منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۳۱
شناسه خبر: 325466
گروه :خبر
hormoz

یک مقام مسئول با اشاره به توقف سوآپ نفت ایران از آمادگی جمهوری آذربایجان و قزاقستان به منظور ازسرگیری سوآپ نفت با یاران در حوزه دریای خزر خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، حمیدرضا شاهدوست با بیان اینکه در حال حاضر سوآپ نفت ایران از کشورهای حوزه دریای خزر متوقف است، گفت: شرکت نفت، شرکت نیکو را مسئول پیگیری فراهم کردن مقدمات ازسرگیری سوآپ نفت خام در کوتاه ترین زمان ممکن کرده است.

رئیس پایانه نفتی شمال با اعلام اینکه نیکو پیشتر واسطه ایران و کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر در حوزه سوآپ بوده و اکنون مسئولیت پیگیری ازسرگیری این عملیات شده است، تصریح کرد: هم اکنون این شرکت متولی اصلی امضای قراردادهای سوآپ نفت ایران شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه توقف سوآپ نفت به معنای تعطیلی ترمینال نفت نکا نبود و از این فرصت برای ارتقای فعالیت‌ها و تاسیسات استفاده شده است، اظهار داشت: سوآپ نفت افزون بر درآمد اقتصادی برای کشور،   قدرت سیاسی ایران را به رخ کشورهای حوزه دریای خزر کشیده و بدون شک اگر ایران و پایانه شمال نبود، نفت خام کشورهای حوزه خزر مانند قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان به آب‌های آزاد نمی‌رسید.

وی، ادامه داد: هر چند کشورهای حوزه خزر در زمان توقف عملیات سوآپ با ایجاد خط لوله باکو-تفلیس-جیهان (بی تی سی) و دیگر مسیرها توانستند جایگزین ایران شوند، اما خود آنها نیز بهتر می دانند که هیچ مسیری ایمن تر و اقتصادی تر از مسیر ایران نیست.

شاهدوست با بیان اینکه هم اکنون مطابق مذاکرات انجام شده مطمئن هستیم، قزاقستان و جمهوری آذربایجان تمایل زیادی دارند درصدی از نفت خام خود را از طریق پایانه شمال کشور سوآپ کنند، خاطرنشان کرد: از نظر عملیاتی محدودیتی برای از سرگیری سوآپ نفت وجود ندارد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است