منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۸
شناسه خبر: 307325
گروه :خبر
hormoz

به دنبال امضای توافقنامه ترسیم دوباره مرزهای دریایی مصر و عربستان وزارت خارجه سودان مصر را به مذاکره مستقیم و یا رجوع به دادگاهی بین‌المللی در مورد دو منطقه حلایب و شلاتین دعوت کرد، امری که وزارت خارجه مصر بلافاصله آن را رد و تاکید کرد. این دو منطقه متعلق به مصر و تحت حاکمیت این کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  به دنبال امضای توافقنامه ترسیم دوباره مرزهای دریایی مصر و عربستان وزارت خارجه سودان مصر را به مذاکره مستقیم و یا رجوع به دادگاهی بین‌المللی در مورد دو منطقه حلایب و شلاتین دعوت کرد، امری که وزارت خارجه مصر بلافاصله آن را رد و تاکید کرد. این دو منطقه متعلق به مصر و تحت حاکمیت این کشور است.

وزارت خارجه سودان روز یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد، موضوع توافقنامه مصر و عربستان درباره دو جزیزه صنافر و تیران و بازگرداندن آنها به عربستان را از ابتدا دنبال می‌کرده است زیرا توافق امضا شده به معنای آن است که سودان با دو منطقه حلایب و شلاتین و سواحل مجاور آن در ارتباط است.

در بیانیه مذکور، سودان بر پیگیری دقیق این توافقنامه که هنوز جزئیات آن بیان نشده تاکید و اعلام کرد: این امر با هدف حفظ کامل حقوق سودان انجام می‌شود و سودان می‌خواهد مطمئن شود که این توافقنامه حقوق حاکمیتی، تاریخی و قانونی‌اش در دو منطقه حلایب و شلاتین و سواحل اطراف آن را نقض نمی‌کند.

وزارت خارجه سودان در ادامه تاکید کرد، سودان از سال 1958 شکایتی را به شورای امنیت ارائه و در آن بر حق حاکمیت خود بر دو منطقه حلایب و شلاتین تاکید کرده است و اکنون نیز دوباره بر این حق خود تاکید کرد.

در پایان این بیانیه سودان از برادران خود در مصر برای مذاکره مستقیم جهت حل این موضوع مانند آنچه با عربستان صورت گرفت و یا مراجعه به یک دادگاه بین‌المللی به عنوان داور جهت اجرای قانون دعوت کرد مانند آنچه در مورد منطقه طابا واقع در شمال شرق مصر رخ داد و رژیم صهیونیستی این منطقه را به مصر بازگرداند.

این در حالی است که وزارت خارجه مصر فورا پس از انتشار بیانیه سودان، بیانیه رسمی منتشر و مخالفت خود را با این درخواست خارطوم اعلام کرد.

احمد ابوزید، سخنگوی وزارت خارجه مصر در بیانیه کوتاهی تاکید کرد: حلایب و شلاتین جزء خاک مصر بوده و تحت حاکمیت این کشور هستند و مصر نیز در مورد بیانیه وزارت خارجه سودان نظر دیگری ندارد. گرچه از زمان استقلال سودان و خروجش از حاکمیت مشترک انگلیس و مصر در سال 1956، این منطقه مورد اختلاف دو کشور بوده است.

این منطقه تا سال 1995 که ارتش مصر وارد آنجا شد و کنترل آن را به دست گرفت، هیچ محدودیتی برای ورود و خروج تجار و افراد مختلف نداشت.

ارتش مصر به دنبال تلاش برای ترور حسنی مبارک، رئیس‌جمهور پیشین خود در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی وارد این منطقه شد. قاهره خارطوم را به دست داشتن در این ترور متهم کرد.

مسوولان مصر از آن زمان به بعد برای ورود سودانی‌ها غیرمقیم این منطقه چه از مصر و چه از مرزهای سودان شرایط محدودیت قائل شدند.

آنها در دسامبر 2009 از ورود موسی محمد احمد، معاون رئیس‌جمهور سودان ممانعت کرده و در مه 2012 نیز همین رفتار را با هیاتی از وزرا و نمایندگان پارلمان سودان داشتند.

تصمیم قاهره برای قرار دادن این منطقه جزو مراکز رای گیری‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری‌ در مه 2014 واکنش‌های تند سودانی‌ها را به دنبال داشت.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است