منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۱
شناسه خبر: 205232
گروه :خبر
13940502000291_PhotoA

سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای به وزیر خارجه کشورشان از او خواسته‌اند به وعده‌اش مبنی بر برگزاری نشست‌های غیرعلنی و توضیح مفاد توافق محرمانه ایران و آژانس برای قانونگذاران کنگره عمل کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، دو نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای به «جان کری‌»، وزیر خارجه کشورشان از پیشنهاد وی درباره برگزاری نشست محرمانه با کنگره برای توضیح توافقات محرمانه بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرده‌اند.

«تام کاتن» و «مایک پامپئو»، دو نماینده کنگره که گفته می‌شود اولین نفراتی بوده‌اند که طی گفت‌وگو با مقامات آژانس در وین از وجود ترتیباتی جداگانه بین ایران و آژانس خبر دار شده‌اند در بیانیه‌ای در روز جمعه با بیان اینکه دسترسی به این اسناد محرمانه برای ارزیابی کنگره درباره «برجام» از اهمیت حیاتی برخوردار است خواستار اطلاع قانونگذاران آمریکایی از مفاد این اسناد در جریان ننشست‌های محرمانه شده‌اند.

«جان کری»، وزیر خارجه آمریکا در جریان نشست روز پنجشنبه در کمیته روابط خارجی سنا در پاسخ به درخواست نمایندگان برای دریافت نسخه‌ای از توافق ایران و آژانس گفت که دولت آمریکا این اسناد را در اختیار ندارد و تنها می‌توان با برگزاری نشست‌های محرمانه قانونگذاران را از مفاد آنها مطلع کرد.

دو قانونگذار آمریکایی در بیانیه خود نوشته‌اند: «ضمن تقدیر از وقتی که برای توضیح مفاد برجام به کنگره اختصاص دادید، شایان ذکر است که اطلاع از تمامی جزئیات این توافقنامه و بررسی تمامی اسناد مرتبط با آن برای کنگره از اهمیتی حیاتی برخوردار است.»

کاتن و پامپئو با اشاره به «دو توافق جنبی جداگانه» بین ایران و آژانس خطاب به کری نوشته‌اند: «شما اظهار کردید که نه این اسناد را در اختیار دارید و نه آنها را بررسی کرده‌اید اما پیشنهاد کردید که اعضای کنگره را در جریان این موضوع مهم قرار دهید.»

سوزان زایس، مشاور امنیت ملی آمریکا هم دو روز پیش به کنگره قول داده بود با برگزاری نشست‌های غیرعلنی نمایندگان را از مفاد این توافقات مطلع کند.

دو سناتور آمریکایی در نامه‌ خود افزوده‌اند: «ما با کمال میل پیشنهاد شما و خانم رایس را می‌پذیریم.»

این درخواست در حالی مطرح شده که ایران روز جمعه به مدیر کل آژانس درباره درز هر گونه اطلاعات به بیرون هشدار داد.

رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز جمعه در نامه‌ای به یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره هرگون درز اطلاعات ایران به بیرون هشدار داد.

آقای نجفی همچنین روز جمعه با صدور بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد افشای مفاد نقشه‌راه ایران و آژانس می‌تواند بر اجرای آن اثر منفی بگذارد.

این مقام ایرانی در این بیانیه اطلاق اصطلاح «ضمائم محرمانه برجام»، چنانکه مقامات آمریکایی می‌گویند، را نادرست دانست.

در این بیانیه آمده است: «توافقی که ایران با آژانس برای حل تمام مسایل گذشته در یک بازه زمانی محدود و مشخص تحت عنوان نقشه راه امضا کرده‌اند به دو ترتیبات جداگانه بین ایران و آژانس اشاره دارد. این دو ترتیبات که حاوی موضوعات فنی هستند کاملا محرمانه تلقی می شوند.»

آقای نجفی می‌افزاید: «همانطور که مشخص است این ترتیبات فنی بین ایران و آژانس است و جزئی از برجام نیست که بین ایران و 1+5 نهایی شده باشد. بنابر این اطلاق “ضمیمه محرمانه برجام” به آنها غلط است. در هیچ کجای برجام هم به این ضمیمه ها اشاره نشده است. در متن برجام و  ضمائم آن تنها در چند بند به نقشه راه و برخی از بند های آن اشاره شده است.»

در بخش پایانی این بیانیه تأکید شده است: «افشای این ترتیبات محرمانه توسط هر طرفی که صورت گیرد به شدت بر اجرای آن تاثیر منفی خواهد گذاشت و لذا آژانس باید مراقب باشد که مفاد این ترتیبات همانند سایر ترتیبات محرمانه با کشورهای عضو محرمانه باقی بماند.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر