منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۰
شناسه خبر: 289053
گروه :خبر
index

سلاح سرد به هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد و از حیطۀ باروت، شلیک و انفجار گلوله خارج باشد، سلاح سرد می‌گویند و حاملان این سلاح‌ها نیز درصد بالایی از گروه سنی نوجوانان و جوانان را به خود اختصاص می‌دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، این روزها سلاح سرد برای جوانان ما مانند آب حیات شده است، هرکجا که می بینید در بحث ها و دعواها حتی در شوخی های رفاقتی در دست جوانان ما سلاح سرد مثل نگین انگشتری درخشش دارد که این موضوع باعث تخریب روح و جسم همدیگر را دارد. برای ترس انداختن در دل دیگری و حتی برای ضربه زدن از آن به راحتی آب خوردن استفاده می کنند.

 

سلاح سرد به هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد و از حیطۀ باروت، شلیک و انفجار گلوله خارج باشد، سلاح سرد می‌گویند. راجع به سلاح سرد و تاثیر آن در افزایش موارد جرم جرح و قتل، بسیار گفته شده و داستان تا آنجا پیش رفته که در تعریف سلاح سرد در قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات، تجدید نظر و اقلامی که ابتدائا نمی‌توانند سلاح سرد محسوب شوند به فهرست این سلاح‌ها افزوده شده است و  قانون گذار انواع شوکر‌ها و افشانه‌های دفاعی و سلاح‌های بادی شبیه سلاح اصلی را مشمول تعریف سلاح سرد قرار داده و برای حمل و نگهداری آنها مجازات قائل شده است.

 

دلیل ارتکاب جرایم خشن علیه اشخاص، وجود سلاح گرم و سرد نیست. پذیرفتنی است که اگر فردی شخصیت ضد اجتماعی داشته یا روان‌ پریش باشد و وجود این حالت او را به سوی ارتکاب جرایم علیه اشخاص سوق دهد، در دسترس بودن سلاح‌های گرم و سرد ممکن است آثار اقدامات او را تشدید و خشونت بیشتری را بر اقدامات او بار کند.

 

شکی نیست بحران اقتصادی، فقر، بیکاری، نداشتن سرگرمی‌های مناسب و سازنده (که خود تابعی است از فقر و بیکاری)، و بالاخره ناامیدی و احساس پوچی ناشی از عوامل پیش‌گفته جرم‌زا است و وقتی این عوامل وجود داشت، خواه و ناخواه با پدیده‌های مجرمانه و ناهنجاری‌های رفتاری مواجه خواهیم بود و این که کارد و قمه‌ای در دسترس باشد یا نباشد، اهمیت تعیین کننده ندارد.

 

به طور کلی هر نوع سلاحی که برای دفاع یا تهاجم مورد استفاده قرار بگیرد مانند، چاقو، زنجیر، پنجه بوکس، قمه، نیمچه، انواع تیزی، چوب، شمشیر، نانچکو (نانچیکو)‌، تونفا و… از مصادیق سلاح سرد هستند.

 

رده سنی مورد بحث بسته به فرهنگ هر جامعه، رده سنی حمل‌کنندگان سلاح‌های سرد با یکدیگر تفاوت دارد، ولی به طور کلی نوجوانان رده سنی 1413 سال تا جوانان 18 ساله را در این مقاله در نظر می‌گیریم که مرتکب نگهداری، حمل و در برخی موارد استفاده مجرمانه از این آلات جرح و قتل یا به اصطلاح همان سلاح‌های سرد می‌شوند.

 

حمل سلاح سرد غیر متعارف توسط جوانان و نوجوانان، مصرف مشروبات  الکلی، کاهش اعتقادات مذهبی، عدم کنترل و نظارت والدین بررفتارهای فرزندان، ارتباط نامشروع زن ومرد قبل وبعداز ازدواج می توان از عوامل وقوع قتل نام برد.

 

وی همچنین فرهنگ سازی عمومی، حل مناقشات از طریق مراجع قانونی، آگاه سازی درخصوص رفع تخریب مسایل خانوادگی، مشارکت، کاهش فقر وبیکاری، برخورد با فروشندگان مشروبات الکلی و… را از عواملی ذکرکردکه درکاهش  وقوع قتل نقش دارند.

 

حاملان این سلاح‌ها نیز درصد بالایی از گروه سنی نوجوانان و جوانان را به خود اختصاص می‌دهند. در برخی مناطق، این جرم آنچنان فراگیر می‌شود که بعضی دانش‌آموزان در حین ورود به محل تحصیل خود نیز به طور پنهانی، سلاح سرد حمل می‌کنند که همین مساله باعث بروز اثرات و نتایج منفی در میان دانش‌آموزان می‌شود و از آنجا که سن نوجوانی و جوانی، سن شر و شور نیز محسوب می‌شود و این گروه از افراد به دنبال شکل‌گیری شخصیتی بوده و از سوی دیگر سعی در تثبیت موقعیت و برتری در میان دیگر دوستان خود دارند، متاسفانه برای اثبات برتری و به رخ کشیدن توان خود در درگیری‌ها و نزاع‌ها از سلاح سرد استفاده می‌کنند که معمولا به دلیل نا آشنایی با شیوه استفاده از این لوازم، جراحات عمیقی به طرف دیگر نزاع وارد کرده که در برخی موارد منجر به نقص عضو یا حتی فوت طرف درگیر می‌شود.

 

نکته حائز توجه در این بحث، شیوه استفاده این گروه سنی از سلاح‌های سرد است. به طور حتم دیده یا شنیده‌اید افراد بزرگسالی که از چاقو یا به اصطلاح خود از تیزی استفاده می‌کنند، در دعواها روی بدن رقیب خود خط انداخته و بدین شکل وی را مجروح می‌کنند و این نوع چاقو زدن در میان این قشر، یعنی چاقوکشان، رسم و باب است و در نحوه به کاربردن زنجیر و پنجه بوکس نیز به گونه‌ای از این ادوات استفاده می‌کنند که تنها فرد در بدن خود احساس جراحت سطحی یا احساس درد کند، نتیجه این که با وصف ناخوشایند بودن این جمله، آنان نحوه به‌کارگیری و استفاده از این سلاح‌های سرد را بخوبی می‌دانند.

 

وسیله ارتکاب جرم تاثیری در میزان مجازات افراد ندارد؛ یعنی چه با سلاح های سرد کسی را به قتل برسانند یا روش های دیگر هیچ تفاوتی در مجازات این افراد وجود ندارد و قانون گذار صرفا برای نگهداری این گونه اسلحه های سرد مجازاتی جز آنچه در ماده 617 قانون مجازات اسلامی تحت عنوان تظاهر یا قدرت نمایی است پیش بینی نکرده است حسب موازین شرعی و قانونی مصوب، تفاوتی میان بکارگیری سلاح سرد یا گرم وجود ندارد و در حکم محاربه و مجازات آن نیز اعدام است.

 

بیشترین آمار وقوع قتل درهرمزگان به ترتیب در شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد و میناب بوده و علت 50 درصد قتل ها، نزاع و درگیری توام با مصرف مشروبات الکلی،35 درصد اختلاف مالی وخانوادگی  ومواد مخدر، 10 درصد انگیزه منکراتی، ناموسی و 5 درصد مسایل متفرقه مانند سرقت گزارش شده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان