منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۹
شناسه خبر: 316472
گروه :خبر
2023543

تنها 25درصد از رشته ها مهندسی در حوزه دریایی است نشان دهنده سهم حداقلی دریا است از سوی دیگر بیگانگی مدیران ارشد کشوری با دریا و بخشی نگری از عمده مشکلات و چالش های صنعت دریا می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛دریا یکی از محورهای توسعه کشور است که کاربری های متفاوتی از جمله نفت و گاز، بنادر و کشتی سازی، گردشگری و حمل نقل دارد که در کشور ما توجه مسئولان به حوزه دریا و عرصه دریا محور کم است.

 

امنیت دریایی و حضور در آبهای آزاد به دلیی هم مرزی با کشورهای قدرتمند دنیا،توسعه فعالیت های شیلاتی، بهره براری از منابع ، توسعه حمل و نقل و سیاست های جمعیتی و توسعه سواحل از ضرورت توسعه دریا است.

 

متوسط جمعیت در سواحل کشور بین 4الی 5نفر است در حالی که در برنامه ششم توسعه ایجاد جمعیت بیشتر در سواحل باید مورد نظر قرار گیرد که با توسعه سواحل می توان ظرفیت استفاده را افزایش داد.

 

نیروی انسانی فرصتی است که در کشور سالانه بیش از 230هزار مهندس تعریف می شود که بر این اساس کشورهای ژاپن و کره بعد از ایران قرار دارند و تنها 25درصد رشته ها در حوزه دریایی است و سهم حداقلی دریا 32درصد است که مناسب با جایگاه دریایی کشور نمی باشد.

 

سیف، رئیس ستاد توسعه و فناوری دانش دریایی و معاونت علمی فناوری رئیس جمهور در گفتگو با خبرنگار هرمز اظهار کرد: بیگانگی مدیران ارشد کشوری با دریا و بخشی نگری از عمده مشکلات و چالش های صنعت دریا است لذا باید با تکمیل زیرساخت ها، جذب تقاضا و بهره وری از نیروی انسانی می توان مشکلات اقتصادی این حوزه را مرتفع نمود.

 

وی تاکید کرد: با استفاده از فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی و بستر سازی برای تجاری کردن می توان هر آنچه را که نیاز جامعه و بازار است با استفاده از علم و فناوری به دست آورد لذا استان هرمزگان نیاز دارد تا با حمایت از شرکت های دانش بنیان و دانشگاهها صنعت بین المللی دریایی در در استان گسترش  دهد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است