منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ - ۱۸:۳۶
شناسه خبر: 228060
گروه :خبر
13920813000970_PhotoA

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه سند برجام را به رسمیت نمی‌شناسیم، گفت: توافق هسته‌ای سبب سلطه بیگانگان بر کشور می‌شود، چرا مسئولیت تأیید برجام را به گردن مجلس می‌اندازید؟!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، حجت‌الاسلام روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه پارلمان در اخطاری با استناد به اصل 153 قانون اساسی، اظهار داشت: هر گونه قراردادی که موجب سلطه بیگانگان بر منابع طبیعی، اقتصادی، فرهنگ، ارتش و دیگر شمول کشور شود، ممنوع است.

وی افزود: نگویید که ایران ان‌پی‌تی را پذیرفته پس نظارت را پذیرفته است، بین نظارت و سلطه بیگانگان تفاوت وجود دارد، نظارت به این معناست که ناظر می‌آید و اعمال یک کشور را زیر نظر می‌گیرد، هر گاه انحرافی در اقدامات آن کشور پیدا شود، ناظر مربوطه اعلام می‌کند، ولی دخالت و سلطه بیگانگان چیز دیگری است.

حسینیان با بیان اینکه در چند جای برجام اجازه داده شده که بیگانگان درباره ایران تصمیم‌گیری کنند، گفت: طبق قانون اساسی این سلطه بیگانگان محسوب می‌شود. سلطه به این معناست که در امور کشور مدنظر دخالت می‌کنند، در سند برجام 10 سال، ‌15 سال یا 25 سال جمهوری اسلامی ایران از توسعه و تحقیق محدود شده است و به بیگانگان اجازه دادیم پس از این مدت نسبت به اقدامات ایران نتیجه‌گیری کنند، لذا این یک سلطه در اقتصاد کشور است و سلطه علمی محسوب می‌شود.

وی همچنین گفت: در مورد موشک‌های بالستیک نکاتی در سند برجام مطرح شده که سلطه بیگانگان بر ایران محسوب می‌شود، طبق اصل 110 قانون اساسی یکی از وظایف رهبر معظم انقلاب تعیین سیاست‌های کلی نظام است، رهبر معظم انقلاب بارها خطوط کلی نظام درباره مذاکرات هسته‌ای را تعیین و اعلام کردند، اما متأسفانه آقای ظریف و آقای صالحی بارها در این مذاکرات از خطوط قرمز تعیین‌شده توسط رهبر معظم انقلاب عبور کردند، «برجام عبورگاهی از خطوط قرمز رهبری است»، این اقدام تیم مذاکره‌کننده مغایر اصل 110 قانون اساسی است.

نماینده تهران در محلس در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: طبق اصول 77 و 125 قانون اساسی مقاوله‌نامه‌ها و موافقت‌نامه‌ها باید پس از تصویب در مجلس به امضای رئیس‌جمهور برسد،‌ الآن رئیس‌جمهور می‌گوید من امضا نمی‌کنم، وزیر امور خارجه هم می‌گوید امضای من نمادین است،‌ چرا مجلس وارد کاری شود که اصل آن غیرقانونی است، ما اصلاً برجام را به رسمیت نمی‌شناسیم که بیاییم به خاطر آن طرحی ارائه دهیم.

وی بر همین اساس تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی نمی‌تواند در مورد موضوعات غیرقانونی تصمیم‌گیری کند. چرا مسئولیت برجام را به گردن مجلس می‌اندازید.

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار حسینیان گفت: طبق قانون اساسی مجلس باید موافقت‌نامه‌ها را بررسی کند، بررسی برجام در مجلس و طرح مذکور اجرای همین اصول قانون اساسی است، گفتید هر گونه قراردادی که موجب سلطه بیگانگان شود، غیرقانونی است، ما این سخن را قبول نداریم، برجام سلطه بیگانگان نیست، اگر نظارت آژانس بر معادن 25 سال است، سلطه بیگانگان محسوب می‌شود؟

وی همچنین گفت: آژانس همین الآن بر نطنز نظارت می‌کند، آیا این سلطه بیگانگان است؟ ما می‌خواهیم مشکل تحریم‌ها را حل کنیم، وقتی ما عضو آژانس هستیم و ان‌پی‌تی را پذیرفته‌ایم، این نظارت‌ها جزء همان ان‌پی‌تی است و سلطه بیگانگان محسوب نمی‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است