منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ - ۲۲:۴۵
شناسه خبر: 218621
گروه :خبر
13940617000869_PhotoA

با اعلام حمایت سناتور «گری پیترز» و «ریچارد بلومنتال» از توافق هسته‌ای، شمار حامیان این سند بین‌المللی در سنا به 41 نفر رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، امروز 3 سناتور دموکرات دیگر موضع خود را در خصوص توافق هسته‌ای اعلام کردند و تنها یک دموکرات دیگر موضع برجامی خود را مشخص نکرده‌اند.

امروز سناتورها «گری پیترز» از میشیگان، «ریچارد بلومنتال» از ایالت کانکتیکات و «رون وایدن» از اورگون گفتند که در رأی‌گیری در صحن کنگره، به حاصل مذاکرات 12 ساله ایران و 1+5، «آری» خواهند گفت.

حالا دیگر «فیلی‌باستر» که به اطاله بررسی ترجمه شده، ممکن خواهد بود.

فیلی‌باستر یک روند قانونی خاص کنگره آمریکا است که بر مبنای آن، اگر سناتور یا نماینده‌ای مخالف رأی‌گیری در خصوص یک مطلب باشد، به جایگاه می‌رود و تا پایان وقت مقرر جلسه صحبت می‌کند و چون کسی اجازه قانونی قطع کلام وی را ندارد، عملاً رأی‌گیری ناکام می‌ماند.

بر این مبنا، دموکرات‌ها که هم‌حزبی اوباما هستند و 41 نفرشان از توافق حمایت کرده‌اند، می‌توانند در روز رأی‌گیری در خصوص برجام در صحن سنا، تا آخرین دقیقه جلسه در جایگاه سخنرانی کنند و اجازه رأی‌گیری به رئیس جلسه ندهند که در این صورت، حاصل جلسه به صورت تصویب نشده برای رئیس‌جمهور آمریکا می‌رود و اوباما هم که فعلاً موافق توافق است، در صورت عوض نشدن نظرش تا آن روز، توافق را تصویب و ابلاغ می‌کند.

حمایت سناتور چهل و یک‌ام از آن جهت اهمیت داشت که با اعلام موضع وی، دیگر مخالفان اطاله بررسی، اکثریت 60 نفری را ندارند زیرا بر مبنای آیین نامه داخلی سنا، اگر بیش از 60 قانون‌گذار، مخالف ادامه صحبت‌های یکی از اعضا باشند، از نظر قانونی می‌توان جلوی فیلی‌باستر را گرفت و رأی‌گیری کرد.

پیش از رسیدن موافقان به عدد 41 و ناممکن بودن اطاله بررسی، اوباما قول داده بود رأی منفی اکثریت سنا به برجام را وتو کند که حالا در صورت عملی شدن تصمیم سناتورهای دموکرات بر فیلی‌باستر، دیگر نیازی به وتوی اوباما هم نخواهد بود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است