منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۴
شناسه خبر: 231195
گروه :خبر
شیخ-خطیب-300x200

امام جمعه اهل سنت شهرقشم گفت : هر چند در مصایب واقعه منا چاره ای جز صبر نداریم اما با این حال نباید با عنوان تقدیر از مسئولیتها فراری شد و سهل انگاری ها را از نظر دور کرد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از قشم آزاد ، شیخ عبدالرحیم خطیبی امام جمعه اهل سنت شهر قشم بعد از بازگشت از سفر حج به بیان مسایل و اتفاقات پیش آمده در منا پرداخت و از آن به عنوان خاطرات تلخ حج امسال یاد کرد که باعث مرگ بسیاری از حجاج امت اسلامی کشورهای مختلف شد.

 

 

امام جمعه اهل سنت قشم با تشریح مسیرهای منتهی به سرزمین جمرات که حجاج برای یکی ار مناسک حج با هماهنگی از مسیرهای تعیین شده عبور می کنند ، بیان داشت: بخشی از این مسیر مناسب بود ولی بخشهای دیگر از سالیان دور همچنان با مشکل روبروست که مربوط به ورودی های کم عرض منتهی به سرزمین جمرات است که در بعضی مواقع حجاج تحت فشارقرار میگیرند و ممکن است شرایط را بحرانی کند، چراکه هیچ راه خروج اضطراری برای این محدوده که از دو طرف باخیمه ها ودیوار و نرده های اهنی حصارکشی شده، پیش بینی نشده است .

 

 

وی افزود :این نقطه از سرزمین جمرات از دیرباز محل تجمع و فشردگی جمعیت شناخته می شود که چنانچه در این نقطه هر گونه ناهماهنگی و سوء مدیریتی شکل بگیرد وضعیت غیر عادی و بحرانی خواهد شد .

 

 

شیخ خطیبی گفت: دراین واقعه برگشت افراد از روبه رو و نبود راه خروج اضطراری باعث ازدحام و فشارجمعیت همراه با گرمای شدید وتشنگی باعث مرگ هزاران نفر شد.

 

وی در ادامه ناتوانی کشور میزبان را در مدیریت بحران، بعنوان یکی دیگر از ابعاد این قضیه باد آور شد و اظهار داشت : عدم آمادگی کشور میزبان برای حوادث غیرمترقبه و از سویی اجازه ندادن به گروه های امدادی سایر کشورها بعد دیگرقضیه است که اگر در آن لحظه این اجازه داده می شد شاید بیشتر از نصف این جمعیت مظلوم ، نجات می یافتند .

 

 

امام جمعه اهل سنت شهرستان قشم بعد دیگر این حادثه را مربوط به اشتباهاتی دانست که معمولا خودحجاج مرتکب می شوند؛ وی تشریح کرد:حجاجی که طبق برنامه و زمان بندی مشخص باید از آن مسیرعبورکنند متأسفانه در اثرشتاب زدگی زودتر از موعدحرکت کردند و این موضوع نیز می تواند در وقوع این حادثه موثر باشد.

 

 

 

عضوهیات فتوای اهل سنت منطقه جنوب، بعدسوم حادثه منا را بنا به تصور واحتمالات ، مربوط به توطئه هایی دانست که ممکن است قبل ازبرگزاری آیین حج ازسوی گروه های تندرو برنامه ریزی شده باشد وی گفت: این مسئله دور از ذهن نیست که افرادی به قصدتوطئه به مدیریت حج نفوذ کرده باشند که حج امسال را به کام مردم تلخ گردانند .

 

 

خطیب جمعه اهل سنت قشم در پایان از مدیریت حج استان که با تدبیر و درایت توانستند از هرگونه تلفات و آسیب رسانی به حجاج استان هرمزگان پیش گیری کنند، قدردانی کرد .

 

انتهای پیام /س

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند