الحمدلله توفیق عظیمی نصیب جمع شما شده است. اولاً ارتباط با حضرت زهرا (س) است. از خصوصیات ارتباط با حضرت زهرا (س) این است که آن حضرت در کانون فیض و معرفت قرار دارد و هر کسی که با مرکز دایره در ارتباط است، با همه دایره در ارتباط است. ما هنوز به آن حقیقت پی نبرده‌ایم که در مرکز دایره‌ی وجود چه شخصیتی قرار دارد.

در حدیث شریف کساء آمده است: «هم فاطمه و ابوها و بعلها و بنوها» در همین جمله باید فکر کرد؛ زیرا آنچه عقل هر حکیمی را مبهوت می‌کند، این است که اول شخص عالم و آدم پیغمبر خاتم (ص) است و دوم شخص عالم و آدم وصی بلافصل خاتم است. آن دو بزرگوار دیگر امام حسن (ع) و امام حسین (ع) به اتفاق عامه و خاصه، هر دو سید تمام اهل بهشتند و خدا جنت عدن را به این دو امام معصوم (ع) زینت داده است.

آن وقت، چنین کسانی وقتی زیر کساء یا عبای پیامبر (ص) قرار می‌گیرند؛ یعنی اجتماع این پنج نور پاک واقع می‌شود، ام سلمه از پیامبر (ص) تقاضا می‌کند که او هم در زیر کساء با اینان قرار گیرد. حضرت فرمودند: «انت علی خیر»، ولی خواست او را اجابت نکردند که این محدوده‌ی اختصاری است. حدیث کساء مورد اتفاق فریقین قرار دارد و درباره‌ی این پنج نور پاک، آیه‌ی شریفه‌ی تطهیر نازل گشته است: «انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا»

حال این پنج نور پاک و باعظمت هنگامی که معرفی می‌شوند، گفته می‌شود: فاطمه است و پدر فاطمه. در اینجا پیامبر اکرم (ص) –که شخص اول عالم است- به عنوان پدر فاطمه معرفی می‌شوند. آن شخص دوم عالم به عنوان شوهر آن حضرت معرفی می‌شوند؛ که عبارت چنین است: فاطمه است و شوهر فاطمه.

و بعد در آن حدیث آمده است که فاطمه است و دو پسر فاطمه. پس، حضرت زهرا (س) مرکز دایره است. بی تردید کسی که با این مرکز دایره مربوط باشد با همه دایره ارتباط دارد. دایره وجود هم فقط دور این عده می‌گردد. و الان «بیمنه رزق الوری و بوجوده ثبتت الارض و السماء» کسی که به وجود او، آسمان و زمین ثابت است، آخرین فرزند معصوم فاطمه (س) است این است که فضیلت و عظمت ارتباط با آن حضرت قابل وصف نیست؛ حال به هر طریقی و هر راهی که باشد.

بنابراین، حضرت فاطمه (س) تنها کسی است که با تمام آل عبا رابطه‌ای بلافصل دارد. با آنکه پیامبر گرامی بالاترین شأن را دارد، رابطه او با امام حسین (ع) به واسطه حضرت زهرا (س) است. حضرت علی (ع) فرزندان دیگری هم داشته است؛ اما بدون پیوند با حضرت زهرا (س) از چنان عظمت و جایگاهی برخوردار نشدند.

با توجه به مطلب بالا است که عظمت و فضیلت اهدای ثواب خواندن سوره مبارکه‌ی یاسین به حضرت زهرا (س) آشکار می‌شود. البته عظمت سوره یاسین برای همگان آشکار نیست. مردم غافلند از عظمت سوره‌ی مبارکه یاسین.

و ما مدت چهار سال است، به فضل خدا، به تفسیر این سوره این سوره مبارکه پرداخته‌ایم. در این مدت، فقط تا آیه‌ی پنجم و ششم توانسته‌ایم تفسیر کنیم.

عظمت این سوره از آنجاست که آنچه خداوند از اول خلقت نازل کرده است، تمام آنها در قرآن کریم موجود بوده و عصاره‌ی آن در سوره یاسین است.

این سوره به قدری عظمت دارد که برای هر محتضری خوانده شود، برایش سکرات مرگ سبک می‌شود (خفف الله عنه). آن وقت اگر کسی در تمام عمر این سوره را بخواند چه می‌شود؟ خدا می‌داند و بس. این است که ما در حال غفلت به سر می‌بریم و یاسین «گوهر ناشناخته» است.

مهم این است که سوره، سوره خود پیغمبر است که گفته می‌شود «یاسین» اسم آن حضرت است. بعد از «یاسین»، قسم به قرآن حکیم است که محققا تو از پیامبران و بر صراط مستقیم هستی: «آنک لمن المرسلین علی صراط المستقیم»  از این رو، این سوره قلب قرآن است. حال وقتی خوانده شود، گفته شد که آن حضرت را به حضرت زهرا (س) هدیه کن؛ زیرا من وقتی این سوره را می‌خوانم، یاسین من است؛ اما وقتی به حضرت زهرا (س) هدیه شد، می‌شود یاسین فاطمه زهرا (س) که اکسیر اعظم است؛ این جاست که حالات و شخصیت انسان را منقلب می‌کند. همه آثار در این دنیا ظاهر نمی‌شود. از اول جان کندن به بعد، نورانیت آن آشکار خواهد شد.

به هر حال از خصوصیات حضرت زهرا (س) این است که با خدمت و خواندن سوره مبارکه‌ی یاسین برای ایشان، اسم این شخص در دفتری خاص نوشته می‌شود. نزد هر امام و نزد شخص پیامبر اکرم (ص) دفترچه و حسابی مخصوص برایش باز می‌شود، هر جا برود آبرومند است. اگر مشهد پیش امام هشتم (ع) برود، آیا به چشم عادی به او نگاه می‌کند؟ این قضیه واضح است که چنین نیست. اگر کربلا برود، امام حسین (ع)، جور دیگری به او نگاه می‌کند. اگر برود پیش حضرت معصومه (س)، طور دیگری نگاهش می‌کند؛ یعنی، این فرد برای مادر ما این طور قدمی برداشته است.

این‌ها را باید درک کرد. ما آنقدر عمرمان را بیهوده تلف کرده‌ایم که حسرتش برای فرداست. اما، اگر این عمر در راه کلام الله و آل الله صرف شد، دیگر در قیامت حسرتی نخواهد بود. زیرا نگاه امامان معصوم (ع) به او به این طرز است که برای مادر ما چنین قدمی برداشته است. وقتی عمر این گونه صرف شد دیگر حسرتی نیست.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند