منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۶
شناسه خبر: 338898
گروه :خبر
Image_2

عدم مدیریت ورود فاضلاب شهری به دریای بندرعباس به شکل مستقیم و غیر مستقیم برای مردم عواقب زیان باری به همراه داشته که باعث بروز بیماری و آلوده شدن آبزیان و لطمه به کسب و فعالیت های دریایی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ خلیج فارس یکی از نقاط حائز اهمیت است. خلیج فارس در طول تاریخ از اهمیت ویژه سیاسی و اقتصادی، منطقه ای برخوردار است و به علت موقعیت خاص جغرافیایی همواره مورد توجه کشورهای دیگر به ویژه کشورهای همسایه بوده است. ورود فاضلاب شهری یکی از اصلی‌ترین خطراتی است که اکوسیستم منطقه و خلیج فارس را دچار مشکل کرده است.

 

 

آلودگی دریایی به معنی وارد کردن مواد یا انرژی در محیط زیست دریایی به وسیله انسان به شکل مستقیم یا غیر مستقیم است که می تواند به طبع اثرات زیان بخشی مانند آسیب به منابع زنده ، خطر برای سلامت انسان ، و ایجاد مانع در فعالیت های دریایی از جمله ماهیگیری ، آلوده کردن آبزیان، لطمه به کیفیت از لحاظ استفاده از آب دریاها و کاهش وسایل رفاهی به بار آورد ، یا احتمال ایجاد اینگونه خطرات را در بر داشته باشد .

 

 

بروز امراض پوستی، کدر شدن آب های سواحلی بندرعباس، مرگ و میر ماهیان و آبزیان و تخریب زیستگاه موجودات، چشم انداز بد و بوی نامطبوع از عواملی است که ورود فاضلاب باعث آن شده است. یک اصل عمومی است که بهبود و بهسازی بر عهده نهاد یا فردی است که تغییر و افت کیفیت را ایجاد می کند بنابراین انتظار داریم برنامه های موثر محیط زیستی با منابع و تجهیزات کافی از سوی تغییر دهندگان وضعیت محیط زیست اعمال شود.

 

 

مدیریت تخلیه پسماند و جمع‌آوری فاضلاب استان هرمزگان ، تشخیص و مکان‌یابی مناسب برای فعالیت‌ در ساحل و حفظ حریم ۶۰ متری ساحل طبق قانون و جلوگیری از قاچاق سوخت از جمله اقداماتی است که باید در این حیطه انجام شود که امیدواریم بتوانیم ساحلی پاک با رعایت تمامی ضوابط زیست محیطی داشته باشیم.

 

 

مقوله پسماندها نیز مساله دیگری است که با آن مواجه هستیم و جزو چالش های محیط زیست دریایی استان هرمزگان هستند که باید دفع پسماندها ساماندهی شود تا خطرات کمتری به طبع بی خطری به دنبال داشته باشد.

 

 

از آنجایی که دریاها متعلق به تمامی کشورها است و همچنین اقدامات مسئولان کشور به تنهایی در رفع آلودگی دریاها و سواحل کارساز نیست بنابراین بهتر است در همین راستا از ظرفیت و تجربیات نهادهای بین المللی نیز استفاده کرد. راه حل این مشکل به خود مردم و مسئولان شهری باز می‌گردد که باید شرایط اجرای طرح فاضلاب در محلات مدنظر را فراهم سازند.

 

 

انتهای پیام/ی

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی