منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۵۰
شناسه خبر: 334666
گروه :خبر
دانلود

سبک دیگری از سوادآموزی به نام مکتب خانه ای در بشاگرد وجود دارد که از نظر سابقه و قدمت به مراتب از این سیستم آموزشی جدید قدیمی تر می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛به نقل از بشاگرد نیوز ؛ درمنطقه بشاگرد، در کنار ابعاد وسیع محرومیت های منطقه ای، مشکل بزرگ دیگری دیده می شود که همانا بی سوادی در این سرزمین است.

 

بنابر آمار تا سال 1352 در روستاهای بشاگرد هیچ گونه مدرسه ای وجود نداشته و سنگ بنای اولین مدرسه در روستای انگهران در این سال گذاشته می شود.

 

تا سال 1358 مدرسه روستای انگهران ، تنها دبستان موجود در میان 900 روستای منطقه بشاگرد بوده است. تا این که در این سال دومین مدرسه منطقه ساخته می شود.

 

در این مدارس تعدادی دانش آموز پسر و دختر در سطوح مختلف آموزشی و از پایه های مختلف دبستانی در کلاس های درسی که در یک کپر، چند حصیر و یک تخته سیاه خلاصه می شود گرد هم می آیند و به وسیله معلمی که از آموزش و پرورش میناب اعزام شده آموزش می بینند.

 

باید اضافه کرد که به غیر از این شیوه آموزش، شواهد امر نشان می دهد که پیش تر از آن که سیستم آموزشی جدید به نام مدرسه در منطقه دائر شود آموزش سواد و به ویژه تعلیم قرآن و علوم دینی توسط ملاهای محلی مورد توجه بوده است.

 

اما با توجه به تعداد کم این افراد و فقدان راه های ارتباطی و حاکمیت سیستم های طبقاتی و مشکلات تهیه امکانات آموزشی؛ اولا این سبک تعلیم و تربیت فقط در تعداد محدودی از روستاها و آن هم در خدمت گروه خاصی از طبقات اجتماعی بوده است.

 

تعداد باسوادان بسیار کم و آموزش فقط تا مرز یاد گرفتن و خواندن قرآن و ادعیه ادامه داشته و این شیوه سوادآموزی نیز به علت تسلط نظام طبقاتی بیش از آن که به روشنگری جامعه بپردازد به تحکیم سنن بازدارنده و بعضا خرافی می انجامیده است. البته به دو روش سوادآموزی و نتیجه این دو گروه باسواد می توان دسته سومی را نیز اضافه کرد، این گروه کسانی بودند که جهت کار به بیرون از منطقه رفته و احتمالا در کلاس های پیکار با بی سوادی شهرهای میناب یا بندرعباس؛ یعنی محل جدید اسکان خود شرکت داشته اند، که تعداد این افراد از گروه های دیگر بسیار کمتر است.

 

بر اساس آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال های 1355 – 1345 از کل جمعیت منطقه کمتر از یک درصد باسواد بوده اند.

 

در همین رابطه حسن اسماعیلی نژاد رئیس اداره آموزش وپرورش شهرستان بشاگرد در سال 94 در جلسه شورای پشتیانی نهضت سواد آموزی گفت: برای ریشه کنی بی سوادی در شهرستان بشاگرد به لحاظ مالی و اعتباری هیچ گونه مشکلی نداریم .

 

وی در نشست شورای پشتیبانی نهضت سواد آموزی اظهار داشت: حجم ابلاغی سال ۹۴ برای سواد آموزی ۶۵۰نفر است که ازاین تعداد تاکنون ۲۴۰ نفر تحت پوشش قرار گرفته اند .

 

حسن اسماعیلی نژاد نرخ بیسوادی بشاگرد را نسبت سطح استان بالاتر دانست وگفت: برای مبارزه با بیسوادی در این شهرستان ۲۰۰کلاس در روستاهای دایر است .

 

رئیس اداره آموزش وپرورش شهرستان بشاگرد گفت: ۸۵درصد مردم شهرستان بشاگرد با سواد و ۱۵درصد مردم بیسواد هستند .

 

وی میانگین سنین افراد بی سواد را بین ۱۰تا ۴۹ سال عنوان کرد و گفت: یک هزار و 400 نفر در بشاگرد بیسواد هستند .

 

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان