منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۵
شناسه خبر: 256070
گروه :خبر
image569385

آمریکایی ها که مدعی آزادی در جهان هستند با تصویب طرح لغو تسهیلات روادید برای 38 کشور جهان در سفر به ایران، به نوعی برای کشورهای دیگر تعیین تکلیف کرده و جریان آزاد تجارت را زیر سوال برده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، چند روز پیش نمایندگان مجلس سنای آمریکا با  با ۴۰۷ رای آری و ۱۹ رای نه؛ طرحی را تصویب کردند که بر اساس آن تسهیلات روادید برای شهروندان 38 کشور جهان در سفر به ایران لغو می شود.

آمریکایی ها که مدعی آزادی در جهان هستند با تصویب این طرح برای کشورهای دیگر تعیین تکلیف کرده و جریان آزاد تجارت را به نحوی زیر سوال برده اند.

طرح مزدورانه آمریکا مغایر با اصول تجارت آزاد است

این اقدام آمریکا در رسانه های سراسر جهان واکنش های متعددی را به دنبال داشته است که محسن جلال پور رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در اعتراض به این قانون  در صفحه شخصی خود در یکی از شبکه های اجتماعی نوشت:

« حتما شنیده اید که اعضای مجلس نمایندگان آمریکا به طرح “لغو تسهیلات روادید برای افرادی که به ایران سفر کرده‌اند” رأی مثبت داده‌اند. در صورت تصویب نهایی این طرح در سنا و امضای آن از سوی باراک اوباما، شهروندان 38 کشور دوست آمریکا اگر از سال 2011 به ایران سفر کرده باشند،به راحتی نمی توانند وارد خاک آمریکا شوند.

من نمی دانم معنی این کار چیست و چطور یک کشوربرای کشور دیگر تعیین تکلیف می کند که به کشورثالث نرود.این طرح نه تنها غیر منصفانه که مغایر با اصول آزادی مورد ادعای آمریکا است.

در نشست امروزهیئت رئیسه تصمیم گرفتیم با اتاق های بازرگانی 38 کشوری که مشمول مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریکا شده اند، رایزنی کرده و آنها را متقاعد کنیم که این طرح مغایر اصول تجارت آزاد است و عملا رقابت رابرای فعالان اقتصادی کشورهای متبوعشان به طور ناعادلانه غیررقابتی کرده و باید به آن واکنش سریع و صریح نشان دهند.

به این ترتیب اتاق ایران از طریق سازمان تجارت جهانی WTO و اتاق بازرگانی بین المللیICC به این مصوبه اعتراض رسمی می کند و در عین حال از وزارت امور خارجه هم انتظار داریم این موضوع را در دستور کار قرار داده و در سازمان های بین المللی نسبت به این طرح مزدورانه و غیر منصفانه شدیدا موضع بگیرد.

و اما انتظاری که از رسانه ها و تشکل ها و جامعه مدنی دارم: در سال های گذشته کمپین های موفقی برای محکوم کردن تحریم های ظالمانه علیه کشورمان تشکیل شد.این کمپین ها خود جوش بود و انسجام جامعه مدنی ایران را به نمایش گذاشت.اقتصاددانان شریفی هم پای این کمپین ها را امضا کردند.رسانه های معتبری هم از این کمپین حمایت کردند. انتظار ما این است که بازهم رسانه ها، جامعه مدنی و تشکل ها و اتاق های مشترک پیش‌تاز شوند و نسبت به این طرح اعتراض کنند.

اتاق های بازرگانی هم به عنوان قدیمی ترین و بزرگ ترین تشکل بخش خصوصی آمادگی دارند به خیل اعتراض کنندگان به این مصوبه بپیوندند. باید بیشتر از گذشته نشان دهیم که مخالف هرطرح غیر انسانی و مغایر با جریان آزاد تجارت هستیم. »

سندی دیگر از بدقولی آمریکایی ها در دوران پسابرجام

هزینه و زمان لازم برای اخذ ویزای آمریکا و تاثیری که بر سفرهای گردشگری و کاری شهروندان این ۳۸ کشور ( اروپا ژاپن استرالیا و..) به ایران خواهد داشت، آن ها را از سفر به ایران منع می کند چرا که این شهروندان با سفر به ایران خود را از سفر بی دردسر به آمریکا محروم می‌کنند و از طرف دیگر این موضوع همچنین می‌تواند بازرگانان را از سفر به ایران منصرف کند و همزمان به صنعت گردشگری کشور ما ضربه بزند.

این در حالی است که در دوران پسا برجام و اجرای تعهدات از سوی ایران، آمریکایی ها به جای لغو تحریم های قبلی، تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع می کنند هر چند این عدم پایبندی آمریکایی ها به تعهداتشان مسئله تازه ای نیست کما اینکه در همین دو سه سال اخیر هم موارد مشخص و متعددی از نقض عهد و خلف وعده از سوی آمریکایی‌ها وجود داشته و بر دیوار بی‌اعتمادی و تلقی ملت ایران از شیطان صفتی آنها افزوده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور